KANUFEST Roudnice 2020 se povedl na výbornou

KANUFEST Roudnice 2020 se povedl na výbornou

Sluníčko pálí, voda teče, bublá a křičí svým způsobem na všechny poblíž. Lidi se sjíždějí, těší a hlásí se do třetího ročníku roudnického creekového závodu. A přicházejí další a další, známí i neznámí, holky i kluci, junioři i ti, kterým je už mládežnická kategorie těsně či netěsně nepřístupná. Pátek se nám blíží k půlnoci, voda v kanále utichá, zábava lehce utichá, ale neupadá, přesto je čas na chvíli zalehnout a doplnit energii na sobotu nabitou jedním rejsem za druhým.

Raz dva, raz dva… Žandul s Lávou za zvuků piana kapely Poletíme vyhání poslední nepřihlášené ze spacáků. Je třeba vyvěsit startovky, na kterých nebudou chybět ani ti, kteří se bavili z pátka na sobotu déle, než plánovali. Posledních pár opozdilců se hlásí na hlavní tribuně a chvilku nato už startuje první kolo sprintu kategorie, která nám udělala velkou radost. Účast šesti juniorek zaokrouhlila počet otevřených kategorií na pět. Holčičky do osmnácti let si to rozdaly ve stejném schématu jako všichni další – junioři, singly, velký holky a velcí kluci.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Po prvním kole sprintu leckdo poupravil taktiku a vydal se při druhé jízdě vstříc jiné lajničce. Někdo si čas zlepšil, někdo zhoršil, dokonce byli i takoví jedinci, kteří prokázali vyrovnanost a přesnost svého výkonu a potvrdili druhou jízdou, že to prostě ani lépe ani hůře neumí. Výkony obou kol se následně každému sečetly a vzápětí bylo známé pořadí první sobotní disciplíny. Vojta Zapletal ovládl svou kategorii K1M, když za dvě kola ujel Honzovi Kolářovi o jednu a půl vteřiny. S podobným rozdílem patřilo prvenství ve sprintu v K1Ž Irče Helusové, před druhou Aňou Sokolovou. Kategorie singlů byla ještě vyrovnanější, když Vilda Klepač překonal po dvou kolech Máru Součka jen o vteřinku a kousek. U juniorů to měl Honza Němec nad Jirkou Stankem ještě těsnější, body za první místo obdržel díky necelé sekundě. Zato Barbora Heinzová vyhrála svou kategorii s přehledem, když na druhou juniorku Aničku Smetanovou najela téměř tři vteřiny.

Nejtechničtější disciplínou byl závod ve slalomu
Nejtechničtější disciplínou byl závod ve slalomu

Průběh sprintu byl lehce narušen nehodou v cíli, při které jeden z paddleboardistů, projíždějící se pod kanálem, zavadil o časomíru. Kluci v cíli udělali vše pro to, aby se mohlo zas pokračovat v nezměněném rytmu, nicméně asi dva junioři si museli svou rozjížďku zopakovat.

Vzhledem k nad očekávání vysoké účasti byla vypuštěna původně plánovaná pauza mezi sprintem a slalomem. Závodníků ale bylo tolik, že si každý stihl odpočinout, než znovu usedal do lodi. Dokonce kluci jako Adam Kašpar, Honza Němec nebo Mára Souček měli dost času na to, aby stihli odjet závod ve dvou kategoriích. Jestli si mezi tím ale stihli odpočinout, si neodvažujeme odhadnout.

Nejzajímavější souboje probíhaly pod lávkou
Nejzajímavější souboje probíhaly pod lávkou

Slalom se jede ve stejném pořadí kategorií jako sprint, k radosti minimálně části zúčastněných jen jedna jízda. Juniorky se vrhají do branek, někdy i mimo ně. Holky, které si nevysloužily žádnou padesátku, zabírají první příčky v této technické disciplíně. Honza Němec ujíždí ostatním klukům do osmnácti let o celých osm vteřin. S jedním pádlem se brankami nejrychleji proplétá Jakub Hrdlička. V kategorii žen byly časy na prvních místech poměrně těsné a v mužích ujel první Vojta Zapletal druhému a nutno říct, že také velmi rychlému, Vikymu Legátovi, o tři a půl sekundy.

Součtem bodů za dvě kole sprintu a slalom získáváme rozřazení do nedělního pavouka crossu, kterým se rozhodne o vítězích jednotlivých kategorií. Sobotní program tímto ale nekončí. Původně se počítalo ještě s dalšími dvěma týmovými závody, načež se tento dvojboj zredukoval jen na týmový slalom. Trať vedla stejnými brankami jako slalom jednotlivců, leckdo tady předvedl povedenější výkon, než když se věnoval svému vlastnímu závodu. Do teamracu se přihlásilo celkem 24 týmů. Třináct hlídek tvořili jen muži, v jedenácti posádkách byla alespoň jedna holka. Tým ZET atakoval svým časem slalomy více než poloviny, možná by se dalo říci většiny startovního pole jednotlivců, čímž si zajistil nejlepší pozici pro nedělní novinku – týmový cross. Stejnou výhodu si v rámci kategorie MIX zajistil tým KK Slavia Praha A team.

Nejzajímavější souboje probíhaly pod lávkou
Nejzajímavější souboje probíhaly pod lávkou

Týmové slalomy nám uzavírají sobotní závodní program, je na čase se po celém dni trošku zastavit a připravit se na mejdan. Aparatura se sune z hlavní tribuny před slunečníky u stánku, závodníci na večeři a pak i se svými funcluby blíž za písničkou. Torzo Hochů od MV samosebou pře-nazváno na Duo Červánek vypouští hit za hitem, těžko by se hledal žánr, který nezazněl, možná nějakej Mozart, ale na toho se stejně blbě paří… Každopádně klávesy a kytara se balily, když zhasínalo pouliční osvětlení.

Nehledě na povedenou večerní show probíhá nedělní ráno ve znamení čerstvosti a včasnosti. Až neuvěřitelně na čas začínáme s výkladem trati a pravidel crossu a během chvilky se už valí kanálem první rozjížďky pánské čtyřiašedesátky. Odjíždíme dvě kola K1M a dostáváme se na šestnáctku nejlepších. Pánové dávají přednost holkám, které si také odjíždí svou šestnáctku, což není pro tuhle kategorii úplně obvyklé.

Při týmovém crossu bylo na vodě hodně živo
Při týmovém crossu bylo na vodě hodně živo

Trať byla postavena jednoduše pro každého, start byl důležitý, stejně jako první banner v playspotovém vracáku, za tímhle dotykem už se pořadí většinou neměnilo. I tak přichází pár překvapení, jak v podobě neočekávaných postupujících, tak neočekávaných vypadávajících, ale ono to spolu tak trošku souvisí… Ve finálové rozjížďce chlápků se potkává Viky Legát, Vojta Zapletal, Míla Loudil a Martin Hlaváček. Místo aby klukům docházely síly, profrčeli finálovou rozjížďkou a cílový banner jako první dotknul Vojta. V ženách svým třem soupeřkám ujela Aňa Sokolová, nejvychytralejším a nejrychlejším singlířem se stal Vilda Klepač, Barbora Heinzová potvrdila roli favoritky ze sobotních dílčích závodů a mezi juniory se finálové kolo nejvíce podařilo Matěji Janouškovi.

Čeká nás setkání pod hlavní tribunou u výkladu trati a pravidel závodu, který se ze zpětného hodnocení stal příjemným překvapením. Týmový cross jedou čtyři týmy proti sobě, trať je shodná s crossem jednotlivců. Závod má simulovat bezpečnou jízdu ve skupině na divoké vodě. Z každého týmu se měl vždy banneru dotknout jeden člen s tím, že prohlížel peřej pod ním. Nikdo z jeho týmu nesměl banner, respektive vracák u banneru, podjet, dokud tento člen banner nedotkl a peřej neprohlédl. Pokud se tak stalo, naskočila týmu penalizace v podobě nedotknutí.

Vyhlášení vítězů
Vyhlášení vítězů

Nejlepší spolupráce fungovala v týmu Řízek z bramborama (pozn.: tento název si takto tým nadiktoval) v kategorii mužů a v kategorii mixované to byl tým Kajak VUT.

Finálové rozjížďky týmového kajakcrossu ukončily závodní část víkendu, organizátoři si následně vyhradili hodinku na přípravu výsledků a vyhlášení.
Těsně po třetí hodině se zas všichni scházíme na levém břehu kanálu u stupňů pro vítěze. Poblíž se v odpoledním sluníčku lesknou medaile a taktak, že příjemný větřík nerozfouká diplomy, které jsou připraveny pro ty nejlepší.

Po sečtení bodů za umístění ve sprintu, slalomu a crossu se vítězkou kategorie juniorek stala Barbora Heinzová, mezi juniory nasbíral nejvíce bodů Honza Němec, nejlepším singlířem byl vyhlášen Vilda Klepač, v ženách zvítězila Irča Helusová a v mužích naprosto bezkonkurenčně Vojta Zapletal.
V týmových disciplínách se nejlepším týmem v mužské kategorii stal tým ZET a tým KK Slavia Praha A-team v kategorii MIX.

Nejlepší mixové týmy
Nejlepší mixové týmy

Po rozdání cen, medailí, diplomů a rozlosování tomboly probíhá rozloučení a poděkování a tím letošní Kanufest končí. Pevně věříme, že se takto hojně uvidíme v podobném termínu v RRRRRoudnici i v příštím roce!

Děkujeme za podporu všem partnerům a sponzorům akce:
Český svaz kanoistů, HG Sport, Galasport, ZET Kayaks, HIKO, Water Element, RenoEnergie, KK Roudnice nad Labem, Boatpark, Pádler, Trops Sport, Birrel a Agentura Hypnosis

Kompletní výsledky můžete zkouknout zde:

www.kanufest.cz/vysledky-2020/

Fotografie z celého víkendu tady:

www.kanufest.cz/fotogalerie-2020/

Časem se určitě objeví i nějaké videjko…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: