Jevišovka znovuobjevená

Jevišovka znovuobjevená

Po opravdu dlouhé odmlce, snad již více než desetileté, se opět uskutečnil sjezd řeky Jevišovky. Za tuto dobu řeka již trochu vymizela z povědomí vodácké veřejnosti, kdy se na ni vracívá pouze pár skalních příznivců při jarních táních nebo za zvýšené hladiny po větších deštích.

Jevišovku lze částečně přirovnat k Vavřinci. Také na několika místech vytváří ostré meandry, skýtá nečekané překážky v podobě nakloněných větví či ucpaného řečiště vodáky na nafukovačkách. Pominu-li Toušickou kaskádu, tak lze srovnávat i obtížnost, byť já osobně bych Jevišovku řadil po této stránce ještě nad Vavřinec.

Nelze ale říct, že by úsek z Černína do Plavče nebyl dostatečně vodácky zajímavý. Nadále jsou na řece peřejnatá místa (již sice ne tak často jako na horním úseku) a několik jezů, které jsou všechny bez problémů sjízdné (na jezu na Culpovci si narazil koleno o šutr i můj háček – raději tu v lodi seďte). Za vesničkou Vevčice nás nezvykle hlasité burácení vody donutilo vysednout z lodí a zajít na prohlídku. Narazili jsme na úsek s již rozpadlým jezem, který má dle mého hrubého odhadu délku asi 60 m. Řeka tu začíná poměrně prudce klesat, několikrát ostře zatáčí a vytváří solidní peřeje. Na dojezdu byl navíc padlý strom. Obtížnost WW II minus, prezentovaná pro Jevišovku, tohle místo rozhodně nevystihovala.

Celkově mám dojmy ze sjezdu Jevišovky skutečně výborné. Náročnost řeky předčila naše očekávání a dostatečně prověřila vodácké schopnosti. Opravdu nádherná je také krajina, kterou řeka protéká. Velmi uvítám a ocením, bude-li se sjezd příští rok opakovat a stane-li se z něj tradice, jak tomu kdysi bývalo.

text a foto: Jan Oberreiter

Zkušenosti čtenářů

Jana

Pekný článoček, pekné fotky a nádherná Jevišovka. Hodne som si ju užila a dúfam, že ešte bude možnosť vrátiť sa sem… Len ten počet lodí sa mi zdá byť značne poddimenzovaný – tlačenica na Jevišovke rozhodne nebola, ale 25?

Janina

Taky jsem Jevišovku jela a byl to úžasný zážitek. Vůbec jsem netušila, že to bude kvůli větvím a stromům v řece tak divoké. Hlavně doufám, že se pojede i příští rok a tradice se obnoví.

Jiří

Ahoj, rovněž souhlasím. Jevišovka se opravdu vyvedla a obtížností, hlavně v údolí pod Jevišovicemi, mile překvapila… Těch pár šlehanců větvema a nějakej padlej strom rád přežiju za rok znova, pokud to odradí davy, který jsou jinak na ostatních akcích samozřejmostí.

Nemáte někdo náhodou víc fotek? Já se prvních 5 km vůbec neodvážil foťák vytáhnout 🙂

LAO-SAN

Jevišovka RULEZ

Honza

Připojuji pozitivní hodnocení k Jevišovce, výborná voda, za rok razím opět. Procházel jsem kolem řeky druhý den po sjezdu a našel jsem jedno pádlo a neoprenovou botku. Majitel ať mě kontaktuje přes mail. Sám jsem tam ztratil hadici od nafukovací pumpy, tak jestli někdo náhodou…

Michal

Nějaké fotky mám, jestli máš zájem, písni mi. A ve skupině cca 25 lodí jsme jeli např. jenom my, lodé bylo několikrát víc.:))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: