České novinky z PADDLE EXPO 2019

České novinky z PADDLE EXPO 2019

Ani v letošním roce naše redakce nevynechala návštěvu vodácké tradeshow Paddle Expo, která se každoročně koná v německém Norimberku. Opět se zde sešli přední čeští i zahraniční výrobci vodáckého vybavení, aby předvedli, co chystají na další vodáckou sezonu. My se nyní podíváme na přehled českých novinek, příště na novinky zahraničních výrobců a potom ještě na produkty oceněné cenami Paddlesports Product of the Year.

GUMOTEX

Břeclavský výrobce nafukovacích člunů nás tradičně přivítal na velikém stánku, kde se kromě točeného piva, dobrého vína a různých pochoutek servírovalo hned několik úžasných novinek mezi produkty.

Těmi nejhlavnějšími novinkami byly v každém případě jedno (zelená paluba) a dvoumístné (červená paluba) kajaky Rush (jednomístný prototyp byl k vidění už vloni). Rush (v obou verzích) má kompletně dropstitchové dno, které je v jedné části přerušeno a místo bez bočních vláken tvoří na dně lodi (i uvnitř) vystouplý pruh, který slouží jako kýl. Boční válce jsou klasické nafukovací, ovšem v přední a zadní části (špice) jsou vyprofilovány technologií dropstitch, což je zatím naprosto unikátní řešení a u jiných výrobců jsme nic podobného zatím nenašli. Tento způsob profilování vzduchových válců umožňuje vytvořit mnohem ostřejší špice, což se samozřejmě pozitivně projeví na rychlosti kajaku, který by tak měl lépe „řezat“ vodu. Paluba obou modelů Rush je připevněna suchým zipem překrytým légou (známe třeba z modelu Seawave). V obou modelech byly k vidění nové nenafukovací sedačky, které by měly nově být součástí všech kajaků. Ozvali jsem se, že nám byla velmi pohodlná sedačka z dropstitch materiálu použitá v kajaku Thaya (tady se můžete podívat na recenzi) a bylo nám vysvětleno, že dropstitch sedačka nejspíš bude ke kajakům dodávána jako příplatková výbava. Docela nás překvapilo, že základní barvou kajaků Rush je černá, snad se díky ní nebudou lodě moc přehřívat. V GUMOTEXu prý měřili rozdíl v ohřátí stávajících barevných verzí materiálu oproti černé a rozdíly nebyly nijak veliké. Inovativní je i provedení límce, kde se zlepšilo tvarování, aby na límci lépe držely špricdeky a nově je řešeno také propojení plastového prutu, které límec zpevňuje. To by nově měla řešit jednoduchá V-spojka. Jednomístný Rush už je na cestě k nám do redakce a těšíme se na jeho testování.

Dno dvoumístného kajaku GUMOTEX Rush 2
Dno dvoumístného kajaku GUMOTEX Rush 2

GUMOTEX dále předvedl prototyp nového mořského kajaku, který byl ale k vidění zatím jen pověšený na stěně a nebylo možné jej sundat pro bližší prohlídku. Prototyp se prý bude dále ladit a zatím vše nasvědčuje tomu, že by se opět mělo jednat o kajak s dropstitch dnem a částečně dropstitchovými borty. Kajak je navržen jako dvou až třímístný a snad se jeho finální verze dočkáme v příštím roce. Na prototyp kajaku byl použitý inovovaný materiál Nitrilon, který by měl být nově k dispozici také v matném povrchovém provedení.

Dole: Prototyp chystaného mořského kajaku a materiál Nitrilon v matném provedení. Nahoře: nový design lodí GUMOTEX nazvaný Inferno
Dole: Prototyp chystaného mořského kajaku a materiál Nitrilon v matném provedení. Nahoře: nový design lodí GUMOTEX nazvaný Inferno

Jako další nám byla představena nová barva lodí nazvaná Inferno, která je určená všem vodákům, kteří se rádi odlišují. Jedná se o červenou barvu s tmavými šmouhami (žíháním) a zajímavé je, že u každé lodě jsou šmouhy trochu jiné, tedy co loď, to unikát. A novou barvu budou prý mít také rafty, které se z oranžových změní na žluté.

Tým GUMOTEX s oceněným kajakem Rush 1 při slavnostním vyhlašování cen Paddlesports Product of the Year / F: archiv GUMOTEX
Tým GUMOTEX s oceněným kajakem Rush 1 při slavnostním vyhlašování cen Paddlesports Product of the Year / F: archiv GUMOTEX

V závěru ještě musíme zmínit, že na slavnostním večeru slavil tým z GUMOTEXu skvělý úspěch, když kajak Rush navázal na loňský úspěch lodi Thaya a získal ocenění Paddlesport Product of the Year v kategorii rekreačních lodí! GUMOTEXu gratulujeme! Obhájit takové prvenství, to už je opravdu úspěch.

HIKO

Tradičně veliká a bohatá na novinky byla expozice Hika. Z toho nejzajímavějšího jmenujme inovace na divokovodní vestě Guardian, která se inovuje snad každý rok. Pro příští sezonu má Guardian vylepšenou přední kapsu, která už bude zcela bez choulostivých neoprenových prvků a uvnitř najdeme síťovanou kapsičku s uzavíráním na zip. Dvířka přední kapsy jsou vyztužena a lze je před vestu vyklopit jako malý stoleček, takže přehlednost kapsy by měla nyní být maximální a zároveň byste z ní neměli nic vysypat. Nově řešené jsou i ramenní popruhy, které jsou širší a dočkaly se vypolstrování, aby loď netlačila na rameni při nošení. A trochu jinak je řešeno i přišití ramen k zádové části vesty. Nyní by tento spoj měl být ergonomičtější a vesta by tak měla na těle pádlera ještě lépe sedět. Zároveň by vesta měla být vyráběna v pestřejších barvách.

Vylepšená přední kapsa u plovací vesty Hiko Guardian
Vylepšená přední kapsa u plovací vesty Hiko Guardian
Plovací vesta Hiko Guardian bude nově zdobena pestrými barvami
Plovací vesta Hiko Guardian bude nově zdobena pestrými barvami

Pestřejší barvy bude nově nosit i základní turistická vesta Swift, která bude od příští sezony vyráběna z bytelnějšího materiálu Dupratex a vnitřní nosná pěna bude předtvarovaná, tzv. 3D, aby vesta lépe seděla na těle. Stejně jako Guardian se i Swift dočká pestřejšího barevného provedení.

Dále jsme omrkli bundu s krátkým rukávem nazvanou Ikarus, která je z několikavrstvého materiálu, u krku má klasický latex překrytý neoprenem a na rukách manžety z dvojitého neoprenu s latexovým zátěrem. Mělo by se tedy jednat o bundu s krátkým rukávem, pod kterou ale zůstanete v suchu stejně jako u suchých bund s rukávem dlouhým.

Bunda s krátkým rukávem Hiko Ikarus
Bunda s krátkým rukávem Hiko Ikarus

Velmi nás zaujal suchý oblek Valkyrie, na kterém se výrobce snažil o co možná nejjednodušší řešení, jakého je u suchého obleku vůbec možno dosáhnout. Na obleku v podstatě najdeme jenom stahování v pase, vstupní zip a manžety, které jsou neoprenové a na přání je možné udělat manžety z latexu. Oblek je určen na turistické aktivity, u kterých ale pořád chcete být v suchu – SUP, sit on top, kanoe,…

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Dalším novým suchým oblekem je Junior, který je podobně jednoduchý jako Valkyrie, ale není to dotažené až do takového extrému. Už z názvu je jasné, že oblek je určen pro menší a mladší pádlery. Ponožky tohoto obleku jsou z neoprenu, manžety jsou u krku z neoprenu a na rukách latexové s neoprenovým překrytím, vstupní přední zip je krytý légou. Dále má oblek stahování v pase a klasické výztuže namáhaných partií.

Pro slalomáře přibyla šprickobunda s názvem Black Mamba, u které je kladen důraz na správný střih neomezující v pohybu a novinkou je i materiál, který by měl být co možná nejstrečovější.

Drobnými inovacemi prošla i bunda určená pro rybáře Hiko Nereus
Drobnými inovacemi prošla i bunda určená pro rybáře Hiko Nereus

Z menších novinek ještě zmiňme nové střihy triček Teddy, nové triko v rodině produktů Shade, které má volnější střih a je určeno na volné chvíle u vody a inovace na rybářské bundě Nereus.

PROFIPLAST

Hned dvě novinky nám ukázal Martin Taichman z Profiplastu. Tou menší je nový plastový list pro dračí pádla a jak ho Martin sám okomentoval: „Konečně naše dračí pádlo vypadá jako dračí pádlo“.

Inovovaný list pádla Profiplast Slalom
Inovovaný list pádla Profiplast Slalom

Větší novinkou je inovovaný list populárního základního kanoistického pádla Slalom. To má nově mnohem výraznější střední žebro, díky kterému bylo možno dosáhnout úspory materiálu, jež činí 20 % a pádlo je tedy výrazně lehčí. Nový Slalom prý bude i o něco levnější než stávající model.

TAMBO

U stánku Tamba nás Honza Rott nejdřív zkusil přivítat průpovídkou, že žádné novinky nemají, ale brzy se ukázalo, že se jich tady pár najde. Nových tuhých výztuží z materiálu s příměsí karbonu (Inflatable Composites) se dočkaly plováky RACE 14‘. Výztuže jsou na palubách i dně a při rolování prkna nijak neomezují.

 TAMBO Start bude od nové sezony k dispozici i v menší velikosti 10' x 31" a tloušťce 12 cm
TAMBO Start bude od nové sezony k dispozici i v menší velikosti 10′ x 31

Prkno TAMBO Start bude od nové sezony k dispozici i v menší velikosti 10′ x 31″ a tloušťce 12 cm, tedy tenčí, než byl předchůdce a bude opět bez kick tailu a dalších drobností, což jej zlevní.

Nové základní paddleboardové pádlo od Tambo má plastové listy a sklolaminátovou žerď
Nové základní paddleboardové pádlo od Tambo má plastové listy a sklolaminátovou žerď

Drobných inovací se dočkal přepravní bag na boardy, který má jinak umístěná kolečka, abyste si jimi nepřejížděli plandající popruhy a asi nejhlavnější novinkou bylo nové základní pádlo s plastovým listem na sklolaminátové žerdi, s plastovou hlavičkou a s vario spojkou umožňující prodloužení až o 50 cm (pádlo lze mít i v trojdílné variantě). Toto pádlo by mělo nahradit stávající základní pádla s žerdí z duralu a jeho cena by měla zůstat na velmi přijatelné úrovni.

TNP

Český výrobce pádel TNP se nám pochlubil listy Nekton G, které jsou tvarově stejné jako stávající Nekton, ale písmeno G v názvu znamená, že jsou vyrobené ze skla (glass). Listy jsou podobně lehké (jsou jen o pár gramů těžší) jako stávající karbonové a díky použitému materiálu u nich není třeba žádného vyztužení hrany, protože je dostatečně pevná sama o sobě. Nektona G máme právě v procesu testování a brzy si o něm budete moct přečíst recenzi na našem webu.

List pádla Nekton G od TNP
List pádla Nekton G od TNP

Dále nám v TNP předvedli novou plastovou spojku určenou pro SUP pádla.

VODÁK SPORT

Jirka Šťastný nás ve stánku VODÁK sportu, jež byl vyroben z bambusových tyčí, provedl expozicí inovovaných základních vest určených pro turistické ježdění, které mají i nové barvy a tradičně jsou vyrobeny z bytelného materiálu.

Dětské vesty VODÁK sport s dvěma možnými kapsami pro dudlík
Dětské vesty VODÁK sport s dvěma možnými kapsami pro dudlík

Dále nám ukázal inovované dětské vesty, kterým přibylo zadní chytací oko pro snadné vytažení plavajícího dítěte z vody (to jsme hned prakticky vyzkoušeli), několik obrázkových potisků, aby byla vesta pro děti zajímavější a v řešení je zatím provedení kapsy na dudlík, které má dvě možné verze a vybírá se ta lepší.

Jako další jsme okoukli prototypy chystaných turistických bund, které jsou ale zatím na absolutním začátku vývoje a také první kousky chystaných termotriček z fleecového materiálu.

Prototypy turistických bund VODÁK sport
Prototypy turistických bund VODÁK sport

V předchozích letech představené prototypy vesty na divokou vodu se zatím nedočkaly finální verze. Sice byla vesta k vidění, pořád se ale prý ladí detaily. Dočkáme se tedy už příští rok?

ELEMENTS GEAR

Po vystavovací přestávce se na expu objevil i českých výrobce Elements Gear, který přivezl ukázat širokou řadu základního turistického vybavení. Turistické a dětské vesty už byly představeny kdysi, ale nově nám byly předvedeny long john neopreny ve dvou řadách – Burt, coby základní 3mm neopren, a Redy v tloušťce rovněž 3 mm, ale už z lepšího CR neoprenu. U obou neoprenů jsou samozřejmostí YKK zipy a výztuhy namáhaných částí. Neopreny doplňují ještě neoprenové botičky River z 5mm neoprenu a neoprenové ponožky Comfort.

Neoprenové botky River 5.0 od Elements Gear
Neoprenové botky River 5.0 od Elements Gear

Elements Gear má v nabídce také plastové helmy Husk, které jsou v podstatě totožné s modelem Buckaroo od Hiko sportu a pak plastovou přilbu Trap, která má poměrně pěkný design a výrazné plastové chrániče uší. Nejedná se o helmu na těžkou divokou vodu, ale na vodní turistiku do WW III bude použitelná určitě. Vnitřní silné pěnové polstrování by mělo ochránit i pře větších nárazech. U helmy by měla být velmi příznivá cenovka.

Plastová přilba Trap od Elements Gear
Plastová přilba Trap od Elements Gear

V produktové řadě věcí Elements Gear nechybí ani házecí pytlíky s jádrovým lanem a další doplňky nebo dva modely paddleboardu. Hlavně nás ale zaujal opravdu rozsáhlý vodotěsný program, který začíná vodotěsnou ledvinkou, pokračuje pouzdry na telefony a další elektroniku, malými loďáčky z lehoučké Cordury, dále jde přes klasické lodní pytle nejrůznějších velikostí až po expediční tašky se zipem i rolováním a na pomyslném vrcholu toho všeho se tyčí expediční taška Guard, která je vyrobená z odolného TPU materiálu a opatřená vodotěsným seal zipem, který se používá třeba u suchých obleků. U tohoto produktu už se moc těšíme na recenzi, kterou si snad domluvíme na příští rok.

Vodotěsná ledvinka W-bag od Elements Gear
Vodotěsná ledvinka W-bag od Elements Gear
Vodotěsná expediční taška Guard od Elements Gear
Vodotěsná expediční taška Guard od Elements Gear

Zkušenosti čtenářů

Matěj Novotný

Ty bundy od Vodáka vypadají jak z 90.let, snad bude finální verze hezčí…Jinak fajn rekapitulace, jsem zvědav na tu helmu od Water Elements a na expediční tašku, ta vypadá fakt dobře 🙂

Kamil

Já měl úplně stejnou myšlenku při pohledu na vesty v časopise. Proti střihu se asi nedá nic namítat, ale ty barevné kombinace mi připomněly šusťákovou soupravu, co jsem měl jako dítě v devadesátých.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: