Quo vadis, vodáku?

Quo vadis, vodáku?

Vodák má sedět, případně klečet v lodi a ne někam kráčet. Z principu věci však vodák pořád někde courá, tu se podívat na jez, na peřej nebo se s lodí plnou vody škrábe na břeh, pročež je obuv nedílnou a často nedoceňovanou součástí vodácké výstroje. Tento článek je součástí společného projektu více článků na téma Obuv.

Vodák má sedět, případně klečet v lodi a ne někam kráčet. Z principu věci však vodák pořád někde courá, tu se podívat na jez, na peřej nebo se s lodí plnou vody škrábe na břeh, pročež je obuv nedílnou a často nedceňovanou součástí vodácké výstroje. Spíš než „kam kráčíš, vodáku?“ by tedy byl výstižnější nadpis „v čem kráčíš, vodáku?“, ale na to by moje chatrná latina již nestačila.
Tento článek je součástí společného projektu více článků na téma Obuv. Připravili jsme několik článků na toto téma, z více úhlů pohledu.

Přehlídka vodácké obuvi

Vodák by měl neustále myslet na fakt, že obuv do vody nemá ani na parádu, ani pro pohodlí, ale slouží mu jen a pouze jako ochrana nohou při příchodech a odchodech od řeky, stejně jako při nedobrovolném opuštění lodi. Podrážka chrání nohy před ostrými kameny, větvemi, střepy a vším dalším možným sajrajtem, co ho jen v řece je, svršek zejména před odřeninami.

Boty do vody by tedy měly mít silnější podrážku a musí dobře držet na noze, aniž by spadly a uplavaly. Pokud rychle schnou, hřejí nebo poskytují jiný komfort, je to pěkné, ale ne nezbytné. Než se vodák začne obouvat, měl by si uvědomit, proč vlastně boty potřebuje a co od nich očekává. Protože jde o boty do vody, měl by vodák automaticky počítat s tím, že budou mokré. Bohužel, mnoho lidí si na základě tohoto předpokladu plete boty do vody s botami do sprchy, případně považují boty do vody za boty do lodi.

Hlavně musí slušet

Za standardní vodáckou botu se dnes považuje obuv neoprenová. I když to není vždycky volba nejvhodnější, neoprenka nezklame. Existuje samozřejmě celá řada druhů a modelů, jejichž výčet a srovnání by byl spíš úkolem pro obchodníka se sportovním materiálem. Neoprénky jsou vyrobeny tak, aby držely na noze, snadno se obouvaly ale nepadaly a existují dvě hlavní modifikace – s pevnou gumovou, profilovanou podešví nebo jen zesílenou gumou pod chodidlem s lehce protiskluzovou úpravou. Přestože tuhá podrážka poskytuje větší komfort a bezpečí, kajakáři preferují ohebnější boty s tenčí podrážkou, protože se s nimi vejdou do svých lodí. Na raftu se zase těší oblibě boty pevnější. Neoprenky zároveň hřejou, což je podstatnou výhodou v jarních měsících nebo na ledových či ledovcových řekách. To, že neoprénové boty jsou hlavně komfortem dokazuje i přístup mnoha cestovních kanceláří, které neoprénové botičky nabízejí jako nadstandard, přestože v nárocích na ostatní vybavení na divokou vodu jsou nekompromisní. Průvodcům obvykle stačí, když má klient na noze jakoukoli pevnou obuv.

Klasická neoprenka

Protože principem hřejivosti neoprénových bot je zahřívání tenkého filmu vody mezi gumou a kůží, nejsou vhodnou volbou do teplých krajin a na řeky s teplejší vodou. Nohy v neoprenkách na české řece v červenci v třicetistupňovém hicu se pěkně zapaří, vybují mykózy, i zánovní botky po několika hodinách budou na obtíž svému majiteli a po několika dnech celému okolí.

Mnoho vodáků proto v poslední době preferuje lehké boty z maximálně prodyšných a nenasákavých materiálů. Vypadají jako obyčejné tenisky, ale rychle schnou, ve vodě příliš neztěžknou a bývají designově velice zdařilé. Jejich výhodou je možnost za chladnějších období do nich nasadit neoprénovou ponožku, v kteréžto kombinaci mohou dobře sloužit jako univerzální celoroční vodácké boty a po uschnutí v nich lze dokonce úspěšně chodit i na břehu. Podobná kombinace je často k vidění u různých sandálů, o kterých bude podrobnější pojednání dále. Přestože by se mohlo zdát, že kombinace ultralehká pevná bota plus neoprenová ponožka je dokonalé skloubení požadavků na vodáckou obuv a raftaři nebo kanoisté si je nejspíš rychle oblíbí, kajakáři z výše popsaných prostorových důvodů nepochybně zůstanou u neoprenek.

Ryhleschnoucí bota

Zatímco u divokovodních sportovních vodáků (a zejména u studené vody) je situace poměrně jasná, protože tam se k mechanické ochraně řadí i požadavek na ochranu tepelnou, u vodáků turistů je to složitější. Tito vodáci mnohdy netuší, co od bot mají požadovat, ani co všechno voda umí a skrývá. Jak již bylo řečeno, neoprenky nejsou vždycky správnou volbou. Dříve často používané starší tenisky jsou na ústupu, přestože požadavky na ochranu před úrazem splňují dokonale. Nevýhodou je jejich poměrně krátká životnost, protože struktura materiálu, především šití, nevydrží neustálé namáhání za mokra. Navíc je potřeba si uvědomit, že mokré tenisky za chladnějších dní dokážou pořádně studit a navíc, představíte-li si stokrát rozmáčené tenisky, dáte mi za pravdu že vypadají velmi ohyzdně. Ne každý taky vlastní ve správnou dobu tenisky v kvalitě, kdy by je již chtěl pasovat na vodácké. I zde jsou alternativou zmíněné síťovky, které jsou na zatížení za mokra dimenzované a udělají parádu i mimo vodu. Jako určitou kuriozitu lze uvést příklad improvizačních schopností vodáků, kdy tepelný komfort ve staré, věčně mokré rozšmajdané tenisce zajišťují igelitové pytlíky, uhycené gumičkou ke kotníku. Navzdory bídě, kterou tato obuv vyjadřuje, bývá u svých duševních otců (a matek) vášnivě obhajována.

Použít lze jakékoliv tenisky

Velikou oblibu si u vodáků získaly různé páskáče, které nehřejí, ale ani nestudí, na noze drží dobře a vzhledově se na nich pobyt ve vodě nijak zvlášť negativně nepodepisuje. Nevýhodou je, že boty typu „deska a provázky“ neposkytují noze vůbec žádnou boční a podélnou oporu a samozřejmě chrání nohu jen zespoda. Extrémně ohrožený je zde palec, který se rád ukopává o překážky v řečišti. I mezi sandály a páskáči se však již objevují modely, které tento problém řeší.

Páskáče

Naprosto nevhodnou, avšak stále rozšířenější „hydrobotou“ jsou tzv. gumové dřeváky, vysoké měkké nazouvací pantofle na vysoké podrážce. Zdání, že by mohly držet na noze, snad vzbuzuje pásek přes patu, který se ovšem při prvním zatížení neomylně utrhne. Gumové dřeváky mají s vodou společného akorát to, že jsou gumové a jejich jedinou výhodou je, že plavou. To je důležitá vlastnost, protože většinou ihned po pádu do vody opustí nohu svého majitele. Ten v tu chvíli ztrácí jakoukoli ochranu chodidel a přibývá mu věcí, které musí chytat. V poslední době se tento nešvar rozšířil i mezi dosud poměrně lucidními vodáky, což mě přivádí k názoru, že tyto veskrze populární boty jsou návykové. Pohodlí a módní trendy vítězí nad zdravým rozumem.

Velmi nevhodné gumové dřeváky

Samostatnou kategorií je obuv zvaná flip-flop, což jsou v podstatě známým vietnamkám podobné pantoflíčky – plácačky, vhodné tak akorát do sprchy. Flip-flopy jsou naštěstí (zatím) rozšířené zejména u cizinců. U této skupiny lidí není ani výjimečné, že se po nastoupení na loď z jakýchkoli bot zují, aby se boty nenamočily. Zlí jazykové tvrdí, že tak činí proto, že nechtějí „umřít v botách“.

Narozdíl cizinců na českých řekách se čeští vodáci v zahraničí v otázce bot chovají poměrně příčetně. Ale i na českých řekách je možné často pozorovat české vodáky pro jistotu úplně bez bot. Nelze však určit, zda obutí prostě z principu neřeší, nebo zvolili špatně a již o obuv přišli. Pokud boty vzala voda, nezbývá, než poradit, aby si příště vybral lépe. Pokud obutí dlouhodobě neřeší, je jen otázkou času, kdy bude muset vyhledat chirurga. V obou případech však nezbývá než doufat, že jen blbec dělá stejnou chybu dvakrát.

Svetoutdooru.cz:
To se nám to šlape aneb jak se změnily trekové boty
Hiking.sk:
Nová membrána eVent Cocona
Ponožky Teko
Cestovatel.cz:
Nejlepší boty pro cestovatele

Zkušenosti čtenářů

Anicka

Ahoj, ja bych ty gumove drevaky – krokace – zas tak neodsuzovala. Vloni v lete je nekolik lidi melo a ani pri cvaknuti jim neuplavaly. Se silnejsim proudem by si asi neporadily, ale na turistickych rekach se zatim osvedcily. Rozhodne lepsi volba nez oblibene sandaly – alespon chrani celou nohu.

Klasik

Nezlob se, ale to není pravda. I na letní řece tu botu potřebuješ převážně na jezu, kde je ten dřevák na nic. Jedno dítě v podobné obuvi nám teď překvapivě vypadlo z deblu na tobogánu na Teplé a dojel v neoprenových ponožkách. Proud tam zase není žádná divočárna a dno je hladké (beton). Každý jez je z hlediska zatížení boty horší. Ta bota ti zůstane na noze tak nejvýš někde na voleji a tam ji zase téměř nepotřebuješ, protože při smůle ti střep od lahve, co rybář dopil a hodil do vody, nohu řízne i přes botu.

Dlouhé roky jsem jezdil štreky a tam se v botech nejezdí. Nevejdou se a vadí při kormidlování. Přesto jsem nikdy neměl problém. Ale je to hodně o štěstí a vlézt bez bot na tekoucí vodu je opravdu hloupost.

šťovík

že žádné pantofle nejsou vhodné, ač uznávám, že gumodřevy jsou z nch ješt nejlepší. Ale nevydrží. A pásky na patách se trhají. Ačkoli nemám ve zvyku se ke komentářům vyjadřovat, tady si chci stát za svým. Ale každopádně děkuji za reakci.

Kosatka

hele vono je to fakt o tom používat někdy i tu hlavu
pádlovat si můžu i bosej, ale musim si toho být vědom a připraven na důsledky, asi to neudělám když budu mít plavat

m. .

mno kroksáče jsou sice praktický, ale já si v nich bohužel loni v létě na vodě zlomila nohu…a to ani tak ve vodě jako na břehu…vystupovala jsem z lodi v dešti po rozbahněném břehu…a sup – zlomený kotník. :-((

Jirka

Já osobně používám plátěné kopačky. Pořizovcí cena cca 200SK(před 4 roky). jedinná bota se kterou není problém vytahování lodí po bahnitém svahu, (s tím je u u neoprenek problém) nic vám jí nesundá, uschne stejně rychle jako kecky. Chrání celou nohu a ještě k tomu děláte originální stopy.. 🙂

Jiří Němec

Gumotextilní kopačky mám také vyzkoušené na kluzký terén. Na vytažení lodě na břeh, stejně jako na běh rozmoklým terénem. Špunty se zaryjí do bláta, kdežto botasky mi klouzaly. Kopačky dost vydrží a jejich čistění je snadné -vyprat a nechat uschnout.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Jirka J.

Nespecifikoval jsem jakou lodí jezdím, to je pravda. Nicméně za 250 CZK (aktuální cena na netu) si myslím že udělají v otevřené lodi službu. S kajakem nemůžu sloužit, v životě jsem v tom neseděl. V minulém příspěvku byla cena ve slovenkských korunách proto, že jsem je tam kupoval poté, co předchozí tatíčkovy kopajdy vzaly po x odehraných sezonách a pár tisících kilometrech na lodi za své (cca 18 let staré). Sjíždět říčku Belá v půlce dubna v roztrhaných botách mi nepřišlo jako dobrý nápad.

redbull60

Já používám plátěné kopačky do vody, na běhání, na kolo, na turistiku. Jsou pohodlné, nekloužou a hodně vydrží. Když jsem chodil do školy, byly gumotextilní kopačky ohromně v módě, chodili v nich všichni kluci i některé holky.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Klasik

Kopačky se mi samozřejmě do kajaku nevejdou, ale věřím, že v otevřence fungují. Kdysi jsme dětem doporučovali pro první pokusy neoprenové ponožky a přes to „toníky“. Kopačky schnou podobně a ponožky zachrání nohy před odřením a trochu i před zimou. Nevím jestli ta cena dnes není jiná a není výhodnější koupit neoprenky.

PS: Taky mám určitě někde doma staré tretry s dlouhými hřeby. Na bahnitém svahu by byly ještě lepší. Je to podobná rada jako použít do nacpaného autobusu raději kolečkové brusle.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: