Na start prvního virtuálního světového poháru se postaví kajakář Jiří Prskavec i parakanoista Miroslav Šperk

Na start prvního virtuálního světového poháru se postaví kajakář Jiří Prskavec i parakanoista Miroslav Šperk

V sobotu 17. 12. proběhne 1. virtuální světový pohár pořádaný Mezinárodní kanoistickou federací (ICF). Federace chce závodníkům nabídnout možnost porovnání v zimních měsících – mezi sebou samotnými, ale i mezi různými kategoriemi a výkonnostními třídami – a pracovat na snížení uhlíkové stopy. Z českých závodníků se na start postaví olympijský vítěz ve vodním slalomu Jiří Prskavec nebo parakanoista Miroslav Šperk.

„Pro někoho, kdo jezdí na divoké vodě a mezi brankami, ta rovná jízda není úplně nejbližší, takže nemůžu říct, že se cítím jako před naším světovým pohárem. Ale jdu to zkusit a docela se na to těším, protože si vůbec neumím představit, jaký výkon dokážu podat za 15 minut, když můj běžný výkon trvá okolo 90 vteřin,“ popisuje kajakář Jiří Prskavec. „Beru to jako trénink. Doufám, že se v sobotu ráno ještě dostanu na běžky, a pak se vydám tady. Zajímá mě i samotná grafika, která se pro závod dělala, a jak to bude vypadat. Jestli to bude podobné tomu, když jedu virtuální závody na kole. To už jsem zkoušel a vždycky jsem se pěkně zmakal,“ usmívá se Prskavec.

Závodu se zúčastní kajakář Jiří Prskavec / F: Jure Lenarčič
Závodu se zúčastní kajakář Jiří Prskavec / F: Jure Lenarčič

Jaké vidí český slalomář výhody virtuálního závodu? „Naše ICF se do příštích let zavázala snížit svou uhlíkovou stopu. Myslím si, že je to správně a z tohohle pohledu je virtuální světový pohár velmi zajímavý, protože uhlíková stopa je takřka nulová. Přitom si můžou hlavně rychlostní kanoisté pěkně zazávodit. Samozřejmě to není stejné jako na té vodě, ale je docela pěkné poměřit své síly takhle přes zimu,“ dodává Prskavec.

První virtuální závod odstartuje ve 14:00 kategorií Master Men 40+ (Tomáš Ježek), pak budou následovat kategorie Master Women 40+ (od 14:20, CZ neobsazeno), Junior Men (od 14:40, Lukáš Hrábek), Junior Women (od 15:00, Barbora Sovová), Senior Men (od 15:20, Jiří Prskavec), Senior Women (od 15:40, Anežka Paloudová), Paracanoe Men (od 16:00, Miroslav Šperk) a Paracanoe Women (od 16:20, CZ. neobsazeno).

Parakanoista Miroslav Šperk / F: archiv Miroslava Šperka
Parakanoista Miroslav Šperk / F: archiv Miroslava Šperka

Závodit na více než 2000 m se bude v trojské loděnici v Praze na trenažeru KayakPro. Díky němu a internetovému připojení se závod může uskutečnit kdekoli na světě. Výzvou závodníků bude porazit, nebo alespoň potrápit olympijského vítěze z Tokia Sandora Totka z Maďarska.

Díky virtuálnímu závodu získají zajímavé porovnání i parakanoisté a parakanoistky. „Na závod se moc těším. Je to super příležitost, jak si vyzkoušet trenažér a porovnat se trochu se světem. Těší mě také plná integrace do klasického sportu. Tak by to mělo být,“ těší se parakanoista Miroslav Šperk. „Očekávám hlavně kvalitní porovnání s ostatními závodníky v kategorii para. Alespoň uvidí, jak na tom jsem. Věřím, že získám novou motivaci do zimního tréninku. Ale už se každopádně těším na vodu!“ dodává Šperk.

Odkazy:

Závod Live: Virtuální SP: ICF Open Virtual World Cup 2022 – Clips 
Program závodu: Program virtuálního SP
Stránky závodu: Canoeicf.com
YouTube live: @PlanetCanoe
Twitter: @vodnislalom

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: