Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Materiál: letecká slitina hliníku, silikon, pryž, odolný plast Zdroj světla: LED Cree XP-G3 + 2x Everlight Mody svícení: 7 Světelný tok: až 500 lm Doba svícení: až 110 hodin Dosvit: až 85 m Napájení: dobíjecí LI-i-on akumulátor RCR123A Hmotnost: 77 g (včetně akumulátoru) Rozměry: 70 × 33 × 28 mm Voděodolnost: IP 68 USB konektivita: ano Infocena: 1 699 Kč
Potřebuji takovou, která bude dostatečně svítit, když si jdu s čelovkou zaběhat (nejsem běžec, tak nesháním reflektor, jež „oslepí“ všechny srnky, které potkám), aby se s ní dalo fungovat při táboření v přírodě nebo nouzově dojít túru, která se protáhla, číst knížku a hodně taky řeším vodotěstnost, protože v první řadě jezdím na kajaku a tady se mi malá, odolná a vodotěsná čelovka hodí jako nouzová do vesty vždy, když jdu v zimě na pozdní projížďku a nevím, jestli se stihnu vrátit do tmy nebo když jedu na nějakou drsnější řeku (určitě jste už taky někde na řece zatměli).
Před časem se mému ideálu velmi přiblížila čelovka Fenix HM50R, kterou jsem testoval v létě 2018, ale pořád se našly detaily, které mi (tady je pohled na věc dost subjektivní) tak trochu chyběly. V modelu HM51R Ruby tyto nedostatky zmizely a já jsem tedy nejspíš našel svůj „svatý grál“ mezi čelovkami.
Konstrukce
Tělo čelovky je vyrobeno ze slitiny hliníku, která se používá zejména v letectví. Tento materiál zaručuje, že je lehké a při tom vysoce odolné vůči mechanickému poškození. Určitou míru odolnosti dodává svítilně i válcový tvar těla, který narušuje jen rámeček reflektoru, okolo kterého bylo třeba vytvořit pár hran. Dále z hladkého pláště vyčnívá uzávěr prostoru pro baterii/akumulátor. Nad reflektorem je umístěna zdířka pro připojení microUSB kabelu (je součástí balení). Přes zdířku probíhá nabíjení akumulátoru. Zdířku lze uzavřít gumovou krytkou, jejíž součástí je i gumový kroužek sloužící k upevnění krytky na tělo čelovky. Kdybyste krytku někdy ztratili (neumím si ale představit jak), v balení je ještě jedna náhradní. Na bočních stranách čelovky najdeme ovládací tlačítko a také šroubovací uzávěr prostoru pro akumulátor. Ten je v místě úchopu vroubkovaný po celém obvodu a dokážete ho otevřít i se zkřehlýma rukama (na vodě častý jev, mám několikrát vyzkoušeno). Uzávěr je navíc magnetický, což umožňuje připevnění čelovky k železným předmětům bez nutnosti držení a také se díky magnetu snadněji vyndává akumulátor/baterie.
Čelovka je usazena v pružném silikonovém držáku, do kterého se nasazuje pouhým provléknutím skrz dvě oka. Zadní strana držáku je plochá a je skrz ní provlečen pružný popruh, kterým si čelovku upevníte na hlavu. Popruh je délkově nastavitelný pomocí plastové žebříčkové spony, perforovaný, aby lépe schnul a při náročnějších aktivitách „větral“. Z vnější strany je popruh opatřený mnoha reflexními prvky, které dobře fungují.
Ke kompletnímu ovládání čelovky Fenix HM51R Ruby slouží již zmíněné jediné tlačítko. Tlačítko je kryté měkkou gumou a je dostatečně velké, takže ho vždy snadno najdete a stisknete, a to i se zmrzlýma rukama nebo v rukavicích. Tlačítko plní dvě funkce.
Zaprvé jsem jej používal k ovládání svícení. Pro spuštění svícení je třeba podržet tlačítko po dobu přibližně půl vteřiny, pro vypnutí platí to samé. Pokud chci přepínat mezi režimy svícení, stačí rychlé překliknutí. Dvojitým klikem se zapíná režim červeného světla a zde se opět krátkými kliky přepíná mezi třemi možnými červenými režimy. Tlačítko po celou dobu testování fungovalo bez problémů. Reakce je velmi spolehlivá a ani jednou se mi nestalo, že bych na ovládání musel nějak víc tlačit nebo že by tlačítko nereagovalo.
Jako velmi praktickou funkci hodnotím, že si čelovka pamatuje poslední použitý režim a tím naváže při dalším rozsvícení. U několika čelovek už jsem měl „defaultně“ nastavený začátek svícení vždy na nejsilnějším režimu a pak se mi občas stávalo, že jsem si nejdříve „vypálil“ oči, a pak už jsem celý večer neviděl nic.
Tlačítko zároveň funguje jako indikátor nabití akumulátoru. Když je čelovka vypnutá, stačí na tlačítko krátce kliknout a dioda vás upozorní na stav baterie barevným světlem. Dokud je světlo zelené máte dostatek energie, pokud je zelené a bliká jste pořád nad 50 %, červené světlo znamená pokles pod 50 % a červené blikání značí posledních 25 %. Tuhle funkci hodnotím velmi kladně a využil jsem ji téměř vždy, když jsem někam vyrážel. Zjištění stavu baterie je okamžité, a pokud si jej ohlídáte, je jen málo pravděpodobné, že by vás čelovka někde zradila a přestala svítit ten nejméně vhodný okamžik (to asi každý zná).
Čelovka má celkem 7 módů svícení, 4 v bílém světle a 3 v červeném. V červeném světle se jedná o módy stálý svit, pravidelné blikání a režim S.O.S. V bílém světle se jedná o 4 intenzity stálého svitu. Nejsilnější mód má hodnotu 500 lm a výrobce udává, že s ním dosáhnete dosvitu až 85 metrů. Tuto hodnotu jsem nedokázal spolehlivě změřit, ale z toho, co jsem s čelovkou zažil nemám problém výrobci nevěřit. Výdrž akumulátoru při nejsilnějším režimu je udána na 1,3 hodiny, ale na jeden zátah se tohoto času nikdy nedočkáte, protože svítilna se při tomto módu velmi silně zahřívá a ochrana proti přehřátí po 5 minutách sama sníží výkon na 200 lm, tedy více než o polovinu. Na druhé straně spektra je režim o intenzitě 3 lm, který bohatě stačí na čtení i běžné tábornické činnosti. V tomto režimu čelovka vydrží svítit dle údaje výrobce až 110 hodin. Tuto výdrž jsem zkoušel za pokojové teploty a čelovka vydržela svítit 100 hodin. Když vezmu v úvahu, že jsem toto měření prováděl až po celozimním užívání, kterým jistě akumulátor trochu utrpěl, bude uváděný údaj výrobce pravdivý.
Barva vydávaného světla je mezi 4000 a 5000 K, což znamená, že se nejedná o ostré bílo světlo, ale tzv. neutrální bílou – outdoor white. Znamená to, že předměty vidíte mnohem živěji a barvy jsou mnohem věrnější než s ostrým bílým světlem. Mně osobně je toto světlo velice příjemné.
Napájení
Napájení zajišťuje Li-ion akumulátor RCR123A, který je součástí balení nebo jednorázová 3V lithiová baterie CR123A (nutno dokoupit). Akumulátor jsem nemusel z čelovky vyndávat kvůli každému nabití. Po celou dobu testování jsem využíval nabíjení pomocí microUSB, které mi přijde uživatelsky velice přívětivé.
Na modelu HM50R mi trochu vadilo, že je vybaven samostatným plynulým snižováním intenzity svitu, což má za úkol zvýšit výdrž baterie. Tato vlastnost se mi nelíbila a jsem rád, že HM51R Ruby tuto „vychytávku“ nemá. Ano, pokud už akumulátor neutáhne požadovanou intenzitu svitu přepne se svítilna sama do nižší intenzity, ale ne dříve, než je to nezbytně nutné. Tohle je ale můj subjektivní názor. Chápu, že každý má jiné priority, a tedy mu může vyhovovat jiný systém než mě. Naštěstí je možnost volby.
Jak jsem byl spokojený?
Čelovku jsem měl k testování po dobu několika měsíců přes zimu, takže si se mnou užila spoustu opravdu studených až mrazivých outdoorových zážitků. Svítilnu jsem používal při běhání, párkrát na ní došlo, když jsem se nestihl vrátit včas z večerního pádlování (pádlování za tmy nikomu nedoporučuji!) a několikrát jsem čelovku vzal také na delší noční turistický výšlap (Lysá hora v Beskydech,…). Abych pořádně prověřil vodotěsnost bral jsem čelovku pravidelně do kapsy u vesty při pádlování na kanále v Troji. Všechny moje pokusy o zničení, zmrazení či utopení čelovka bez potíží přestála a zatím nejeví ani žádné známky opotřebení.
Zodpovědně tedy mohu říci, že HM51R Ruby je konečně tou tolik univerzální svítilnou, kterou jsem hledal. Respektive jsem našel čelovku, která se mému ideálu blíží nejvíce. Schválně, jestli bude někdy nějaká ještě blíž.