Jak vozit v kajaku skládací pádlo elegantně a pohodlně?

Jak vozit v kajaku skládací pádlo elegantně a pohodlně?

Na vodu už jezdím přes 10 let a úspěšně jsem překročil třicítku, což je jasný důkaz toho, že mám rozum a zbytečně neriskuju (tzn., že hodně přenáším). Poměrně záhy jsem v lodi kromě házečky začal vozit lékárničku a postupně přibývaly smyce, kladky, prusíky a blokanty, ale pořád jsem hřešil na jednu praktickou část vybavení – skládací pádlo.

Množství sjezdů jsem absolvoval ve skupince, kde skládačku neměl ani jeden z nás a ztráta nebo zlomení pádla by nám přinesly poměrně velké komplikace. A i když k tomu naštěstí nikdy nedošlo, nemělo smysl to dál pokoušet, zvlášť když byl kamarád ochoten při cestě ze Států přibalit k už tak velké otepi pádel jedno další. Takže loni v září jsem si převzal luxusní 4dílnou skládanku od pana Wernera a začal si lámat hlavu, jak to vlastně budu vozit.

I když se to možná nezdá, jakýkoliv volný materiál v lodi poměrně dost cestuje a v kombinaci s pískem, který se do lodi dostane, i když zrovna nekrysíte, se docela slušně ničí. Optimálním místem pro umístění jednotlivých částí pádla je proto středová pěnová výztuha paluby, která pádlo drží na jednom místě, a nedovolí mu tedy cestovat, ba ani písek se k němu nedostane. V mém případě jsem se všechny 4 díly rozhodl zakomponovat do zadní pěny.

Vydlabaná pěnová výztuhaPruh tenké pěny brání kontaktu žerdi s listem

Podle typu lodi a přístupnosti středových pěn je možné žerď například do pěny celou zanořit nebo dát některé díly dopředu a některé dozadu. To už je na rozhodnutí každého, kdo se do podobné akce pustí. Cílem samozřejmě bylo, aby se pádlo dalo snadno do lodi instalovat i opět vyndat, pokud na něj přijde řada.

Uložení žerdi

Po krátkém boji a radách přítele na telefonu (díky, Georgi) jsem měl zadní pěnu z Raptora venku. Následovalo lehké rozměřování a obkreslování dílů na pěnu a po chvíli už bylo celkem zřejmé, kde bude muset část materiálu pryč. Jako nástroj pro odebrání pěny snadno poslouží část žerdi pádla, kterou prostě člověk přitlačí do pěny a otáčeními do ní začne vykrajovat rovnou rýhu přesně v potřebném průměru. Zadlabání plochy listu bylo trochu zdlouhavější, pro nedostupnost vhodnějšího nástroje poměrně uspokojivě posloužila rašple.

Zbývalo protáhnout pěnou popruh s přezkou na zajištění pádla proti nežádoucímu pohybu a jako finální zlepšovák přibyla tenká pěna bránící vzájemnému kontaktu jednotlivých dílů pádla.Žerď s listem uložená do pěny a zajištěná popruhem

Po opakovaném otestování uložení pádla a opětovné extrakce bylo na čase vrátit pěnu zpět do lodě. Pokud ji před tímto úkonem pořádně namočíte (třeba pod sprchou), půjde zpátky do lodi jako po másle a minimálně se při tom poškodí.

Finální testování doporučuju provést ještě dřív, než vyrazíte na vodu a zjistíte, že se pěna trochu zmáčkla a pádlo se do vybrané pěny najednou nevejde. A trocha cviku při instalaci pádla do lodi se hodí, abyste nezdržovali skupinku natěšenou na další jízdu poté, co odlovíte plaváčka, který ztratil pádlo a vybavíte ho svou skládačkou.

Článek vyšel ve 4. čísle HYDROmagazínu 2014.

Zkušenosti čtenářů

Snížák

Takovej kutil asi nikdy nebudu. Kubo vyrobíš mi to prosím?

Megadeath

Řešil sem před cca 5r. to samý. Jedna připomínka : dyž jedeš v plné polní, tak spoustu věcí cpeš dozadu, takže krýkovka může znatelně měnit těžiště. Někomu je to jedno, mně to je nepříjemný. Proto sem aspon tu 4dílnou skládačku nakomponoval dopředu. Vyndal sem zrcadlo, pěnama si vylepil pohodlí na nohy, v pěně zboku díry na žerď, do listu dírka na 8čku šroub ve správným místě. Pak vezmeš díly s listem, žerdí na každé straně zasuneš dopředu a list nasadíš na šroub od zrcadla, přitáhneš motýlkem. A může to i fachat jako tlumič bočního nárazu.:-) Taky snadno dostupný, bez vyfukování vaků, atd. Je ale fakt, že mám značně levnější skládačku než Werner, do které sem se nebál vyvrtat dírku.:-)) Na Detoxu mi to fungovalo, nevím esli to bude fachat na jiných.

Robert Vachule

Zdravím, moc pěknej nápad. Stálo by to za filmeček na youtube.com. Možná by to podstatně zkrátilo vývoj do vlastní lodě.
Robert

Tereza

Bylo to testováno i v plné polní. V přední pěně mám vyřezané okénko na lékárnu, vzadu jsem vezla to co je tu popsané + nosný systém na kajak, spacák, karimatku, pyžámko, péřovou bundu a příděl jídla. Jeli jsme 3dny a neměla jsem pocit, že by mi to extra hnulo s těžištěm. Vyndání skládačky z lodě byla otázkou vteřin-to naštěstí nebylo zatím potřeba.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: