Firma Prijon letos slaví 60 let. A do důchodu se rozhodně nechystá.

Firma Prijon letos slaví 60 let. A do důchodu se rozhodně nechystá.

„Milí vodáci. Jsme rodina sportovců a vy můžete naše nadšení pro pádlování ve všech možných podobách vyčíst z našich produktů. Myslím, že je velmi důležité, že všechny naše kajaky jsou vyráběny ručně v našich vlastních výrobních prostorách. Minimálně je to velmi důležité pro mě samotného, protože tím udržujeme hodnotu práce v naší zemi. Děláme rovněž co nejvíc pro to, abychom jednotlivé komponenty, které si nedokážeme vyrobit sami, i materiály pro výrobu odebírali od partnerů v našem regionu. Znamená to, že zboží necestuje na dlouhé vzdálenosti, šetříme energii a máme mnohem lepší kontrolu nad kvalitou. Sami sebe vidíme jako moderní firmu, která ví, kde jsou její kořeny.“

Takto začíná článek, který sepsal k 60. výročí firmy Toni Prijon na webových stránkách Prijonu. Já jsem si celý článek se zájmem nastudoval a připravil jsem z něj pro vás malé shrnutí. Toni hned po úvodním odstavci pokračuje…

„Už od založení firmy Prijon GmbH klademe velký důraz na udržitelnost, respekt k lidem a přírodě a spravedlivou spolupráci s našimi partnery. Být zodpovědný pro nás není jen následování aktuálních trendů, je to pro nás od začátku naprostá samozřejmost. Naše přání trávit čas na vodě s dobrým pocitem v srdci nás vede k nejmenšímu možnému znečisťování přírody, jakého jsme schopni dosáhnout. S Alpami na dohled a jezerem Chiemsee (bavorským mořem) na blízku cítíme velkou odpovědnost za přemýšlení nad udržitelností i nad činy, které k ní vedou a povedou.“

Dílna Prijon ve Slovinsku v roce 1957.
Dílna Prijon ve Slovinsku v roce 1957.

Jak se dětský sen stal realitou

Co je dnes pro vodáky naprosto snadné a samozřejmé, bylo ještě pár desítek let zpátky hodně náročné, nebo se to dokonce jevilo jako zcela nemožné. Cesta, jakou se Prijon stal světoznámým výrobcem kajaků a pojmem v tomto sportu, je zářným příkladem neustálého a vytrvalého vývoje hnaného láskou k vodáckému sportu.

Anton Prijon starší se narodil v roce 1929 v italském městě Gorice a vyrůstal v blízkosti řeky Soči. V roce 1946 začal psát svoji vlastní kapitolu kajakářského života. Svůj vůbec první skládací kajak vyrobil ve Slovinsku a vyhrál s ním několik závodů. I díky tomu začal být o jeho loď zájem, a on tak mohl začít vyrábět závodní skládací kajaky a pádla pro ostatní vodáky. V roce 1957 se přestěhoval do Německa, kde začal pracovat ve společnosti Klepper, která se specializovala a dodnes specializuje na výrobu skládacích lodí.

Anton tehdy působil ve vodáckém oddílu Kajak Klub Rosenheim, kde ho vedli jakožto čestného člena. Pouhý rok po svém přesunu do Německa Anton vyhrál národní šampionát ve sjezdu na divoké vodě na řece Amer a v ten samý rok se ve sjezdu stal také mistrem světa na řece Vésère v jižní Francii. Oba tituly samozřejmě získal na skládacím kajaku a s pádlem vlastní výroby a rovněž se svým legendárním mottem: „Musíš si pořádně užívat ta muka a dokázat ze sebe dostat to nejlepší.“

Titul mistra světa Anton obhájil hned v roce 1959.

Kromě toho, že v té době byl Anton Prijon nejlepším kajakářem světa, byl také neuvěřitelně vynalézavým konstruktérem lodí, pádel a dalšího vodáckého vybavení. Právě Anton stál postupem času za tak významnými designérskými inovacemi, jakými jsou ostré hrany na lodích v oblasti kýlu i bortů či zádě lodí uzpůsobené k plynulému odtoku vody. Nechal si patentovat vodicí drážky (žebrování) na listech pádel, z jeho hlavy se zrodila oválná žerď, bez které si dnes už žádné pádlo ani nedokážeme pořádně představit, a ve výčtu by se dalo ještě dlouze pokračovat. Sami uznáte, že spousta těchto věcí byla opravdu nadčasových, protože se jich většina používá dodnes a asi se jen tak používat nepřestane. Dost možná některé z nich už ani nikdo nepřekoná.

Toni Prijon starší v roli trenéra na Lieseru v roce 1970.
Toni Prijon starší v roli trenéra na Lieseru v roce 1970.

V těchto letech začal Anton také experimentovat s výrobou lodí z polyesteru. Jak sám říkával, snažil se využít jakoukoliv šanci k realizaci svých vizí a k vyrobení lodě přesně podle svých představ.

V roce 1962, když byl na vrcholu sportovní kariéry, založil Anton společně s manželkou Lotte firmu Prijon a položil tak základní kámen k vybudování celosvětově známé značky. V kombinaci s jeho sportovními úspěchy to byl naprosto nevídaný mix a zároveň skvělý předpoklad k tomu, aby mohla být firma úspěšná. K založení Prijonu došlo v Innlände v Rosenheimu, kde výroba i celá firma sídlí dodnes.

V této době také Anton a Lotte založili rodinu, a protože kajaky zpočátku nevydělávaly tolik peněz, aby to rodinu uživilo, přivydělával si Anton nějaký čas ještě jako tesařský mistr.

Doba skládacích kajaků pominula v průběhu 60. let a v té době se začala přeměňovat i firma Prijon, aby mohla neustále držet jednu z vedoucích pozic na trhu. Přišla éra kompozitních lodí a začala se blížit éra lodí plastových.

Revoluční kajak Taifun - první kajak z HTP vyrobený vyfukováním.
Revoluční kajak Taifun – první kajak z HTP vyrobený vyfukováním.

Jeden z nejvýraznějších zlomů, možná lépe říci skoků vpřed nastal, když byl v roce 1982 představen kajak Prijon Taifun. Jednalo se o vůbec první plastový kajak na světě vyrobený technologií vyfukování plastu do formy (anglicky blowmolding), což znamenalo začátek obrovské revoluce ve vodáckém světě. Materiál HTP a technologie jeho zpracování posunuly neuvěřitelným způsobem hranice možného a Taifun nasadil ostatním výrobcům laťku hodně vysoko. Nutno opět podtrhnout, jak nadčasový tento krok byl. Materiál HTP si mezi vodáky za desítky let používání vybudoval pověst téměř nezničitelného plastu a na technologii vyfukování nedá Prijon dopustit dodnes.

„V posledních desetiletích získali závodníci na lodích Prijon mnoho titulů mistrů světa ve slalomu i sjezdu na divoké vodě, a dokonce i několik medailí z olympijských her.“

Toni a Rita Prijonovi

V roce 1992 předal Anton Prijon vedení firmy svému synovi Tonimu a jeho ženě Ritě. Stejně jako jeho otec je i Toni Prijon nadaný kajakář, který dokázal získat titul mistra světa ve vodním slalomu. Stalo se tak v roce 1987 na řece Isère ve Francii.

Zároveň je ale Toni stejným vodáckým vizionářem jako jeho otec a firmu Prijon posouvá neustále dopředu.

„Toni Prijon toho dělá mnohem víc, než byste mohli očekávat, a to v mnoha oblastech lidské činnosti,“ řekla Gabi Bauer, starostka Rosenheimu, během udílení cen za ekonomiku města v roce 2006. Ocenila zejména neúnavnou touhu Prijonu po neustálém zlepšování se, nebývalý zájem o životní prostředí a také vytváření pracovních pozic pro absolventy. Když člověk vidí, kolik lidí v Prijonu pracuje opravdu dlouhodobě, je zřejmé, že pracovní prostředí je tady naprosto unikátní.

Toni Prijon už také předává svoji lásku k vodě a vodácký um dále svým dětem a dalším členům rodiny, kteří jsou všichni vodácky aktivní. Dcera Isabel vyhrála stříbrnou medaili na juniorském mistrovství světa v Nantahale (USA) a syn Severin je úspěšný slalomář i kajakář na divokých řekách.

Otec a syn Prijonovi v roce 1987 u příležitosti vyznamenání Toniho juniora za získ titulu mistra světa.
Otec a syn Prijonovi v roce 1987 u příležitosti vyznamenání Toniho juniora za získ titulu mistra světa.

Anton Prijon v síni slávy

V roce 2007 byl Anton Prijon starší uveden do mezinárodní vodácké síně slávy. Po „básníkovi na lodi“ Herbertu Rittlingerovi a světové kanoistické hvězdě GiseleGrothaus-Steigerwald se tak stal třetím Němcem zařazeným do této vybrané společnosti. „Nikdo další nedokázal v průběhu 45 let ovlivnit kajakářský sport takovým způsobem jako právě Anton. Jeho klíčové nápady v designu lodí ovlivnily hned několik generací pádlerů po celém světě,“ zhodnotila komise porotců důvod Antonova uvedení na „vodácký Olymp“.

„Produkce lodí v Německu může pokračovat, pouze pokud bude nabízet absolutní kvalitu. To je důvod, proč všechny lodě vyrábíme pouze ručně a dbáme na každý detail ve všech procesech výroby.“

Toni Prijon ml.

Závěrem se ještě vraťme k již zmíněným spokojeným zaměstnancům firmy. Ti jsou na svoji práci hrdí, jsou z ní nadšení a pracují pro Prijon skutečně dlouhodobě. Kromě práce jim Prijon nabízí i zábavu a volnočasové vyžití. Pod hlavičkou Prijonu funguje stabilní posádka pro závody dračích lodí a také běžecký tým. V obou týmech je samozřejmě aktivním členem i sám Toni.

„Jsem rád, že třetí generace v podobě mých na vodě závislých dětí už je nadšená z převzetí budoucích otěží ve firmě a že se začíná rýsovat generace čtvrtá. Zároveň je pro mě obrovskou ctí ohlížet se zpět na těch 60 let práce mojí rodiny.“

Nerozlučná dvojka Prijon a HG Sport

Pražský vodácký obchod HG Sport je s firmou Prijon úzce propojen už přes 30 let. Tedy celou polovinu doby, po kterou firma Prijon existuje.

Spolupráce začala v roce 1990, když se majitel HG Sportu Jirka Habrman při výpravě do Grand kaňonu, kterou tehdy organizoval, setkal s pracovníkem Prijonu Gerhardem Nürnbergerem. Slovo dalo slovo a po návratu došlo i na Jirkovo seznámení přímo s Toni Prijonem. Už v roce 1991 začaly do Česka přijíždět první lodě z německé dílny. Jak už víme, tato spolupráce se dodnes nezastavila.

V roce 1993 přibyla ještě spolupráce v opačném směru, když se HG Sport coby výrobce vodotěsných vaků a dalšího vodáckého vybavení stal dodavatelem do Prijonu. Opět platí, že spolupráce trvá dodnes a HG Sport aktuálně Prijonu dodává na 90 nejrůznějších produktů. Podtrhuje to také pečlivý přístup Prijonu k lokálnosti výrobků a jeho důraz na vysokou kvalitu.

Jirka Habrman si s německou firmou chválí nejen spolupráci obchodní, ale také vyzdvihuje neobyčejné osobní vztahy. S Prijonovými se pravidelně navštěvují v Česku, v Německu a Slovinsku a vztahy Jirka označuje za v podstatě rodinné.
Až tedy budete chtít něco od Prijonu, vyrazte do Troji nebo na eshop na adrese www.hgsport.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: