Omezení vodáků na Vltavě přijdou už letos! Na poplach bijí půjčovny, místní lidé, policie i ekologové.

Omezení vodáků na Vltavě přijdou už letos! Na poplach bijí půjčovny, místní lidé, policie i ekologové.

Vltava, Mekka českých vodáků i lidí, kteří chtějí jednou do roka vyrazit na vodáckou dovolenou. Za její stále rostoucí popularitou stojí nejen trvale příznivý průtok vody, který zajišťují přehradní nádrže Lipno I a II, ale také svižný tok s mnoha peřejemi a peřejkami, který pro vodáky není nudný jako „voleje“ na jiných řekách a v neposlední řadě množství jezů, které jsou vesměs upraveny tak, aby se nemusely přenášet. Historická města (Vyšší Brod, Rožmberk nad Vltavou, Český Krumlov,…) na trase splutí „dokonalost“ Vltavy jenom podtrhují.

Tomuto faktu odpovídají i každoročně rostoucí počty lidí, kteří si chtějí českou národní řeku splout. Rostoucí počty vodáků nabraly razantně na tempu hlavně za poslední roky, které byly skoupé na vodu, a jiné české turistické řeky tak byly v podstatě nesjízdné. V loňském roce splulo Vltavu údajně už přes 300 000 lidí, v letech 2016 a 2017 se jejich počet vyšplhal vždy na 250 000 a v nejvyhledávanějších termínech vypluje na vodu ve Vyšším Brodě i přes 10 000 lidí denně! Když si spočtete, že hlavní sezona probíhá na řece od května do září, tedy pouhých 5 měsíců, a vydělíte si počet lidí počtem dnů (v květnu a září jich navíc na Vltavě moc není), je zřejmé, že vytížení řeky je enormní.

Vltava ptačím pohledem / F: Jan Vltava ptačím pohledem / F: Jan „Šťovík“ Šťovíček

Kvůli přelidnění řeky se stojí fronty na jezech (proto si řeka vysloužila přezdívku vodácká D1), v kempech je obtížné najít klidné místo na ohýnek nebo dokonce najít místo na spaní vůbec, okolo řeky kolabuje doprava, obrovskou zátěží je i množství odpadu, který vysoký počet lidí produkuje. Alkohol a problémy s ním spojené jsou potom jenom další kapkou v moři problémů.

Sjízdné jezy bez nutnosti přenášení také přispívají k popularitě řeky / F: Jan Sjízdné jezy bez nutnosti přenášení také přispívají k popularitě řeky / F: Jan „Šťovík“ Šťovíček

Co se letos na Vltavě chystá?

O vyjádření k situaci na Vltavě a okolo ní jsme poprosili několik lidí, kteří jsou s masami vodáků v každoročním kontaktu. Podle nich je situace na řece neudržitelná a je nejvyšší čas jednat. Pokud by měly počty lidí i nadále stoupat bude to veliký problém.

K ostré akci se pro letošní rok šikuje Policie ČR, která má konečně v ruce jasný zákon, jež stanovuje povolenou hladinu alkoholu v krvi u vůdců plavidel. „Alkohol na Vltavě je letitý problém, který jsme ale díky kontroverzní legislativě nemohli pořádně řešit. Nulová tolerance znamenala nesmyslný bič i na ty slušné vodáky, kteří si k obědu dají ‚jedno‘. Nyní budeme mnohem lépe schopni oddělit právě tyto vodáky od skutečných opilců, kteří jsou na vodě nebezpeční sobě i ostatním a přesně toto bychom v letošním roce rádi dělali. Bezpečnost na řece je pro nás prioritou. Ovšem nebudu zakrývat, že zde vidíme i potenciál pro snadný výběr značného množství financí na pokutách,“ okomentoval situaci na Vltavě a plány policistů na letošní vodáckou sezonu pplk. Jiří Rumák.

Zácpa před jezem Herbertov / F: irozhlas.czZácpa před jezem Herbertov / F: irozhlas.cz

Proti přelidnění Vltavy se bouří i lidé z obcí okolo řeky, pro které vodáci znamenají významný zdroj obživy, ale také mnoho problémů. „Jako jo, jsem ráda, že sem každoročně přijedou, bydlí u mě v penzionu, využijí náš malý kemp ke stanování a utratí u nás peníze za jídlo a pití, ale na druhou stranu je vážně frustrující každý týden kropit pozvracený trávník a dávat do pořádku pošlapané záhony. Trpaslíky jsem už vzdala definitivně, protože opilí vodáci s nimi prováděli doslova zvěrstva. Kdyby těch lidí bylo míň, asi mi kšeft neubude a bude všechno klidnější. Policie by navíc mohla lépe hlídat ty skutečné ožraly,“ postěžovala si Evženie Slimáková, provozovatelka malé vodácké ubytovny a restaurace v nejvytíženější části řeky a také místní rodačka, která pamatuje řeku ještě v dobách „kdy to tady bylo v cajku“.

Vltava je oblíbená také díky množství historických památek nedaleko řeky / F: Jan Vltava je oblíbená také díky množství historických památek nedaleko řeky / F: Jan „Šťovík“ Šťovíček

Zcela nakloněni vysokému počtu lidí už nejsou ani provozovatelé vodáckých půjčoven a navázaných služeb. „Máme za sebou velice úspěšné sezony, které nás ale naučily, že počet vodáků na Vltavě nemůže být nekonečný. S přibývající popularitou řeky nám přibývá klientů, kteří si stěžují, že řeka byla přelidněná, že stáli fronty na jezech, že v kempech jejich děti rušili opilci halekající do ranních hodin a tak dále. Takoví lidé jsou občas nespokojeni až do té míry, že chtějí vrátit peníze za pokaženou dovolenou. V několika případech jsme peníze skutečně vraceli. Pro letošní rok se proto spojujeme s dalšími půjčovnami a velmi brzy bychom měli mít připravený jednotný rezervační systém lodí, který by měl hlídat celkový počet lidí na vodě v jednotlivých dnech. Ohlas u ostatních půjčoven je veliký a nejspíš se do projektu zapojí téměř všechny. Mají totiž podobné trable jako my a chtějí je řešit,“ nastínil vznikající řešení situace majitel vodácké půjčovny Kéňarent Jeroným Splašený.

Na Vltavě to jde i bez davů, stačí vyrazit mimo sezonu / F: Jan Na Vltavě to jde i bez davů, stačí vyrazit mimo sezonu / F: Jan „Šťovík“ Šťovíček

Do situace kolem řeky se zapojují také ekologové, kteří do nějaké doby tvrdili, že řízený průtok v řece je dostatečný na to, aby mohla pojmout libovolné množství lidí, ale zdá se, že zjistili, že libovolné množství lidí není nekonečné a ukazuje se, že poškození říčního dna, odpadky v řece a další dopady masového splouvání je začínají silně znepokojovat. „Rozprostřít nápor vodáků do delšího časového úseku by bylo asi nejlepším řešením. Všichni by si Vltavu spluli, ale její zatížení by nebylo tak intenzivní a řeka by se stíhala regenerovat. Nám by se samozřejmě líbila nějaká razantnější regulace, podobná třeba té nad Lipnem, kde smí na vodu jen pár lidí za den, ale ta je od Vyššího Brodu dál legislativně neproveditelná, nicméně budeme i nadále bojovat,“ sdělil naší redakci Mojmír Grün z neziskového hnutí Za živou řeku, které omezení vodáků na řece silně podporuje.

Co z toho vyplývá? Že se vodáci mají na Vltavě na co těšit a zlatá éra tohoto letního fenoménu se nejspíš začne vytrácet. Rozsáhlé policejní kontroly hladiny alkoholu v krvi vodáků jsou v letošním roce téměř jisté, omezení počtu splouvajících za den je na spadnutí a ekologové zatím jen zvolna přidávají polínka do ohníčku. Nedej bože, aby se rozhořel…

Zkušenosti čtenářů

Jarda

Několik desetilení platí zákaz pití alkoholu a nikdo nikdy nedostal pokutu. Přitom stačilo kontrolovat jen zjevné opilce. Teď je tolerance, je to v médiích a najednou má policie zákon a budou konat? Za mě jen kecy.

Machal Mat

Půjčovny bijí na poplach? Vždit půjčovny ten stav způsobily.

valec

Oceňujemom výber mien respondentov: pplk. Jiří Rumák, Evženie Slimáková, Jeroným Splašený a Mojmír Grün 😀

rachot lebek

povedený článek. Tleskám

Michal Mat

Že by to mělo souvislos s dnešním datem?Sakra mám asi dlouhý vedení 🙁

Milouš

Zavést systém povolenek a pak bude zase Vltava řekou a ne dálniční stokou

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: