Norsko vodácky neznamená jen divokou vodu a rafting, přinášíme 5 tipů pro klidnější povahy

Norsko vodácky neznamená jen divokou vodu a rafting, přinášíme 5 tipů pro klidnější povahy

Když českému vodákovi řeknete Norsko, většinou si jako první vybaví divoké řeky, u těch znalejších uslyšíte i jejich jména. Ano, Norsko je celosvětově proslulou destinací pro splouvání divoké vody ať už při raftingu nebo na kajacích, a je jí právem, protože čistota a krása tamních řek je dechberoucí. Norsko je ale také státem s neuvěřitelně dlouhým, pestrým a čistým mořským pobřežím, které nabízí vodákům mnoho zajímavých zážitků. Asi každý bude alespoň trochu znát Lofoty, ale krásných míst, na která se relativně snadno může podívat téměř kdokoliv, je V Norsku mnohem víc. Pojďme si některá představit.

Ostrov Kalvøy

Ostrůvek Kalvøy leží v oblasti Norska zvané Rogaland a nejbližším záchytným bodem je město Stavanger. To je také místem, odkud se dá na ostrov nejlépe doplout (vzdálenost 4,5 km) trajektem. Ostrůvek je součástí většího soustroví, které tvoří ještě několik dalších ostrovů, z nichž můžeme mezi ty významné zařadit třeba Lindøy a Hellesøy. Celé soustroví navíc tvoří jakési ústí fjordů Gandsfjorden a Høgsfjorden. Určitě nejlepším způsobem, jak celou tuto zajímavou oblast prozkoumat je výprava na seakajaku se zkušeným průvodcem. Získáte tak plnohodnotný „mořský“ zážitek.

Celý výlet obvykle začíná srazem ve Stavangeru odkud se přeplavíte v pohodlí trajektu na ostrůvek Kalvøy. Tady je seakajakářská základna, kde dostanete potřebnou výzbroj i výstroj a pak už nebrání nic (snad jen počasí, které sem přichází od oceánu a může se někdy pěkně pokazit) vyplutí na moře a objevování zajímavých zákoutí, obdivování krásných výhledů a pozorování bohatého života – tuleni, sviňuchy nebo mořští orli tu nejsou ničím vzácným a když budete opatrně proplouvat kolem břehů ostrovů můžete pozorovat i mořské dno, kde se často procházejí velcí krabi a prohánějí spousty různých ryb.

Projížďka fjordem Hellesylt

Poměrně snadným a krátkým, ale i tak krásným výletem po mořské hladině (pokud se dá hladině na konci fjordu ještě říkat mořská) je vyjížďka v okolí vesničky Hellesylt ležící v regionu Møre og Romsdal. Malá vesnička s cirka 250 obyvateli (kdybychom připočetli i všechny lidi z blízkých samot dostaneme se k číslu 600) nabízí absolutní klid a v okolí nedotčenou přírodu. Vodní hladinu tu tvoří konec fjordu Sunnylvsfjorden, který je jednou z odboček většího a známějšího Storfjodren. Během tříhodinového pádlování můžete obdivovat okolní kopcovitou krajinu s typickými oblými tvary, které po miliony let trpělivě vytvářel ledovec, a za prohlídku z perspektivy pádlera určitě stojí vodopády Hellesyltfossen. Až se na ně budete dívat, vzpomeňte si, že už je v kajaku taky někdo splul!

Průzračná voda okolo Hellesyltu vám dovolí nahlédnout do podvodní říše
Průzračná voda okolo Hellesyltu vám dovolí nahlédnout do podvodní říše

Prohlídka secesního Ålesundu

Mezi vyhlášené turistické cíle Norska lze s jistotou řadit secesní město Ålesund ležícím v regionu Møre og Romsdal. Toto město se se svými cirka 45 000 obyvateli řadí mezi významná norská sídla, je největším rybářským přístavem v zemi a také největším vývozcem ryb. Město je umístěné na třech ostrovech, jež jsou propojené mosty a to z něj činí skvělý cíl pro poznávání z vodní hladiny respektive z kajaku. Na vodní hladině zaručeně nepotkáte tolik lidí jako v uličkách města a když budete pozorní a nebudete se dívat jenom nahoru (ikdyž kulisy města rozhodně stojí za to), uvidíte v průzračné vodě při pobřeží bohatý mořský živote včetně mořských hvězdic. Pro ty, kdo mají raději náročnější výlety se nabízí i možnost uplout část poznávací cesty v kajaku a z něj vyrazit ještě na vycházku na jeden z okolních kopců, odkud je na „vodní město“ krásný výhled. Pro ty ještě náročnější je možné absolvovat plavbu okolo města i v zimních měsících, kdy je kulisa zasněžený krajiny zase o něco zajímavější, ovšem nedobrovolná koupel by mohla být trochu problém.

Výhled na vodní svět kolem Ålesundu
Výhled na vodní svět kolem Ålesundu
Kajakářský výlet zimním Ålesundem
Kajakářský výlet zimním Ålesundem

Kajakářská prohlídka Stavangeru

Pokud se řadíte spíš k vodáckým začátečníkům a nebo máte čas na poznávání čtvrtého největšího města v Norsku (region Rogaland) jen omezený, pak doporučujeme zkusit i zde vyplout na kajaky. Prohlídka města a jeho pobřeží trvá jenom něco okolo dvou hodin a zvládne ji i ten, kdo sedí v lodi poprvé. A je zaručeno, že plavba kolem bílých písečných pláží (ano, tady na chladném severu!), typických severských domků, přístavů a rybářských lodí navíc na průzračné vodě, se vám bude určitě líbit.

Při pádlování ve Stavangeru se vyplatí zastavit a pokochat se
Při pádlování ve Stavangeru se vyplatí zastavit a pokochat se
Plavba v blízkosti Stavangeru nabízí i pěkné výhledy do krajiny
Plavba v blízkosti Stavangeru nabízí i pěkné výhledy do krajiny

Skrytý klenot Hjørundfjorden

A to nejlepší na závěr. Mezi skryté poklady Norska by se dal bezesporu zařadit fjord Hjørundfjorden, který je překrásný, ale naštěstí jej zatím moc turistů neobjevilo. Možná i proto, že je velmi špatně přístupný. Hjørundfjorden je dlouhý 35 kilometrů a je jednou z odboček fjordu Storfjorden. Celý fjord leží v regionu Møre og Romsdal a patří mezi nejdeštivější fjordy světa, právě to jej v kombinaci s okolními horami pohoří Sunnmørsalpene, jež vystupují přímo z moře a velmi strmě stoupají až do výšky okolo 1 700 metrů, činí tak unikátním. Svahy hor jsou navíc silně zalesněné a i proto je místo dobře ukryto před okolním světem. Plavba po fjordu není určena pro úplné začátečníky, už jen proto, že trvá přes 6 hodin, ale pokud si na ní jen trochu troufáte, určitě byste se sem měli vydat. Díky vysokým srážkovým úhrnům zde snad z každé skály teče nějaký, alespoň malý, vodopád (ovšem je tu i dost těch velkých), chvílemi si připadáte že plujete spíš kaňonem než fjordem a bohatý je samozřejmě i zdejší život. Není složité spatřit orly nebo mořské vydry.

Dramatická krajina okolo Hjørundfjorden se jen tak neokouká
Dramatická krajina okolo Hjørundfjorden se jen tak neokouká
Pobřeží Hjørundfjorden nabízí malé vodopády
Pobřeží Hjørundfjorden nabízí malé vodopády
Ale narazíte tu i na vodopády velké
Ale narazíte tu i na vodopády velké
Strmé svahy roustoucí přímo z vody v Hjørundfjorden
Strmé svahy roustoucí přímo z vody v Hjørundfjorden

https://www.hedvabnastezka.cz/uploads/gallery/detail/ffafda.pngOutdoorTrip je globálním agregátorem na outdoorové zážitky a novým hráčem na poli travel tech startupů, který vznikl v České republice. Prostřednictvím své platformy pomáhá sbližovat agentury nabízející právě outdoorové zážitky kdekoli na světě a outdooristy, kteří hledají různé druhy venkovních aktivit a nová dobrodružství. Zaujal vás některý ze seakajakářských výletů v Norsku? Podívejte se třeba na kompletní nabídku vodních aktivit od OutdoorTrip. Vybírat můžete z různých destinací, podle náročnosti a tak dále.

Zkušenosti čtenářů

Mirek Drábek

Dík za tip. Jen chci připomenout, že celé Norsko obrubují podobné laskominy. Nádherné je okolí Bergenu – Masfjordnes, Askøy, Sotra – Glesvær, Ytre Sula, Sula… Turisty okupovaný Sognefjord, Gudvangenn a Flåm, Geiranger. Ráj rybářů Trondheim. Drsný, ale obrazivý sever – Lofoty, Tromsø. Surové a tajuplné Špicberky. http://kajakyvnorsku.cz/vylety/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: