HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Franta Prokeš

Články autora

Plavba po proudu říčky Brodečky na dostaveníčko s rakem říčním

Plavba po proudu říčky Brodečky na dostaveníčko s rakem říčním

Brodečka je největším přítokem řeky Hané, do které se zleva vlévá u obce Mořice nad Hanou (okr. Prostějov). Pramení na Drahanské vrchovině, jihovýchodně od obce Drahany, v n. v. 595 m. Říčka odvodňuje plochu 75,5 km². Celý tok měří 33 km, z nichž 18,6 km je splavných.

Pohodová nesportovní Svratka

Pohodová nesportovní Svratka

Bylo po dešti. Postával jsem na Borači u mostu a škrábal se za uchem. Dole v korytě Svratky teklo s bídou sedm kubíků, které pustil hrázný z vyrovnávačky pod Vírem. Opodál se rozčileně dohadovali dva rybáři. „Vysoká voda“ jim neseděla. Zkrátka, pro někoho bylo vody moc, pro jiného málo. Bylo jasné, že z peřejí na Prudké nebude nic. Snad jen skloňování slovesa škrábat. Pohled dolů po proudu byl o něco lepší, tak proč zase jednou nesplavit jinou trasu, než známý úsek Vír – Borač?

1. ročník Sit on top Cupu je u konce

1. ročník Sit on top Cupu je u konce

Závodem v Pístovicích skončil I. Ročník Sit on top Cupu. V sobotu 19.9. se na rybníku v Pístovicích u Vyškova konal závěrečný pátý závod historicky 1. ročníku Sit on top cupu, pořádaného Českou asociací Sit on topů. Akci pořádal Klub vodáků Neptun Vyškov pod vedením MUDr. Libora Němce.

Jevíčka – pádlování skrz Maló Hanó

Jevíčka – pádlování skrz Maló Hanó

Jak se rozjaří, nastává čas vypustit na vodní hladinu i děti. Většina velkých řek má však stále vysoké vodní stavy. V ten okamžik začnou být aktuální malé říčky, které nabídnou hezké svezení, občas i drobnou peřej, ale hlavně na nich není co zkazit. Jednou z nich je Jevíčka.

Mršinka, močůvka, smeťáček, aneb vážně nevážně o tom co plave, leží a teče v řece

Prší, vodák se raduje. Prší, neraduje se sám. Jen co se setmí, začnou stovky hadic chrlit do řek obsahy žump a septiků. Pravda, někdo šetří potajmu v nočních temnotách, někoho to pro změnu netrápí vůbec.

Jihlava známá i neznámá

Rozepisovat se obšírným stylem o řece Jihlavě, máme-li na mysli její nejfrekventovanější úsek od hráze PN Mohelno po Ivančice, by bylo vcelku zbytečné. Je sjízdný, pokud právě z přehradní hráze teče voda, a pokud je k tomu ještě teplo, zaplní řeku nechutné množství plavidel. Přirovnání k letní Vltavě nebo vodácké dálnici je tady opravdu na místě.

Splutí Svitavy

V neděli 7. 4. se konalo tradiční splutí řeky Svitavy pořádané Vodáckým sportovním klubem Rájec-Jestřebí. Díky chladnému počasí s teplotami kolem bodu mrazu a slabému sněžení se akce stala setkáním skalních příznivců této řeky.

Po řekách a potocích za vodními mlýny

Po řekách a potocích za vodními mlýny

Na řekách se my vodáci s vodními mlýny setkáváme velmi často. Mlýny pro nás znamenají především přenášení jezů a mlýnských budov. Občas se ve mlýně nachází i hospoda. Kdo z vás se ale zamyslel nad jejich historií? Kdy se v našich zemích roztočila první mlýnská kola a kdy řeky přehradily první stupně a jezy?

Proti proudu potoků k pramenům a studánkám

Při svých toulkách se většina vodáků zajímá o toky pouze v místech, kde jsou splavné. Je pravdou, že hranici splavnosti toku lze za určitých okolností a do jisté míry posunout o něco výš proti proudu. Záleží už na každém, co ještě považuje za plavbu. V rámci mezí jistého patriotismu však vodáci dokážou téměř nemožné.

Na Moravě s Delfíny

Každé léto pořádají Delfíni z Mladé Boleslavi dětský putovní tábor. Během let vystřídali řadu řek v Čechách a zamířili i na Slovensko. Pro rok 2008 si jako cíl svého devítidenního pobytu zvolili řeku Moravu.