Jak vznikal můj první vodácký kalendář

Jak vznikal můj první vodácký kalendář

Na letošních Čerťácích jsem utopil při mém běžném focení téměř kompletní výbavu: tělo foťáku + 4 objektivy. Když jsem v servisu zmínil, že byla fototechnika zasažena vodou, první jejich reakce byla, zdali to chci ekologicky zlikvidovat. Čehož jsem se pochopitelně zděsil a když si vše technik prohlédl, polil mě pot podruhé při sdělení ceny za opravu, která by stejně nezaručila 100% funkčnost.

Nakonec jsem se rozhodl vše nechat za nekřesťanskou částku opravit a v hlavě si sumíroval, zdali mi to focení na vodě za všechny ty peníze, které jsem do toho investoval, vůbec stojí. Pochopitelně je to koníček a už jsem naučený v podstatě nejezdit na kajaku bez foťáku, nicméně kdyby se za fotky občas nějaká ta kačka vrátila, nebylo by to špatné.

Tak jsem si začal pohrávat s myšlenkou o vydání kalendáře. U nás v ČR se v podstatě žádný takový kalendář nevydává a zahraniční jsou relativně drahé.

Matěj Holub při nočním pádlováníMatěj Holub při nočním pádlování

Další zádrhel byl výběr fotografií. Sám ke svým fotkám dle mého názoru nejsem příliš objektivní, takže jsem udělal nejprve výběr hodně široký a pak využil nezávislé oko mých kolegů v práci, kteří jako nekajakáři vidí úplně jiné věci, než lidi pohybující se kolem divoké vody.

Cesta na řeku v KostariceCesta na řeku v Kostarice

Dalším oříškem byla titulní strana kalendáře. Zdali zvolit nějakou fotografii, nebo grafiku. Jelikož jsem grafik absolutně bez citu a zkušeností a kalendář jsem si chtěl vytvořit úplně sám, snažil jsem se vybrat některou z fotografií, načež jsem ztroskotal u toho, že mám problém s vhodným nápisem, názvem a umístěním.

Honza Šulc na vodopádu řeky Etny v NorskuHonza Šulc na vodopádu řeky Etny v Norsku

Finální výběr 12 fotografií byl nekončící kolotoč, kdy jsem některé fotky jeden večer zaručeně do kalendáře dal a ráno je okamžitě vyhodil.

Samotné kalendárium jsem neměl sílu vymýšlet jakkoliv úderné, v jednoduchosti je síla. Z prvotního návrhu tučným písmem v barvách kajaku se mi po zkušebním tisku udělalo mdlo. Vlnité orámování vypadalo také tragicky, takže jsem se mnohem více uchýlil k jednoduchosti – rovný tenký bílý rámeček, jemný font, nic nezvýrazňovat a kalendář je na světě.

Honza Kolář na horní KameniciHonza Kolář na horní Kamenici

Výsledek je takový, že nabízím kalendář ve formátech:
A3 – 420 x 297mm – digitální tisk na křídový lesklý papír gramáže 250g/m2
A2 – 594 x 420mm – tisk ofsetovou technologií na křídový lesklý papír gramáže 250g/m2
Cena A3 – 360 Kč, cena A2 – 590 Kč

Fotky jsou pořízené z mých cest za pádlováním po Indii, Nepálu, Norsku, Francii, Kostarice, Rakousku a Čechách. Na všech jsou čeští kajakáři, jedna fotografie je z horní Kamenice a jedna z Jizery.

Titulní strana kalendářeTitulní strana kalendáře

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: