Kde lze sledovat závody ve vodním slalomu online?

Kde lze sledovat závody ve vodním slalomu online?

Letošní světový pohár ve vodním slalomu je minulostí, to ale neznamená, že se nikdo nepřipravuje na ten další. Slalomáři si teď nejspíš dopřávají zasloužený Relax po sezóně, ani se ale nenadějí a začne jim zimní příprava. Kdo by si myslel, že v zimě odpočívají, ten by byl na omylu, tak proč se nedržet jejich vzoru a taky se na další ročník pořádně nepřipravit?

V zimě mohou zapracovat na svojí fyzičce

Ano, zima je jako stvořená pro to, aby slalomáři zapracovali na svých rezervách a zlepšili si svoji fyzickou kondici, trénovali vytrvalost a sílu. Ne, netráví celou zimu v ledové vodě, nezvedají jen činky, zahrají si i florbal, fotbal nebo basket, zdolají nějakou tu opičí dráhu, dělají kotrmelce a obíhají kužely. Podle počasí mohou vyrazit i na běžky. Suchá příprava zabere zhruba 60 % času, když jim ale bude přát počasí, klidně vyrazí i na mokrý trénink na kanál. O tom, jak se příprava vydařila, se pak všichni přesvědčí třeba během MS ve vodním slalomu další rok.

Kdo vůbec je vodní slalomář?

Kdo závody sleduje, ten to nejspíš docela dobře ví, kdo se na sledování teprve chystá, tomu jistě následující řádky přijdou vhod. Vodní slalom můžeme nazvat také slalomem na divoké vodě a jde o vodní sport, který patří do kategorie kanoistiky. Závodník, tedy vodní slalomář, se snaží na kánoi nebo kajaku projet sérií branek co nejrychleji a pokud možno bez chyb.

Čas se měří od okamžiku, kdy závodník odstartuje, až po protnutí cílové linie. Takový čas se označuje jako čistý čas, k němu se ale ještě nějaké ty hodnoty následně připočítávají. Slalomář by měl projet všechny brány popořadě, žádnou neminout a žádné se v ideálním případě ani nedotknout, jinak následuje už zmíněná penalizace. Za dotyk brány jde o 2 sekundy, pokud závodník bránu mine, pak 50 sekund. 50 vteřin penalizace následuje i v případě, že bránu závodník sice projede, ale jinak, než pravidla povolují, tedy třeba ze strany, kde je přeškrtnuté číslo nebo hlavou dolů, tedy během eskymáckého převratu.

Víte, že bránu tvoří dvě tyčky, kdy jedna je na vodě a druhá je ve stejné úrovni, ale na břehu? Závodník projíždí kolem tyčky na té straně, na které je umístěné číslo, podle barvy tyček pak jede buď směrem po vodě (zeleno-bílé tyčky) nebo proti vodě (červeno-bílé tyčky). Počet branek bývá mezi 18 a 25. Aby závodník bránu opravdu projel, a to v souladu s pravidly, musí mít při projetí v bráně celou hlavu a alespoň část lodě.

Kategorie vodního slalomu

Vodní slalom se jezdí na kajaku (K), kdy závodník sedí v lodi a používá pádlo s dvěma listy, a na kanoi (C), kdy závodník klečí a používá pádlo jen s jedním listem. Mezi individuální disciplíny patří:

  • Muži K1, C1 a C2
  • Ženy K1 a C1
  • C2 mix a Extreme Canoe Slalom Cross K1 muži a ženy

Když přijde na týmové disciplíny, pak se tým skládá ze 3 lodí stejné kategorie, tedy 3x K1 muži nebo 3x K1 ženy, 3x C1 muži nebo 3x C1 ženy, či 3x C2 muži. V takovém závodě všechny lodě startují naráz a čas se měření od okamžiku, kdy první loď z týmu protne startovní linii až po dobu, kdy cílovou fotobuňkou projede poslední ze tří lodí.

Jak se jede slalomový závod?

V České republice se závod skládá ze dvou jízd a výsledné pořadí se skládá po lepší z těchto jízd. Závody českého poháru se jedou na jednu kvalifikační a jednu finálovou jízdu, mezinárodní závod to má jinak.

Zahrnuje dvě kvalifikační jízdy, jednu semifinálovou a jednu finálovou jízdu. O pořadí a tom, kdo se probojuje do semifinálových jízd, rozhoduje celkový čas včetně penalizací v lepší z kvalifikačních jízd, postupující do finále zase určí celkový čas včetně penalizací ze semifinálové jízdy. Všichni mají stejnou startovní pozici, výsledek předchozích jízd se nezapočítává a vítězem se stane závodník, který zajede nejlepší celkový čas ve finálové jízdě.

Kde sledovat závody vodních slalomářů?

Vodní slalom je zajímavý a přitažlivý sport, a to jak pro závodníky, tak pro diváky. Kdo chce atmosféru nasát plnými doušky, ten se může vypravit na závody osobně, třeba na kanál do pražské Tróji. Jezdit po celém světě se závodníky by bylo dost náročné, další závody tak můžete sledovat třeba prostřednictvím Tipsport TV. Závodí i naši vodní slalomáři, kteří za sebou mají mnoho úspěchů, tak vězte, že to za to vážně stojí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: