RECENZE: Adventure Menu – pořádné jídlo na (nejen vodácké) cesty

RECENZE: Adventure Menu – pořádné jídlo na (nejen vodácké) cesty

V únoru se nám do rukou dostala k zimnímu a jarnímu otestování/ochutnání zásoba balíčků expediční stravy české výroby Adventure Menu. Jedná se o nedehydrovanou trvanlivou (až 3 roky) expediční stravu, která je určena k okamžité konzumaci.

Dodává: MORIS design s.r.o., www.adventuremenu.cz

Testovali: Petr Snížek, Marie Snížková a kolektiv ochutnávačů


Údaje výrobce:

Druh výrobku: expediční strava

Určení: okamžitá konzumace, ohřev

Trvanlivost: až 3 roky

Vyrobeno v: Česká republika

Infocena: 119 – 239 Kč

Jídla z kolekce Adventure Menu jsou ručně připravována v České republice a díky unikátní technologii přípravy jsou zcela bez konzervantů, dochucovadel a dalších chemických pomocníků, které si v dnešní době všichni tolik hlídají. Výrobce uvádí, že suroviny jsou vždy čerstvé, dodávané (pokud je to možné) od lokálních farmářů a zemědělců.

Celkově je v nabídce Adventure Menu 15 druhů jídel a v této škále bylo myšleno také na jídla bez lepku, pro vegetariány a dokonce i vegany. Ovšem na své si přijdou i milovníci „české klasiky“ takže mezi jídly najdete pochoutky jako vepřo, knedlo, zelo nebo hovězí guláš s bramborem. Mimo hlavních jídel (balení 400g) jsou v nabídce také snídaně/dezerty (balení 250g), 100% sušené maso (balení 200g), ke kterému si musíte dodat přílohu a svačiny. V součtu je to dostatečně pestrý výběr na to, abyste se jídlem mohli zásobit na déle trvající expedici a nejedli pořád dokola to samé.

Po zalití vodou začne vznikat velké množství tepla
Po zalití vodou začne vznikat velké množství tepla
Unikající pára v průběhu samoohřevu
Unikající pára v průběhu samoohřevu

Kromě samotných balíčků s jídlem lze pořídit ještě tzv. survival pack, kde je jídlo zabaleno s proprietami pro samoohřev jídla, případně lze samoohřev dokoupit i samostatně mimo survival pack. Tato možnost nás samozřejmě ihned zaujala a samoohřevný set jsme si k testu vyžádali.

Jak už bylo řečeno, Adventure Menu je určeno k okamžité konzumaci, stačí jej tedy jen otevřít s jíst (třeba svačinky) nebo otevřít, ohřát a pak sníst. Ohřev lze provést napřímo v hrnci – trvá 3 minuty, v plastovém obalu pomocí vodní lázně – trvá cca 10 minut nebo zmíněným samoohřevem. Vzhledem k tomu, že první dva možné způsoby jsou dost nuda, pustili jsme se do samoohřevu. Tato procedura probíhá velice jednoduše a navíc s minimální spotřebou vody, což může být někdy dost zásadní. Do speciálně upraveného plastového pytle s uzávěrem a připravenými otvory pro únik páry vložíte ohřevný polštářek (ideálně naplocho na dno sáčku), na něj usadíte zabalený sáček s vybraným jídlem, zalijete vodou (klidně úplně studenou), zavřete a čekáte 12 minut. Exotermická reakce (vápno + voda) zajistí okamžitý a prudký vývoj tepla a hloubkový ohřev pokrmu. Výrobce na sáčku varuje před unikající párou a toto varování je víc než na místě, jakmile začne reakce probíhat je lepší mít celý systém někde odložený a nechat jej fungovat. Unikající pára po natlakování sáčku uniká skutečně rychle a mohla by způsobit nepříjemné a zbytečné poranění. Samoohřev jsme zkoušeli vždy venku a při různých teplotách včetně teplot okolo 0 °C. V každém případě se jídlo ohřálo tak, že nešlo hned jíst, ale muselo se čekat, až trochu vychladne. Navíc bylo vždy po uplynutí doby potřebné pro ohřev vidět, že reakce ještě zdaleka nedoběhla a systém má tedy rezervu pro použití za teplot daleko pod nulou. Reakce ohřevného sáčku je nevratná a na každý samoohřev je tedy třeba použít nový, to je možná malá nevýhoda, na druhou stranu sáček neváží skoro nic. Vak pro samoohřev je použitelný mnohokrát.

Podává se kuřecí po zahradnicku s fazolemi
Podává se kuřecí po zahradnicku s fazolemi

U jídla je určitě hlavním hodnotícím kritériem chuť. Jídlo jsme nejvíce jedli při společných výpravách s manželkou, ponejvíce na vodu, kde jsme jej využívali jako obědy a svačiny a také jsme je při různých příležitostech nechávali jíst příležitostné ochutnávače, kteří byli zrovna po ruce. K dispozici jsme měli více než polovinu jídel z nabídky včetně vegetariánských a veganských vzorků a nenarazili jsme na jediný kus, který by někomu nechutnal nebo by s ním měl nějaký chuťový či jiný problém. Všichni jídlo hodnotili jako chutné, dobře dochucené a poctivé (kusy masa, kusy zeleniny,…). Mě osobně by asi na náročnějších vodáckých akcích, kde si většinou dávám jedno pořádné jídlo za den (v kajaku prostě není prostor tahat s sebou opulentní hostiny) Adventure Menu absolutně nadchlo a zvýšilo dojem z akce o mnoho procent. Oproti klasickým vodáckým „šlichtám“ je to jiná liga.

Prohlédněte si všechny fotografie z testování…

Zdá se to být moc ideální? Pak pro vás na závěr mám i jednu nevýhodu. Jak bylo řečeno a z textu i vyplynulo, jídlo není zabaleno v dehydrovaném stavu a je tedy poměrně těžké. Pro lidi, kteří musí řešet každý gram v lodi nebo třeba na zádech tedy asi nebude tou pravou volbou, ale je to nedostatek spíše dočasný, protože výrobce už pracuje na dehydrované verzi všech jídel (prý budou v prodeji už letos v létě) a pak bude Adventure Menu perfektní.

Adventure Menu jsme hojně využívali na vodáckých výletech
Adventure Menu jsme hojně využívali na vodáckých výletech

Líbí se nám:

  • snadná příprava
  • absence chemie
  • samoohřevný systém

Mohlo být lepší:

  • dehydrovaná verze jídel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: