Ledy na Křetínce

Ledy na Křetínce

Při vyslovení názvu Křetínka se většině z lidí vybaví přehradní nádrž u Letovic, která bývá od jara do podzimu místo vedle místa obležená rybáři. Křetínka je především malá říčka, která tuto přehradu napájí. Upozornil mne na ni někdy před dvanácti lety jeden z kamarádů. Netrvalo dlouho a naskytla se mi při zimní oblevě příležitost ke splutí.

Vodní stav tenkrát nebyl nic moc, ale plulo to hezky a hlavně rychle. Pozoruhodným zjištěním na řece bylo, že je čistá – bez vývratů, břehové porosty jsou díky rozšířenému košíkářství udržované a většina stupňů a jezů je sjízdná.

Na Křetínku a do jejího okolí jsme se vždy po několika letech s přáteli rádi vraceli na lodích, na kolech, nebo i s báglem na pěší výšlap. Vždy se našlo něco nového.

V neděli 26. 2. jsem se k řece vydal ne s lodí, ale s batohem a fotoaparátem. Řeka, stejně jako většina okolních toků byla totiž stále zaledovaná a pod úseky, které byly bez ledu, se vytvořily ledové bariéry.

Na odstraňování ledových zátarasů musel být nasazen pásový bagr. Uvolněné kry se vždy přesunuly o kousek níž po proudu, kde se na jezech nebo stupních znovu zasekly. Naštěstí navečer začala vlivem ochlazení voda opadat.

Led se drží nad jezem v Předměstí, místy mezi Dolní Lhotou a okrajem osady Hutě. V celé délce osady Hutě, až po konec Bohuňovské soutěsky je koryto zaledované.

Na toku se však díky lidské činnosti objevují změny trvalejšího rázu. Od uvedení tištěného průvodce této řeky se ledaco změnilo a je nutné na tyto změny upozornit. Začněme horním úsekem nad Svojanovem, kde je nutné počítat s přenášením nízkého neprůjezdného mostu u hotelu Otakar. Před odbočením silnice k Manově Lhotě se nachází nová nebezpečná lávka. Lávka z dřevěné kulatiny je spojena ocelovou šroubovicí, která bez zařezání v několika bodech trčí v délce cca 25 cm proti proudu, akorát ve výšce očí plavce! Tento „geniální“ výtvor domácího kutila nahradil předchozí lávku spojenou dvoustovkami hřebíky, které bez zahnutí trčely k hladině. Lávka je naštěstí včas viditelná z vody i ze silnice.

Doporučuji předběžnou prohlídku stupně v regulaci za dílenskými a skladovými objekty firem v horní části obce Svojanov (ř. km 21,2). Přístup je možný přes otevřené nádvoří továrního objektu, před kterým se nachází malé parkoviště.

Jez na ř. km 7,8 je poškozen vpravo při ústí náhonu. Tento kolmý jízek – stupeň se nachází těsně za mostem cesty v dolním okraji obce Prostřední Poříčí. Před mostem přistaňte vlevo a před případným splutím jez řádně prohlédněte. Při poslední plavbě jsme jez kvůli množství uvolněných lomových kamenů v podjezí raději přenášeli.

Sjízdnost toku můžete stanovit dle hodnot vodočtu v Prostředním Poříčí prostřednictvím internetových stránek [redir=http:/www.pmo.cz/portal/sap/cz/mereni_044.htm newwindow nofollow]www.pmo.cz[/redir].

K plavbě z dolního konce obce Svojanov vám postačí 60 cm (2,7 m³/s). Musíte ale počítat se škrábáním o kameny rozvaleného jezu před osadou Hutě a v Bohuňovské soutěsce za silničním mostem. Koryto se zde rozšíří a přibude kamenů (mimochodem, taky zde stál v minulosti jez). Škrábat vám to bude i na jezech a stupních. Pro plavbu pod Bohuňovem, kde je výrazně menší spád, by vám stačil i nižší stav vody.

70 až 75 cm (3,7 až 4,33 m³/s) je optimální stav vody, kdy se plavba obejde bez škrábání, a nízké mosty a lávky jdou bez potíží projet. To platí hlavně pro Dolní Lhotu a lávky za domečky v Hutích.

Za tohoto stavu lze začít plavbu u silniční křižovatky nad Svojanovem, nebo se zkusit posunout i výše proti proudu. Pro plavbu od soutoku Křetínky a Bysterského potoka z Hamer by to možná chtělo o nějaký dílek víc.

Možná vás zarazí fakt, že mnou uváděné hodnoty se pohybují v rozmezí vyhlášeného I. povodňového stupně. Dle vyjádření obyvatel obce Prostřední Poříčí je vyhlašování 1. SPA při 55 cm a 2. SPA při 80 cm nesmyslné. Voda se drží v korytě a nikoho neohrožuje.

Obec Prostřední Poříčí navrhovala přesunout limit 1. SPA na 80 cm a 2. SPA na 120 cm, kdy se již tok v několika bodech začíná rozlévat do zahrad a blízkosti obytných staveb.

U obce Hlásnice leží zříceniny středověkého kláštera Sv. Magdaleny se stejnojmennou kaplí. Nad řekou lze vysledovat několik zřícenin středověkých hrádků a v zasněžených svazích vám výtok důlních vod napoví, kde se nacházely železnorudné štoly.

Velmi pozoruhodným přírodním výtvorem je Bohuňovská silniční soutěska. Skalní stěny s izolovanými věžemi se strmě tyčí nad řekou. U Bohuňova při silnici k Vítějevsi naleznete kamenný smírčí kříž.

Samotné údolí Křetínky je velmi malebné, díky okolním lesům a vkusně zrenovovaným roubeným chaloupkám.

Zkušenosti čtenářů

Jana

velmi dobre si opisal rieku a okolie.keby niekto potreboval myslim ze tu najde dostatok info.vidno ze sa tam vyznas

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: