Čtvrtý duben – největší vodácký svátek roku?

Čtvrtý duben – největší vodácký svátek roku?

Co to je za titulek? To jako, že se Lipno přesunulo na duben? Nebo co to má znamenat?

Ono to vlastně s tím čtvrtým dubnem není zas až tolik pravda, a navíc se ukazuje, že o tomto svátku mnoho vodáků neví… No pojďme se v tom zkusit nějak zorientovat. Nebo se do toho ještě víc zamotat?

  • Velkou podivností okolo téhle události je, že celá řada vodáků největší vodácký svátek roku neslaví v dané datum, ale úplně někdy jindy. Způsob oslavy a její provedení je ale úplně stejné, jako by zrovna bylo 4. dubna.
  • Platí, že jsou vodáci nebo posádky, které dokážou tenhle vodácký svátek oslavit i několikrát za den, a to (opět) v jakékoliv datum. Nebo se na jeho slavení soustředí třeba na nějakém podařeném vodáckém zájezdu, kde uspořádají oslavu hned několikrát a datum je jim opět šumafuk.
  • Zajímavým úkazem jsou tací vodáci, kteří tento svátek neslavili celé měsíce nebo dokonce roky a najednou ho oslavují, často několikrát za sebou, protože se říká, že tyhle oslavy přicházejí v sériích. A pak se zase klidně měsíce či roky neslaví nic…
  • Existují i vodáci, kteří tento svátek oslavili, ale snaží se to před kamarády tutlat, protože je to pro ně (nepochopitelně) potupa.
  • Naopak jsou tu ale takoví, kteří si oslavy tohoto svátku záměrně sčítají a potom se předhánějí, kdo ho za rok slavil vícekrát a kdo zvolil tu nejzábavnější nebo nejkurioznější formu. Kolikrát potom proběhne i slavnostní vyhlášení nejlepších „slavičů“ a patřičné ocenění jejich snažení.
  • Velmi zajímavé je, že existují takové dny (ty opět v drtivé většině případů nepadají na datum 4. dubna), které oslavám tohoto svátku výrazně nahrávají a často se stává, že se hodně vodáků nechá strhnout davem a tento vodácký svátek oslaví hromadně.
  • Analogicky těmto magickým dnům existují i magická místa, která oslavám vyložené přejí.
  • Velice často se také stává, že se protne magické datum s magickým místem. Dalo by se skoro říci, že v takových případech se už konají celé oslavné festivaly, kterých se mnohdy účastní i stovky vodáků najednou. Tyto festivaly bývají dokonce tak vyhlášené, že se těší velké oblibě diváků z řad suchozemské veřejnosti, fotografů, kameramanů a nezřídka se stává, že je zaznamená nějaký ten novinový plátek nebo dokonce televize. Opravdu. Až tak populární mohou některé tyto vodácké oslavy být. Opět si ale připomeňme, že datum 4. dubna většina slavících ignoruje a poslouží si úplně klidně ve zcela jiný den.
  • A teď to nejpodivnější. Ačkoliv jsou oslavy tohoto vodáckého svátku tak časté a těší se takovému zájmu, tak se většina vodáků snaží, aby tento svátek / tyto svátky vůbec neslavila nebo se oslav účastnila co nejméně. Někteří se snaží více, někteří méně, někteří dokonce na to, aby se jich oslavy netýkaly, trénují celou zimu. Obecně by se dalo říci, že je jen málo vodáků (jestli vůbec někdo), kteří by vlastně o pořádnou oslavu stáli a nejspíš se nenajde skoro nikdo, kdo by oslavu záměrně plánoval.

Ptáte se, jak je to možné? Ptáte se, co to ti schizofrenní vodáci tak masivně a velkolepě slaví, když to vlastně ani slavit nechtěli, navíc často v úplně jiném termínu, než stanovuje kalendář? Je to jednoduché. Oni slaví 4. dubna, den, který je už od roku 2002 vyhlášen jako Světový den krys!

Tak si ho letos užijte, pobavte se naší galerií a klidně nám dejte vědět, kdy, kde a jak jste naposledy slavili…

Jo a pro úplnost: čtvrtý duben je taky Den vitaminu C a Mezinárodní den mrkve 😉

Redakce Pádlera slaví Světový den krys na Vavřineckém potoce 2021 a je jim úplně jedno, že není 4. dubna.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: