Nejhezčí místa světa

Nejhezčí místa světa

K recenzi se nám do redakce dostala čerstvá kniha našeho stálého spolupracovníka, cestovatele a také vodáka Jana Hocka, nazvaná Nejhezčí místa světa. Pojďme se podívat, co zajímavého se v ní Snížák dočetl.

Autor: Jan Hocek,
www.hocek.cz
Testoval: Snížák

■ počet stran: 224
■ vydáno: listopad 2014
■ formát: 216 x 305 mm
■ ISBN: 978-80-242-4625-3
■ nakladatelství: Universum
■ infocena: 499 Kč

Jak už její podtitul napovídá – Od Grónska po Antarktidu pěšky, stopem, na kole, na lyžích, na koni, ledoborcem nebo na mořském kajaku – autor potěší několika kapitolami i příznivce vodáctví.

Kniha navazuje na autorovo předchozí dílo Nejhezčí túry světa a má podobnou koncepci. Jejím cílem je nejen potěšit čtenářovo oko úžasnými fotografiemi a poutavými texty, ale názorně také poradit, jak se na podobnou cestu připravit, případně i vydat. Každá kapitola obsahuje část nazvanou Praktické informace, kde najdete mapu a informace o tom, jak se na dané místo dopravit, v jakém ročním období je to vhodné, kolik co na místě stojí, kde se ubytovat atd., což je pro čtenáře obrovská přidaná hodnota.

Nás jako vodáky samozřejmě nejvíc zajímají kapitoly, ve kterých se autor zabývá plavbou po vodě. Těch kniha obsahuje hned několik, a tak se můžete plavit například mezi ostrůvky okolo Grónského pobřeží, vypravit se na nafukovací kánoi na poklidné části řeky Zambezi, na seakajacích se projet okolo ledovců Aljašky nebo v západní Kanadě, svézt se na australské Snowy River… Zlatým hřebem celé knihy je plavba na mořských kajacích podél pobřeží Antarktidy (o té jste se mohli podrobně dočíst v loňském roce v HYDRU 1/14).

Co se týká samotných textů, mohu potvrdit, že jsou poutavě napsány a chvílemi jsem po dočtení kapitoly měl co dělat, abych hned nešel koupit letenky. Musím také pochválit autora, že se nespecializuje jenom na exotické destinace, ale popisuje i mnoho míst v Evropě, která jsou snadno dostupná – příkladem můžou být Vysoké Tatry nebo několik částí Alp. Všechno je doplněno velkými a samozřejmě krásnými fotografiemi.

Pokud jste si už delší dobu neobohatili knihovnu nějakým pěkným kouskem, pak můžu vřele doporučit právě Nejhezčí místa světa. Určitě nebudete litovat a ke knize se mnohokrát vrátíte.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: