Niceboy Vega 5 – outdoorová kamera s obrazem ostrým jako břitva

Niceboy Vega 5 – outdoorová kamera s obrazem ostrým jako břitva

Outdoorová kamera VEGA 5 od výrobce Niceboy si klade za úkol být vlajkovým modelem této značky a zároveň konkurencí pro nejlepší kamery na trhu. Podařilo se to?

Dodává: Dodává: RTB media

www.niceboy.cz

Testoval: Petr Snížek

Údaje výrobce:

Hmotnost: 58 g (samotná kamera)
Typ displeje: LCD
Velikost displeje: 2″
Procesor: Ambarella A12
Paměťové karty: microSD až 128GB
Rozlišení předního fotoaparátu: 16 Mpx
Video: až 4K (3840×2160) – 30 fps
Síťě: Wi-fi
Doba provozu: až 90 minut
Druh baterie: vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií: 1
Rozměry: 41 × 63 × 33 mm
Voděodolnost: IPX-8
Konektivita: microUSB 2.0, Wi-fi, HDMI výstup
Infocena: 6990 Kč

Akční kamera Vega 5 je doslova natřískána funkcemi. Kromě klasického videozáznamu a fotografií využijete při sportu záznam s vysokou snímkovací frekvencí až 240fps. Zvládne nahrávat i časosběrná videa a někteří ji dokážou využít i jako „černou skříňku“ do auta.

Pouze jedna z mnoha?

Na trhu je outdoorových kamer opravdu velké množství a pro výrobce začíná být obtížné se něčím odlišit od konkurence. Niceboyna to šel chytře. Za velmi rozumnou cenu nabízí kameru s kvalitním videozáznamem a celkově výbornými parametry. V základním balení dostanete navíc téměř veškeré příslušenství, které budete ke kameře potřebovat, včetně velmi praktického dálkového ovladače, což už je docela slušný „nadstandard“.

Konstrukce

Samotná kamera nebudí dojem extra odolného přístroje. Rozměry kamery jsou 64 x 33 x 41 mm. I s akumulátorem jsem navážil hmotnost 69 g. Hmotnost je na poměry podobných akčních kamer nízká a unést kameru tedy nebudou mít problém ani drony. Akumulátor se vkládá pod tenkou plastovou krytku ze spodní části kamery, která po zacvaknutí dobře drží. Pro paměťovou kartu je připraven microSD slot na boku kamery, kam lze vložit kartu až o kapacitě 128GB. Slot nemá kryt a tak je spolu s konektory microUSB a microHDMI, umístěnými hned vedle, vystaven případné vlhkosti a prachu. Díky těmto prvkům bych tedy doporučoval používat kameru skoro výhradně ve vodotěsném obalu, který zajistí i ochranu před prachem. Na kameře dále najdeme objektiv s FOV 170° a světelností 2,8. Mikrofon, pořizující mono zvuk je umístěn na pravé straně kamery a u něj jsou i dvě tlačítka určená pro pohyb v menu. Další tlačítka najdeme na přední straně (vypnutí kamery) a na vrchní straně (ovládání nahrávání/focení). Odezva tlačítek je trochu pomalejší, ale je to spíš otázka zvyku. Na zadní straně kamery je umístěn displej o velikosti 2‘‘.

Místo pro vložení akumulátoru
Místo pro vložení akumulátoru

Uzavření kamery do vodotěsného obalu vás nepřipraví o možnost plnohodnotného ovládání všech tlačítek. Vodotěsný obal má navíc vyjímatelná zadní dvířka, jež můžete nahradit dvířky s průduchy (jsou také součástí základního balení). Ztratíte tím sice vodotěsnost, ale získáte lepší záznam zvuku a také lepší chlazení kamery. Navíc zůstane zachována alespoň částečná ochrana proti prachu, vlhkosti a hlavně nárazu (pádu). Osobně používám tato dvířka kdykoli, když nenatáčím na vodě nebo neprší.

Použitý LCD displej nedisponuje zrovna dobrou čitelností a ani jeho pozorovací úhly nejsou z nejlepších, pro rychlý náhled videa, prohlížení menu a nastavovaní funkcí však plně dostačuje. O indikace chodu záznamu se starají dvě LED diody na zádech kamery a jedna na vrchní straně.

Pohyb v menu
Pohyb v menu

Přibalené příslušenství obsahuje úchyty na kolo, na přilbu, na zápěstí, stativ a řadu dalších popruhů a pásků. Systém je kompatibilní s GoPro.

Ovládání

Jak už jsem zmiňoval, kamera má 4 ovládací tlačítka. Samotné menu je velmi dlouhé a obsahuje desítky položek, které nejsou nijak seskupené. Zpočátku pro mě bylo obtížné se v něm rychle pohybovat. Jakmile si ale na ovládání zvyknete, bude pro vás jakékoli nastavení rychlé a snadné. Při opětovném vstupu do menu je zvolená naposled použitá nabídka. Menu je kompletně v češtině.

K ovládání lze také použít dálkový ovladač, který moc nevyužijete na vodě, ale při jakémkoliv suchozemském natáčení určitě. Jeho přítomnost v základním balení hodnotím velkým +.

Prohlížení videí
Prohlížení videí

Pokud se trochu vyznáte, pak je možné kameru ovládat i chytrým telefonem pomocí aplikací HDKcam pro iOS a UHDV pro Android. Přes aplikaci se můžete dívat na náhled toho, co zrovna nahráváte a provádět nastavení kamery. Dále je tu možnost stáhnout si nahraná videa do telefonu (a hned je sdílet).

Pořizování záznamu

Niceboy Vega 5 je schopná pořizovat záznam v rozlišení 4K, které je nakažlivé. Pokud máte monitor nebo televizi, kde si jej v plné kvalitě můžete přehrát, bude se vám pak zdát všechno ostatní jako deset let staré video. Čip skvěle zvládá zachytit neuvěřitelné množství detailů, video má perfektní ostrost a příjemné barvy. Obraz je při nastavení nejvyšší kvality plynulý a netrhá se.

Kamera ve vodotěsném obalu
Kamera ve vodotěsném obalu

Co se týká fotek, tak kamera dokáže pořídit až 16 MPx fotografie, ale částečně používá digitální dopočet. Pokud se mu chcete vyhnout, musíte polevit na stále slušných 12 MPx. Čip neumí pracovat se snímky ve formátu RAW, takže výstupem jsou JPGy.

Udávaná výdrž akumulátoru je 90 minut. V praxi se na tuto hodnotu skutečně dostanete, záleží však na aktuálním nahrávacím módu a na okolní teplotě. Kamera se při používání zahřívá sama o sobě, delší výdrže baterie proto dosáhnete použitím zadních dvířek s průduchy. Lze také nastavit automatické vypínání displeje po určitém intervalu, což výdrž opět trochu prodlouží.

Vega 5 připravena k akci na vodě
Vega 5 připravena k akci na vodě

Podtrženo sečteno

Niceboy VEGA 5 je všestranná outdoorová kamera s obrovským množstvím funkcí a podrobným nastavením, doplněná velmi bohatým příslušenstvím. I přes některé neduhy zvládá bravurně to podstatné – kvalitní videozáznam ve vysokém rozlišení a bude dobrým parťákem nejen na vodě, ale i na cestách za vodou nebo kamkoliv jinam.

Líbí se mi:

  • Bohaté příslušenství v základním balení
  • Výborná kvalita 4K videa
  • Dálkový ovladač v ceně

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: