Labe v okolí Děčína – vodácké svezení skoro bez pádlování

Labe v okolí Děčína – vodácké svezení skoro bez pádlování

Sucho posledních let začalo tlačit české vodáky na toky, kterými dříve trochu opovrhovali. Většinou se totiž jedná o mírně proudící nebo téměř netekoucí vody, které nejsou náchylné na sucho díky častým jezům. Mezi těmito úseky se ale najde i jedna parádní výjimka. Jez tu nepotkáte ani jeden, ale voda tu teče tak rychle, že by se za to nemusela stydět ani kdejaká peřejnatější voda a vždycky jí bude dostatek. Že je to nesmysl? Tak zkuste Labe okolo Děčína.

Na víkendový výlet je dobré nasednout už v Ústí nad Labem pod hradem Střekov. Proplujete zdymadly z 30. let a spustíte se plavební komorou o devět metrů. Kde jinde to zažijete? První den dokážete dojet do Kempu Děčín. Z Ústí je to po vodě něco málo přes 25 km, což je na jiných českých řekách slušná porce. Jenže Labe opravdu teče, takže vám dost pomůže. Jako ozvláštnění plavby slouží občas projíždějící výletní parník, kterému je třeba uhnout z plavební dráhy, ale za odměnu vám většina z nich dopřeje zhoupnutí na vlnách.

Jakmile zmizí budovy průmyslového města, vtéká Labe do kopcovité krajiny Českého středohoří. Je pravda, že kolem řeky vede silnice i železnice a břehy jsou obydlené, ale okolní krajina je krásně zelená a na mnoha místech civilizace při pohledu z vody zcela mizí. Labe mezi kopci několikrát zatáčí, mění svůj spád a tím i rychlost. Před příjezdem do Děčína nabírá na své největší rychlosti. Taky není od věci dát si přestávku a protáhnout nohy u některého z přibývajících občerstvení, která obsluhují hlavně výletníky na cyklostezce, ale i těch pár projíždějících vodáků. Ano, čtete správně. O atraktivitě této vody se zatím moc neví, takže si zde ještě chvíli budete moct užít řeku jen pro sebe. A to je na českých vodách bonus k nezaplacení.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: