Chyběli jste letos na Kanufestu?

Chyběli jste letos na Kanufestu?

Letošní přípravy byly opět plné napětí! Jednak nás celé jaro přimačkával ke zdi COVID, s blížící se akcí rostly obavy z plného Labe, z praskající Vltavské kaskády a z neklesajících přítoků před Prahou. To je tak, když si občas někde postěžujete, že je sucho… pak se vám to vrací, když to nejmíň potřebujete.

Naštěstí asi zasáhla nějaká vyšší moc a už v pátek se dalo říct, že je kanál v jakžtakž celé své délce připraven k závodu. Manažerovi počasí a klimatu bych tímto chtěla udělit metál a požádat ho, aby se pro příště vyvaroval prokrastinace, protože to fakt bylo připravený za minutu dvanáct.

Byl prostor i na volné ježdění
Byl prostor i na volné ježdění

Páteční registrací odstartoval závodní víkend v pořadí už čtvrtého Kanufestu. Večer a brzké ráno bylo za doprovodu kytárek, k vyhlášení končící sobotní registrace a k výkladu pravidel už se využila technika a asi i díky reprákům si nakonec přišlo pro číslo a tričko téměř 90 závodníků.

Sprint

Nad skluzem na začátku kanálu se krátce po srazu u hlavní tribuny začínají hemžit první startující. Závod byl odstartován prvním kolem sprintu a mezi přihlížející už se řítí kategorie mužů, následována singlíři, juniory a holkami. Ihned po dojetí prvního kola se vrací všichni zpět na start a pokračujeme druhým kolem této rychlostní disciplíny. Oba časy, za první i druhé kolo, se sčítají a určují pořadí sprintu. Nejrychleji se v součtu za obě kola prodral Honza Kolář, následovaný Pepem z Pluta a Pavlem Srbeckým. Nejrychlejším juniorem byl Adam Kašpar, který si dal ale kola v podstatě čtyři, protože se pokusil o slušné umístění i mezi velkými chlápky a docela se mu to podařilo. Následován Matějem Janouškem a Vítem Suchomelem si odnesl za sprint plný počet bodů do celkového hodnocení.

Sprint
Sprint

Slalom

Body za sprint si rozdělily i holky a singly a po krátké pauze se všichni scházíme u plánku kanálu, abychom si poslechli, co smíme, co nesmíme, co můžeme a co musíme udělat pro to, abychom správně splnili slalomovou trať. Ta je postavená poměrně nestandartně, což způsobila právě velká voda v Labi, která zespoda zaplavovala ještě v pátek odpoledne velkou část kanálu, v sobotu už to bylo lepší, a tak zůstala dvě místa brankami zhuštěná, nějaká branka osamocená no a opět závěrečný sprint. Slalom se jel jen na jedno kolo, takže body do celkového hodnocení byly známy vždy po dojetí kategorie. V mužích se nejrychleji prokličkoval Honza Kolář, Vít Suchomel ujel všem juniorům, nejobratnějším singlířem byl Kuba Hrdlička a plný počet bodů za slalom ukořistila také Anna Sokolová. S poslední holčičkou skončila sobotní individuální část závodu a nastal čas na první týmovou disciplínu, kterou byl týmový slalom, neboli závod hlídek.

Slalom
Slalom

Hlídky

Trať se jela stejná jako v individuálním závodě, celý tým musel projet všechny branky, a to co nejrychleji. Byly otevřeny dvě kategorie – kategorie mužů a kategorie mixů, což jsou týmy, které mají mezi svými třemi členy alespoň jednu holku. Nejvíc bodů a také nejlepší startovní pozici do nedělního týmového crossu si zajistil tým Jesus riders v mužích a KK Slavia Praha v mixech. Část organizátorské obce odjetím sobotních měřených disciplín neměla dost a vyhlásila vložený závod o láhev Republiky – hromadný Dam to Dam. Viděla jsem start a asi jsem skoro ráda, že holomajznu v kanále jsem nestihla… vše ale nakonec proběhlo bezpečně nebo nám byly ztráty zatajeny. Láhev obdržel abstinující Pepe. Předání této ceny už proběhlo na „podiu“, vítěz byl vzápětí vystřídán kapelou, která ty, co se chtěli bavit, bavila do ranních hodin a ty, co se bavit nechtěli, snad příliš nerušila. Pavouk pro nedělní rozuzlení celkových výsledků je připraven, hospoda zavřena, uvidíme se ráno…

Při týmovém crossu bylo na trati pěkně husto
Při týmovém crossu bylo na trati pěkně husto

Kayakcross

Našlo se pár těch, kteří se nedělního pokračování nezúčastnili. Zda byla na vině sobotní zábava nebo jiné okolnosti, nevíme, každopádně po tom, co pod tribunou proběhl výklad Crossu za solidní účasti, už slyšíme z rampy „deset vteřin do startu“, z pod rampy čtyři pleskance o vodu a velký jásot ze břehů po celé délce kanálu.

Podle umístění v kvalifikaci si závodníci mohli vybrat místo na rampě. První banner dělal levé místečko velmi atraktivním, nicméně trať byla postavená tak, že ani dobrý start neznamenal jednoznačné vítězství. Prostoru pro chyby a zamávání s pořadím bylo poměrně hodně. V několika rozjížďkách jsme viděli suverénní jízdu, která po některém z bannerů končila drsným bojem o druhé místo nebo dokonce vypadnutím a nepostupem do dalších kol. Bylo to napínavý! Body z crossu se každému přičetly k sobotnímu bodovému přídělu ze sprintu a ze slalomu.

Zápolení o dotyk banneru v crossu
Zápolení o dotyk banneru v crossu

Scházel už jen týmový cross, disciplína, která měla svou premiéru na minulém ročníku a simuluje jízdu na divoké vodě v partě. Po trati byla tři místa, která bylo nutné z vody „prohlédnout“, a to tak, že jeden z týmu dotkl banner a zbytek hlídky nesměl banner podjet, dokud nebyl dotknutý – tzn. místo prohlídnutý. Čtyři týmy o třech lidech se tedy postupně prodíraly nástrahami trati. Jeden člen týmu startoval z rampy, ostatní z vody, postupová matematika byla shodná, jako v individuálu – první dva týmy, které kompletně dotknou cíl, postupují do další rozjížďky. Po finálových jízdách chlapských i mixlých týmů bylo potřeba zkompletovat výsledky a po krátké pauze se zas všichni scházíme, tentokrát pod stupni pro vítěze.

I přes ne příliš úspěšnou slalomovou jízdu se na třetím místě udržel v juniorech Adam Kašpar, vyrovnanost ve všech disciplínách přinesla druhé místo Matěji Janouškovi a celou kategorii vyhrál Vít Suchomel. Mezi singlíři se nejlépe vedlo Kubovi Hrdličkovi, který za sebou nechal Vojtu Jandu a Martina Smetipracha. V holkách se na skvělé třetí místo probojovala juniorka Barbora Heinzová a ukázala, že se dokáže měřit už i mimo svou – bohužel neotevřenou – kategorii. Druhá skončila Anna Sokolová, první Irča Helusová. Honza Kolář nenechal nic náhodě a pojistil si sobotní vedoucí pozici také prvním místem v crossu, a to se pak špatně bodově předhání. Druhé místo si díky pěkným crossovým jízdám pohlídal Míla Loudil a naopak i přes nepovedený kajakcross stačily body Pepemu na třetí místo. Tímto byla vyhodnocena individuální část, všichni vítězové obdrželi prize money od ZET Kayaks a hodnotné ceny od HG Sport, Hiko a Water Element.

Nejlepší junioři
Nejlepší junioři

Zbývá uvést nejlepší týmy. V mixech si pro třetí místo dojeli Pluťáčci, druhý skončil tým Barták a spol. a suverénně nejlepší jízdy předvedl tým KK Slavia Praha a zaslouženě vyskakují na nejvyšší stupeň. Mezi chlápky skončily dva týmy se stejným počtem bodů, rozhodující však bylo umístění v nedělní disciplíně, což celkové prvenství znamenalo pro tým Vodáci Choceň, na druhém místě skončil tým Jesus riders a třetí příčka patřila týmu Zk*****á Sparta.

Po vyhlášení přichází čas na rozdání dalších hodnotných cen od sponzorů a partnerů akce. Poslední poukázky na pádlo od Galasport a roční předplatné Pádlera mají své majitele, nezbývá než se rozloučit, popřát si pěkné léto a slíbit si, že se za rok potkáme zas!

Děkujeme sponzorům a partnerům akce: Český svaz kanoistů, TJ Union Plzeň, KK Roudnice nad Labem, ZET Kayaks, HIKO, HG Sport, Galasport, WATER ELEMENT, RenoEnergie, a.s., časopis Pádler, Agentura Hypnosis, Tropssport
Kompletní výsledky: www.kanufest.cz/vysledky-2021
Fotky: www.kanufest.cz/fotogalerie-2021

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: