Na Dunajec nejen na lodi

Na Dunajec nejen na lodi

Největší přírodní kaňon střední Evropy. Jak krásně to zní. A co teprve, když si člověk tento skvost spluje na nějaké lodi nebo (v místě tradiční) plti, čímž na toto krásné místo získá úplně jiný pohled. Přitom se nejedná o žádný náročný podnik, ten kaňon je totiž na Slovensku, v pohoří Pieniny, protéká jím řeka Dunajec a možností, jak ho zdolat, je celá řada.

Plavby po Dunajci

Jak už bylo uvedeno, možností, jak si kaňon Dunajce s hlavní dominantou Tři Koruny splout, je celá řada. Za ideální výchozí místo můžeme označit Penzión Pltník, respektive jeho areál. Jedním z hlavních důvodů je poloha penzionu přímo u hlavního nástupního místa pro pltě i vodáky.

Pohodlné nástupní místo přímo u Resortu Pltník.

Základní trasa je dlouhá 11 km, začíná na zmíněném přístavišti a končí v přístavu pltí zvaném Lesnica. Tento úsek je vhodný i pro méně zkušené vodáky nebo rodiny s dětmi, a kdyby si někdo přece jenom netroufal, je možné využít vodáckého instruktora, jehož služby v Penzionu Pltník nabízejí stejně, jako nabízejí možnost si zapůjčit veškeré vodácké vybavení potřebné pro plavbu – dvoj, tří- až jedenáctimístné lodě, pádla, vesty, helmy a další vybavení. Není tedy problém přijet nalehko a vodácký program zařadit jen jako jednu ze součástí outdoorové dovolené.

Někdo by mohl namítnout, že 11kilometrová trasa je na chvíli a není to žádná plavba. Ano, výše naznačený úsek je tím nejkratším, který se tu nabízí – i tak toho během něj ale zažijte spoustu a „vyzobnete“ si to nejlepší z Dunajce. Proplujete takzvaný Prielom Dunajce, jak se kaňonu řeky říká, budete obdivovat výhledy na horu Tři Koruny i na další krásy Národního parku Pieniny, který se rozprostírá všude kolem.

Mírnější peřeje jsou vhodné pro výuku vodáckých dovedností.
Mírnější peřeje jsou vhodné pro výuku vodáckých dovedností.

Delší možností je začít plavbu přibližně 9 kilometrů nad Červeným Kláštorom v obci Lysá nad Dunajcom, která se nachází jen kousek od hranice s Polskem a od přehrady Sromowce. Odtud je to necelých 20 kilometrů na výše popsané výstupní místo Lesnica, a když tuto plavbu absolvujete, spluli jste víceméně celý úsek, na kterém Dunajec tvoří slovensko-polskou státní hranici.

Zdejší peřejnatá voda je vhodná i pro skupiny na raftech.
Zdejší peřejnatá voda je vhodná i pro skupiny na raftech.

Komu je i 20 kilometrů málo, může si trasu z Lysé nad Dunajcom protáhnout až do Polska, konkrétně do obce Krościenko nad Dunajcem, a užít si díky tomu plavbu dlouhou 24 kilometrů.

No a komu by bylo málo i tohle, může plout někam dál, třeba až do řeky Visly. Ale to je už trochu jiný příběh.

Za ideální nástupní místo můžeme označit Penzión Pltník, respektive jeho areál ležící přímo na břehu Dunajce, který nabízí veškeré zázemí od ubytování přes stravu až po zápůjčku sportovního vybavení.

Není to jen o vodě

Mnozí budou řešit, jak využít cestu zpět, když už je voda Dunajce odnesla do přístaviště Lesnica nebo dokonce do Polska. Možností je samozřejmě klasický odvoz autem nebo autobusem (dle velikosti skupiny), ale jsou tu i možnosti pro aktivněji laděné jedince. Z výstupních míst je možné využít pěší návrat po turistické stezce kopírující tok Dunajce. Z Lesnice do Červeného Kláštora je to vycházka na 3 hodiny včetně kochacích zastávek. Nebo je možné zvolit trochu náročnější verzi pěšího návratu a vzít to přes vrcholy Sokolica (747 m n.m.) a Tři Koruny (982 m n.m.), což už je ale poctivá túra na takových 4 až 5 hodin podle toho, jak budete obdivovat okolní přírodu a jak jste zdatní. A nebo je tu možnost zapůjčit si kola a cestu proti proudu si užít ze sedla.

Samozřejmě ale můžete využít zmíněnou motorovou dopravu a pěší nebo cyklistické výlety si nechat jako samostatný program na jiné dny. To už je na každém.

Letecký pohled na Resort Pltník.
Letecký pohled na Resort Pltník.

Spaní, strava a to další

Už jsme se zmínili o tom, že dobrým výchozím bodem je areál Penziónu Pltník. Areál proto, že kromě samotného penzionu, se tu nachází také kemp (Camping Pieniny) s kapacitou 250 osob, kde si můžete rozbalit vlastní stany nebo zaparkovat karavan, a rovněž několik stylových roubených chatiček (Chaty Pieniny), kterým tu říkají goralské drevenice.

Ať už si vyberete cokoliv, nejspíš neprohloupíte. Areál se nachází přímo na břehu Dunajce a nabízí přímý výhled na horu Tři Koruny. Čerstvý vzduch a příjemné prostředí jsou tedy zaručeny.

Pltník nabízí posezení přímo na břehu Dunajce.
Pltník nabízí posezení přímo na břehu Dunajce.

Nicméně tu najdete i veškeré vybavení, bez kterého si dnes už velká spousta lidí neumí dovolenou představit. Sociální zařízení (sprchy, toalety, pitná i užitková voda) dostatečné kapacity na dvou místech v kempu, k tomu prádelna, kuchyňka a chemická výlevka. Celý areál je zasíťovaný elektrickými přípojkami a osvětlený. Na mnoha místech areálu je také možnost připojit se k Wi-Fi a připojení se stále rozšiřuje.

Protože hodně lidí sem přijíždí za vodáckými zážitky, najdete v kempu i mobilní sušáky vodáckého vybavení.

Ke kempování také patří typický způsob stravování – příprava pokrmů na ohni nebo grilu. I na to je tady myšleno, a pokud nedisponujete vlastní výbavou, můžete využít připravená ohniště s lavičkami a stolky, použít zdejší dřevo nebo dřevěné uhlí, zapůjčit si kompletní výbavu na grilování či uvaření pořádného kotlíkového guláše. A nebo to pojmete jinak a využijete nabídku zdejší kuchyně – goralská restaurace s letní i zimní zahrádkou, koliba, rychlý bufet.

Součástí areálu je i několik bazénů.
Součástí areálu je i několik bazénů.

Pro děti je rovněž připraveno bohaté zázemí v podobě dětského hřiště, multifunkčního hřiště s osvětlením, skákacího hradu a koupaliště se skluzavkami a vyhřívanou vodou. Dále se nabízí lukostřelba nebo stolní tenis. Dospělí mohou využít poctivý plavecký bazén velikosti 18×9 metrů nebo si odpočinout ve wellness.

Pro sportovně laděné výpravy do okolí lze využít půjčovnu nejrůznějšího sportovního vybavení od vodáckého až po cyklistické.

A závěrem ještě jedna vychytávka pro vodáky – v areálu je malý bazén 4×3 metry, vhodný třeba pro učení se umění eskymáckého obratu, a podél celého areálu jsou nad Dunajcem natažené slalomové branky, které tak tvoří (byť improvizovanou) jedinou umělou slalomovou dráhu v Pieninách.

Taky máte pocit, že pobýt tady týden bude málo?

Penzión Pltník, chaty Pieniny, camping Dunajec

Ak hľadáte, ako najlepšie stráviť aktívnu a plnohodnotnú dovolenku v kraji tradičného pltníctva a prekrásnej prírody – v Pieninskom národnom parku a Zamagurí.

www.penzionpltnik.sk
www.chatypieniny.sk
www.campingdunajec.sk

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: