Mršinka, močůvka, smeťáček, aneb vážně nevážně o tom co plave, leží a teče v řece

Mršinka, močůvka, smeťáček, aneb vážně nevážně o tom co plave, leží a teče v řece

Prší, vodák se raduje. Prší, neraduje se sám. Jen co se setmí, začnou stovky hadic chrlit do řek obsahy žump a septiků. Pravda, někdo šetří potajmu v nočních temnotách, někoho to pro změnu netrápí vůbec.

Se stoupající vodou zaplesá srdce zahrádkářovo. Kupa plevele smíchaná s králičinou hnije v koutě zahrady. V kompostu by se to ještě namnožilo. Šup s ní do vody, však ona odplave. Co na tom, že je řeka plná vodáků. Děda se potí a hází vidlemi. Rychle, než hrázný zastaví vodu.

Řeka zvolna teče, lemována netýkavek lesem. V řece vzpříčila se kláda. Tahání nás nemine. To zas budou bolet záda. Před kládou mocná hráz z klacků a pet-lahví stojí, v šedé pěně plave divný starý míč. Míč má nožky, ouška, taky čumáček. „ Fuj Honzíku, netahej ho z vody, je to mrtvá kočička.“

Zkušenosti čtenářů

Jarek

Nějak jsem nepochopil, zda se jedná o placenou reklamu firmy Glaxo SK, nebo ekologickonostalgické hořkoúsměvné vodácké povzdechnutí.
No hlavně, pokud by to ta rada myslela na vánoce, tak je potřeba dát stromeček na lednici a příslušný dáreček do ní :-).

Věra

Když jsem článek poprvé četla, měla jsem nepříjemný pocit u žaludku. Je to hrozné jaký mají mnozí lidé vztah k řece. Je to místo, kam se dá odhodit všechno, čeho se lidé potřebují zbavit. Napsala jsem autorovi, že je škoda, že si takový článek nepřečtou ti kteří se, tak jak popisuje, k řece chovají a nechytnou se za nos i ty fabriky, které si pletou řeku se stokou. Když si přečteme co všechno se sbírá kolem řek při jejich organizovaném čištění, je vidět, že PETky, které tam mohou zůstat i po vodácích, nezaujímají většinu.
Jedna z věcí, která mě vždy potěšila a co jsem místním záviděla při cestách do Rakouska, Francie či jinam na západ Evropy či sever Ameriky, byla čistota kolem řek a čistota vody v jejich řekách. Přístup lidí k řekám u nás se lepší, ale jen velmi pomalu… Není nikdy na škodu o stavu „čistoty“ našich řek napsat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: