Lettmann The Horny Potato 65 – kajak kombinující half-slice a creek

Lettmann The Horny Potato 65 – kajak kombinující half-slice a creek

Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně tuto recenzi začít. Mám před sebou loď, která je něco nového, pojďme to tedy vzít tak trochu od (pra)začátku…

Testoval: Jan „Beňa“ Beneš
Dodává: HG sport, www.hgsport.cz

Údaje výrobce:
Délka: 265 cm
Šířka: 64,5 cm

Kokpit: 86 cm
Objem: 295 l
Hmotnost: 21,5 kg
Hmotnost jezdce: 50 – 80 kg
Infocena: 35 900 Kč

Mám kamaráda, který si pamatuje, jak jezdil na kožených lodích. Jestli kecá nebo jo, to necháme historikům. Nicméně z kožených lodí přešli lidé toužící po sjíždění divokých řek na lodě pravděpodobně inspirované tvarem doutníku a nepříliš výrazného tvaru, zprvu laminátové, později plastové. Ty se postupem času zkracovaly a začaly obsahovat méně či více extravagantní prvky, které měly zvýraznit tu či onu vlastnost. Po drobném škobrtnutí, kdy se pádleři vrhali i do extrémních peřejí na 2 m dlouhým rodeovkách, konečně začal vývoj, který dává šanci jezdit divokou vodu elegantně a hlavně bezpečně. Na trh s vodáckým vybavením vstoupily lodě na sjíždění řek, tzv. creekovky, a později half-slice, které umožňují zatopení zádi po vzoru slalomových lodí. Předmětem dnešní recenze je kombinace obou zmíněných – creeker a half-slice v podobě kajaku The Horny Potato (THP) od německého výrobce Lettmann.

Lettmann The Horny Potato 65.
Lettmann The Horny Potato 65.
Lettmann THP 65 boční pohled.

THP přebírá dno a horní palubu z Lettmann Machette (tu jsme recenzovali v loňském roce). Záď má ale vyšší objem než half-slice, přičemž jeho většina je umístěna hned za sedačkou a až poslední část zádi je placatá. Přechod je vydutý. Záď lodi je tedy možné částečně zanořit a nechat vodu konat práci za vás, to vše při zajištění stability creekovky. Tuto vlastnost využijeme při naskakování válečků v malé rychlosti, kdy padající voda přišlápne záď a postrčí loď dopředu skrz válec. I když je technika boofování mírně odlišná, není to nic složitého – pro výraznější boof čeká loď na mírný náklon na stranu záběru, který v kombinaci se záběrem na hraně zanoří záď a vysílá špičku vzhůru. Placatý konec zádi také umožňuje rychlý průjezd vracáku na závěs. To vše se děje při zachování předozadní stability, kterou poskytuje creekovka.

Dno kajaku výrobce převzal z úspěšného half-slice modelu Machete.
Dno kajaku výrobce převzal z úspěšného half-slice modelu Machete.

Dno má výrazný přední a zadní rocker, který umožňuje hladké žehlení vlnek a umocňuje pocit z naskakování válců. Zadní rocker zároveň zaručuje, že se placatá záď nechtěně nezanoří do vody při horizontálních otočkách. Podélný průřez má obdélníkový tvar, který se směrem k zádi rozšiřuje a zplošťuje. Ostré hrany s velkým úhlem mezi dnem a bokem lodi zůstávají a diktují tak jednu z nevýhod této lodi, a sice nižší primární stabilitu a o trochu horší vlastnosti při eskymování. Je to daň za vynikající vlastnosti při surfování a traverzování proudu, kterých se u klasické creekovky nedočkáte. Zmíněné surfovací vlastnosti se blíží half-slicu, který drží ve vlně hlavně díky pěně, která sedí na zádi a drží tak příď rovně proti proudu. Spolu s bryskní akcelerací na jeden až dva záběry může být THP i vcelku rychlá, pokud je velikost lodi zvolena správně a zanořená část dna je dostatečně dlouhá.

Sezení v lodi je komfortní a lze si vybrat ze dvou variant.
Sezení v lodi je komfortní a lze si vybrat ze dvou variant.

Vnitřní výbavu lodi si může každý poskládat dle svého. Na výběr je z dvou variant sedačky, kolenních i bočních opěrek. Sedačka se dělá buď s „boulí“ mezi nohama nebo bez, kolenní a boční opěrky se liší plochou, po které opěrka obepíná nohy. Já osobně volím vždy sezení s největší plochou styku s tělem, abych maximalizoval spojení s lodí.  Opěrka nohou je velmi robustní, tvarovaná na chodidla a nastavitelná ve velkém rozsahu. Vylévací špunt je přichycen provázkem, takže jej neztratíme a bezpečnostní madla na palubě v počtu 5 kusů splňují nároky na bezpečné splouvání divoké vody i použití na závodech.

Pokud má člověk zmáknutou techniku, dokáže projíždět protivody se zatopením zádě.
Pokud má člověk zmáknutou techniku, dokáže projíždět protivody se zatopením zádě.
Tady je dobře vidět inovativně tvarovaná záď kajaku.
Tady je dobře vidět inovativně tvarovaná záď kajaku.

Testoval jsem kajak THP ve velikosti 65 a tuto loď bych doporučil tomu, kdo se chce na vodě zlepšovat, což mu umožní hravější a sportovnější tvar lodi, nebo lehčímu klukovi či holce, pro kterého jsou běžné creekovky nemotorné nebo na ně nemá sílu. Zároveň někomu, kdo se při pádlování nevyžívá v podmačkávání zádi na rozhraní, ale chce více využít sílu vody ve svůj prospěch. Pro těžší váhy je pak loď k mání ještě ve velikosti 85.

Líbí se mi:

  • Inovativní tvar
  • Vlastnosti při surfování
  • Akcelerace

Mohlo být lepší:

  • Primární stabilita

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: