Objevte jihomoravskou Amazonku z lodě i koloběžky

Objevte jihomoravskou Amazonku z lodě i koloběžky

Tušíte, jaké řece se říká moravská Amazonka? No přece Zámecké Dyji. Že jsem vám moc nepomohl? To je ta řeka, která protéká jen kousek od zámku Lednice. A taky je to řeka, která teče skrz krásné lužní lesy – odtud si právě vysloužila přirovnání ke světovému veletoku, ale to pochopíte, až po ní poplujete. A na závěr to nejhlavnější, je to řeka, která má vodu celý rok.

Nahoru koloběžkou

Půjčovna lodí a agentura SUNDISK, kterou jsme doposud znali z regionu Jizerských hor, kde působí na řekách Jizera a Lužická Nisa, se nově rozhodla nabídnout svoje služby také na opačném konci republiky. A protože se „na severu“ osvědčila kombinace dvou různých sportovních zážitků, proč by nemohla fungovat také „na jihu“?

Dvě různě dlouhé trasy, které mají obě start na stejném místě – u centrálního parkoviště, na nádvoří hotelu Galant v Lednici, začínají výletem na koloběžkách (české koloběžky značky Kostka). Podle toho, jak jste zdatní, můžete zvolit buď 3,4 km dlouhou trasu do Nejdku, která vám zabere 30–60 minut jízdy, nebo delší trasu dlouhou 12 km, která vás zavede až k hrázi spodní novomlýnské nádrže a strávíte na ní takové dvě hodinky.

Dolů po vodě

V Nejdku i u Nových Mlýnů můžete koloběžku vrátit a do Lednice se vrátit po vodě. Na výběr máte plastovou kánoi české výroby (firma Železný) nebo paddleboardy české značky Tambo. Kratší trasa z Nejdku je dlouhá 3,6 km a v klidném proudu Dyje ji zvládnete přibližně za 90 minut. Z Nových Mlýnů pak budete muset do Lednice upádlovat 11 km, což už je výlet na takové čtyři hodiny.

Plavbu po Dyji hravě zvládnou i děti, klidně i na paddleboardu / F: archiv www.lodedyje.cz
Plavbu po Dyji hravě zvládnou i děti, klidně i na paddleboardu / F: archiv www.lodedyje.cz

Během plavby se doporučuje nikam nespěchat a užít si nádheru jihomoravské džungle. Občas budete muset podplout spadlé stromy, za každou zatáčkou na vás vykoukne nová scenerie, určitě uvidíte mnoho ptáků a dalších zvířat.

Nebo úplně jinak

Pro ty, které by nezajímal kombinovaný výlet koloběžka + plavba, je tu samozřejmě možnost využít pouze jedné části nabídky. Půjčte si koloběžku a vyrazte se na hodinu nebo i den porozhlédnout po Lednicko-valtickém areálu, díky rovinaté krajině toho určitě ujedete hodně a moc se nenadřete. Stejně tak můžete využít jenom zapůjčení kánoe nebo paddleboardu a na prohlídku lednického zámku přijet stylově po vodě.

Zastávku ve vinařském přístavu jen doporučujeme / F: archiv www.lodedyje.cz
Zastávku ve vinařském přístavu jen doporučujeme / F: archiv www.lodedyje.cz

Víno k tomu

Jakmile dorazíte do Lednice, je tu ještě jedno překvapení. Nachází se tu takzvaný vinařský přístav, který najdete přímo ve vinařství Annovino, takže nebude problém dostát jihomoravským tradicím a vydařený výlet zakončit sklenkou znamenitého vína nebo třeba exkurzí po vinařství.

To už je ale jiný než vodácký příběh.

Je to Amazonie nebo Jižní Morava? / F: archiv www.lodedyje.cz
Je to Amazonie nebo Jižní Morava? / F: archiv www.lodedyje.cz

Lodě a koloběžky Dyje

Partnerský projekt společností SUNDISK s.r.o. a Annovino a.s.

Nabízíme kombinaci dvou oblíbených sportů – jízdu na koloběžce a splouvání řeky. Splouvání řeky je možné od Nových Mlýnů až po Břeclav. Během plavby je možné navštívit vinařský přístav v Lednici.

Další informace hledejte na www.lodedyje.cz, pište nám na [email protected] a volejte na telefonní čísla +420 770 120 738 a +420 485 100 500.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: