Pádler 1/2017 otevírá novou sezonu

Pádler 1/2017 otevírá novou sezonu

Pojďte se podívat, co všechno jsme pro vás nachystali do úvodního vydání časopisu Pádler před sezonou 2017.

Když Pádlera otevřete, určitě nesmíte minout Snížákovo moudré tlachání v editorialu. Tentokrát se nám chlapec doznal ke svojí závislosti, vodácké závislosti. Třeba se v jeho textu taky najdete. Následuje tradiční dvoustrana s galerií fotek, které nám tentokrát poskytl švédský fotograf Martin Olson. Zajímá vás jak jsme na Martina přišli? Přes Honzu Beneše, který se s Martinem setkal při svém studijním pobytu v severním Norsku. Honzu můžete vidět i na několika galeriových snímcích.

Další tradiční rubrikou v úvodu Pádlera je bulvár s kapkami. V bulváru tentokrát věnujeme pozornost úspěšně zakončeným protestům proti přehradě na řece Oslavě, vyhlášení ankety Vodák roku nebo novému velkému plánu seakajakářky Freyi Hoffmeisterové. A po bulváru už pojďme na první článek. Ten si připravil Honza Hocek a jmenuje se Berounka na kánoi. Až poté co dorazil Pádler z tiskárny jsme si všimli, že na titulní fotce je místo kánoe kajak, který Honza na Berounce také vyvenčil, tak se nenechte zmást. Kdybychom na to neupozornili, tak byste si ale možná ani nevšimli.

Čištění Sázavy
Čištění Sázavy

Na českých tocích zůstaneme i na dalších stranách. Tentokrát se ale místo bohapustého pádlování bude pořádně makat. Text od Veroniky Švancarové (naší nové redakční kolegyně) je totiž o čištění řeky Sázavy, při kterém se dobrovolníkům daří odstranit z řeky a jejího okolí tuny ledajakých předmětů. A české řeky nás čekají i do třetice. Michal Šindelář se vždy umí blýsknout nějakou tou perličkou, což se mu povedlo i tentokrát. Zve na Lužickou Nisu. Nenápadnou řeku, která má vodu v podstatě celoročně a je jisté, že na ní moc vodáků nepotkáte. Zajímavý tip, co říkáte?

Dále už jdeme z českých vod do zahraničí. Ivana Jakubková nás pozve na seakajakový výlet na Sardinii, konkrétně k ostrovu Tavolara. Bohužel je na tomto ostrově vojenská základna, která se výpravě stala osudnou poté, co se utábořila pod její hlavní anténou. Více ale neprozradím. Jen si to v časopisu přečtěte. Z moře se přesuneme do vysokých hor na divoké řeky napájené z ledovců. Matěj Koudelka byl v loňském létě s kamarádem Ondrou Pokorným pádlovat v Kyrgysztánu a lajny jim najížděli samotní adidas pádleři Egor Voskoynikov a Tomass Marnics. Je tedy nad slunce jasné, že tenhle článek se hemží peřejemi WW V a ničím jiným.

Doba laminátových kánoí
Doba laminátových kánoí

Následující text nás vrací do českého prostředí, ale v duchu retro a vzpomínání. Michal Müller, vedoucí oddílu vodáků při gymnáziu v Kolíně totiž zalovil ve svém archivu fotek a zavzpomínal na dobu laminátových lodí, které se studenty stavěl přímo v prostorách gymnázia. Všichni kdo dobu laminátu pamatují, si určitě rádi s povzdechem vzpomenou. Pak už je pro vás připraven rozhovor. Vybrali jsme pro něj Martinu Satkovou, osmnáctiletou závodnici z Brna, která vyniká hned ve čtyřech disciplínách – ve sjezdu na divoké vodě a ve slalomu a v obojím na kajaku i singlu. Jak to ta holka dokáže? To se z ní snažil svými otázkami vydolovat Snížák.

Ze závodního prostředí se přesuneme do čistokrevné vodní turistiky, kterou (ne výhradně) provozuje oddíl Vodáci Choceň. Pár slov z historie a současnosti oddíl dala dohromady Aneta Michalcová a s výběrem fotek z bohatého choceňského archivu pomáhal Eda Doskočil. Výsledné dílo je, alespoň dle nás, moc povedené a chtěli bychom tímto vyzvat i vás ostatní – napište nám něco o svém vodáckém oddílu. Moc rádi váš text zveřejníme. U názvu následujícího článku se nejspíš vyděsí všichni, kdo trochu ovládají angličtinu. The Bitches ale neskrývá nic neslušného, spíš naopak. The Bitches je totiž sada solidních vln u pobřeží Velké Británie jako stvořených pro surfování. Ozkoušet tuhle lokalitu vyrazil českých seakajakář Michal Maděra, který trvale žije v Londýně. Se surfováním byl nadmíru spokojen.

Surfování na The Bitches
Surfování na The Bitches

Výhružně zvednutý ukazovák, tak nějak by se dalo vyjádřit téma textu od Honzy Motýla, který popisuje, jak si v létě zlomil páteř při sjezdu legendární spodní Raumy. Honza popisuje celou situaci i následnou záchrannou akci a můžu dopředu prozradit, že všechno končí happy endem. Honza už zase jezdí v kajaku a „nic“ mu není. Od extrému si trochu odpočineme s Filipem Kolmanem, který pro nás na letošek nachystal seriál nazvaný Děti na vodě. Přináší v něm rady, jak je vhodné přivést své děti k vodě respektive jednotlivým vodáckým disciplínám. První díl je o rychlostní kanoistice a sami jsme zvědaví, jaký nával nováčků v oddílech vyvolá.

Ačkoliv byla letošní zima tuhá, neodradilo to vodáky od pádlování a tak se jela třeba Silvestrovská Dyje, což je i název dalšího článku. Připravila ho pro nás Alena Vršková. Pádlování v chladu, ikdyž trochu jinak, se věnuje i další text. Sepsal ho Lukáš Růžička a jmenuje se Na západních fjordech klid. Pokud nechápete, vysvětlíme. Text je o pádlování na studeném severském moři v okolí Islandu, jehož část se jmenuje západní fjordy. Nebudeme prozrazovat všechno, ale minimálně se těšte na setkání s velrybami. Do každého Pádlera pro nás má nějakou bombu ze svých cest Jakub „Kajman“ Šedivý a nezklamal ani tentokrát. Připravte se na splutí řeky Maraňon v exotickém Peru. Typické kaktusy všude okolo řeky stejně jako nekonečné lány mangovníků byly Kajmanovi skvělým doplňkem k divokým peřejím. Bohužel Maraňon ohrožují plány na stavbu přehrad, tak snad k tomu skutečně nedojde.

Rio Maraňon
Rio Maraňon

Následuje text, který určitě potěší všechny vodáky turisty. Jedná se o rozhovor s Věrkou Kučerovou, vodačkou, která dlouhá léta byla hlavní oporou naší redakce a která před rokem a půl odešla definitivně do penze. No do penze, po přečtení rozhovoru uvidíte, že každý tráví penzi trochu jinak a zrovna Věrka tak činí třeba na Svatojakubské pouti nebo na řekách Balkánu. Mimo jiného Věrka také několikrát zavzpomíná na výpravy do Ruska a hned jak rozhovor s ní dočtete, můžete se na jednu takovou vydat s Honzou Čurdou. V létě 2016 se s partou kamarádů vydal na řeku Oku. Pár dnů po vyplutí ale výpravu přerušily povodně a vše skončilo evakuací za pomoci vrtulníku. Opět nezapomínáme předeslat, že se konal happy end.

Déšť a povodně zažil na svojí dovolené i Honza „Rotťák“ Rott, který se s paddleboardy a přítelkyní Dominikou vypravil do Dominikánské republiky. Na evakuaci vrtulníkem sice naštěstí nedošlo, ale tropický ráj si tenhle páreček taky moc neužil. Snad příště. Následující reportáž je od Aleša Daňka, který nám pravidelně hlásí novinky a zajímavosti ze světa raftingu. Tentokrát se rozhodl popsat nám výpravu české reprezentace na světovým pohár v raftingu do kontroverzní oblasti Tibetu. Pokud ale dáme politiku stranou, zjistíme, že Tibet je super vodáckou destinací, kde naši raftaři zase ukázali, že patří k absolutní světové špičce. Pak jsou pro vás nachystány tradiční recenze vybavení. Ikdyž tradiční. Recenze vesty Hiko Aquatic, kterou testoval Snížák, je tradiční, recenze tří kajaků Pyranha – 9R, Burn a Machno, které zkoušeli Ondra Müler a Snížák v průběhu zimy, už tolik tradiční není. Nestává se často, že bychom dostali tři lodě k porovnání, ale byli jsme za tuto výzvu rádi.

Předplatné časopisu Pádler

Líbí se Vám časopis Pádler a chtěli byste jej číst pravidelně? Není nic jednoduššího, než si zřídit jeho předplatné a mít tak jistotu, že vždy ihned po vydání dorazí do Vaší poštovní schránky. Předplatné stojí pouhých 330 Kč za rok a obsahuje 4 vydání časopisu Pádler včetně poštovného a balného. Být součástí předplatitelské rodiny Pádlera navíc znamená řadu výhod, třeba možnost účasti v každoroční bohaté předplatitelské nadílce.

Dalších pět stran je hodně zajímavých, ale také hodně smutných. Jedná se o text slovinského aktivisty Roka Rozmana, který překládala ze slovinštiny(!) Bety Brabcová, a není o ničem jiném než o Balkan Rivers Tour, což je hnutí, které se snaží zabránit masivní výstavě přehrad (má jich být až 1700!) na řekách Bakánu. V několika případech bylo už hnutí úspěšné a tour pokračuje i letos, takže pokud máte čas, určitě zajeďte některou z akcí podpořit, budoucí generace vám budou vděčné za volně tekoucí vodácké terény. Ze smutnějšího soudku je i povídání Honzy Styblíka, který trvale žije v Thajsku a objevuje tamní pobřeží na svém nafukovacím kajaku Seawave. Honza tentokrát popisuje svojí návštěvu farmy určené k chovu krabů, což je na jednu stranu zajímavý zážitek, ale na stranu druhou dost smutný pohled. Krabi se totiž chovají v plastových klíckách a aby rychle rostli, střihají jim jejich chovatelé pravidelně nožičky.

Balkan Rivers Tour
Balkan Rivers Tour

No a teď už se pomalu blížíme k tradičním rubrikám. Pozvánky na vychytané vodácké akce připravila Ála Hrubá stejně jako reportáže z akcí, které přes zimní období proběhly. Na úplný závěr je pak nachystána věc, která určitě udělá radost (jako každý rok) všem našim věrným předplatitelům. Ano, hádáte správně – Předplatitelská nadílka 2017 se spoustou zajímavých dárků v čele s nafukovacím kajakem Gumotex Helios 1 a plastovým kajakem Noah Acento. Všem, kdo se do nadílky zapojí, držíme palce!

A to už je z letošního prvního Pádlera vše. Doufáme, že se vám bude líbit, že si v něm dobře počtete, než vyrazíte na jarní řeky a potoky a že načerpáte inspiraci pro letošní vodácké výpravy. My se s redakcí určitě zajedeme podívat na Lužickou Nisu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: