Muzeum vodáctví ve Zruči zahajuje další sezónu!

Muzeum vodáctví ve Zruči zahajuje další sezónu!

S přícházejícím jarem se většina vodáků pomalu probere ze zimního spánku, i když ortodoxní vodák nespí asi ani v zimě. Stejně tak se 22.4. 2017 otevře opět vodácké muzeum ve Zruči pro vodáckou i nevodáckou veřejnost.

Samozřejmě nebude to jen tak, že přijde správce s klíčem, odemkne a budiž otevřeno. Kolem toho bude trochu rušněji a veseleji. A co všechno se chystá pro letošní rok?

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Retroplavba

Radši nevyzradím všechno, jenom trošku přizvednu pokličku našeho hrnce, kde se vaří každý rok muzejní guláš a nechám vás nahlédnout – ale jenom takovou malinkou ochutnávku.  Už se stáva tradicí a součástí vodáckého kalendáře a otevření muzea plavba historických plavidel. Proto neváhejte a vytáhněte vytahané tepláky, jaromíry a nebo jiný slušivý dobový vodácký obleček.

Podívejte se do sklepa nebo na půdu, jestli se tam nedočkavostí netřese nějaká stará loď po dědečkovi nebo babičce a přivezte ji. Jestli nebudete vědět co s ní pak, můžeme ji ustájit v muzeu.

Retroplavba

Retro cestovatelská beseda

Připravujeme taky setkání účastníků jedné starší téměř zapomenuté expedice od cca 14.00, ale nevyzradím jaké. U toho si něco promítneme, ať už to budou pohyblivé nebo nepohyblivé obrázky a bude tam nějaké povídání kolem toho – prostě taková retro cestovatelská beseda.

A kdyby se to náhodou zvrhlo do nějaké té autogramiády – tak si nezapomeňte ze své vodácké knihovny vzít pro jistotu knížku V peřejích pod Everestem nebo Zapomenuté výpravy.Bohužel autoři první knížky již mezi námi nejsou, ale určitě budou spokojeně přihlížet z vodáckého nebe.

Práce na oddělení koster, vodácké muzeum Zruč

Možná víte, možná ne, v muzeu máme jednu tabuli, kde si můžete vyvěsit, nalepit, přišpendlit a podobným způsobem přidělat nějakou historickou fotku ze svého alba nebo alba rodičů, prarodičů, známých. Jestli se chcete s námi a s ostatními vodáky podělit o tu fotku, klidně ji vemte sebou a můžete ji tam umístit.

Vodácké muzeum

Dále připravujeme novou expozici s pracovním názvem oddělení koster. Nebojte nebudou to ohlodané pozůstatky vodáků, ale lodě. Uvidíte, jak se dala skloubit krása truhlářského, zámečnického a ve finále i krejčovského umění do dokonalých a funkčních tvarů. Expozici obohatil taky celoplechový kajak z let 1950-1951.

Hudební festival

Nebude chybět ani muzika. V zámeckém parku proběhne hudební festival za účasti kapel: Jauvajs, Hradní duo, Nové struny a Strašlivá podívaná. Lahodné nápoje potečou určitě potokem, ale na to si lodě neberte a pod jídly se budou přehýbat když ne stoly, tak občerstvovací stánky.

Vodácký festival Zruč

No ale to by asi stačilo, co vám budu povídat, radši se přijeďte sami přesvědčit, podívat a zabavit. Samozřejmě neotevře se jenom naše expozice, ale všechny expozice. A vstup do naší expozice tento den bude zdarma.

Ale určitě stojí za vzhlédnutí i ostatní expozice i když budou se vstupným. Proto neváhejte, udělejte si čas a pěkný výlet. Někdo si zavzpomíná, jak to bylo, když začínal. Někdo se podiví na čem všem se kdysi jezdilo.

Plakát

Bude zábava, budete mít šanci potkat staré i mladé vodácké kamarády nebo zajímavé osobnosti vodáckého světa. Určitě si každý přijde na své, nudit se nebudete. I když muzeum praská ve švech, stále přijímáme nové exponáty do sbírky. Pokud byste něco měli, o čem si myslíte, že je vhodné vystavit, dejte nám vědět a nebo to rovnou přivezte.

Půjčovna na akci

Nemáte vlastní loď nebo vybavení? Na akci je možné si zapůjčit soudobé plastové kánoe, neopreny a další vodácký materiál. Rezervujte zde.

A kdy se to všechno seběhne? Bude to 22.4. 2017 ve Zruči nad Sázavou v areálu zámku.

Na všechny se těšíme!
Spolek pro vodácké muzeum

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: