Letní Blanice

Letní Blanice

18. – 19. června 2011 se koná další ze závodů Pyranha Cup – Český pohár vodáků. Letos to bude už 38. ročník závodu na trati [url=http://amapy.centrum.cz/mapa/blanicestart newwindow]hráz v. d. Husinec[/url] s [url=http://amapy.atlas.cz/mapa/blanice-cil newwindow]cílem[/url] ve Strunkovicích nad Blanicí. Trať je dlouhá 11 km a její obtížnost je klasifikována jako WW II.

[b]Doprava:[/b] Příjezd na hráz POUZE od Prachatic. Parkování před hrází, vpravo ve směru dolů.

Respektujte dopravní značení!!!

Dne 18.června se v Prachaticích koná národní pouť k sv. Janu Nepomuku Neumannovi a oslavy 200 let narození tohoto prachatického rodáka. Omluvte, prosím, ztížený průjezd Prachaticemi vzhledem k probíhajícím oslavám.

Propozice závodu najdete zde.

Případné dotazy posílejte na [email]vo*******@em***.cz[/email].

Pro ty, kteří trasu splutí neznají, tu ještě máme popis toku z průvodce, který byl uveřejněn ve [redir=http://old.hydromagazin.cz/vyhledej.asp?clanek=732&srchtxt=3/2006 newwindow]3. čísle 2006 magazínu HYDRO[/redir].

[b]HYDROprůvodce:[/b]

Start závodu je přímo z bazénu pod patou hráze. Asi po kilometru klidného toku s mírnými peřejkami se dostanete k jezu u „Sirkárny“, kde je půlmetrový stupeň a po několika desítkách metrů nově opravený šikmý jez. Následujících patnáct set metrů je zpříjemněno spoustou vracáků za stromy a kameny.

Jez nad Husincem je klasický šikmý zděný, s mírným vývařištěm mezi kameny a asi dvěstěmetrovou peřejí.

V Husinci se řeka nad jezem rozlévá do šířky a tvoří mírné mělčiny. Jez je opět zděný šikmý. Za obcí jsou dva přírodní asi metrové stupně s propustí. Několik vln pod jezy může zalévat otevřené lodě, ale pod každým ze stupňů je dostatečný „bazén“.

U bývalého dětského domova začíná další peřejnatý úsek a po necelém kilometru se řeka větví do dvou ramen. Vtok do levého koryta je blokován větvemi, v pravém je rozvalený jez tvořený balvany s pěknou peřejí. Jez není vhodné sjíždět na křehkých a otevřených lodích.

V Těšovicích pod mostem je šlajsna po levé straně. Následující úsek asi tří kilometrů tvoří meandry podél železniční trati. Řeka tu má místy náročnější místa, protože ve vnějších obloucích vynáší do převislých křovin či stromů na březích, ale většinou ubíhá poklidným tempem mezi luhy a háji.

„Žíchovecký“ jez je sjízdný propustí na levé straně. Pokračuje poklidná plavba s jedním prahem a peřejnatým úsekem až ke „strunkovickému“ jezu. Po pravé straně sjízdný šikmý zděný jez s nebezpečným vývařištěm, kamenným polem a peřejemi může dělat méně zkušeným nebo hůře vybaveným vodákům problémy. Cíl závodu je pod silničním mostem ve Strunkovicích nad Blanicí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: