RECENZE: Cestovní filtrační set vody Sawyer Micro Squeeze + lahev S3 Foam Filter a skládací vaky CNOC

RECENZE: Cestovní filtrační set vody Sawyer Micro Squeeze + lahev S3 Foam Filter a skládací vaky CNOC

K vyzkoušení mi přišla sada filtru Sawyer Micro Squeeze, lahve Sawyer S3 Foam Filter a také vodních vaků CNOC Vecto o objemu 2 l a 3 l. Tento set je v podstatě kompletním řešením filtrace vody na cestách, ať už se vydáte kamkoliv, ale pojďme se spíše podrobně podívat na jednotlivé komponenty. Jejich kombinace z textu postupně vyplyne.

Dodává: Bushcraftshop, www.bushcraftshop.cz
Testoval: Petr Snížek

Údaje výrobce:

Filtr Sawyer Micro Squeeze
Hmotnost: 45 g
Rozměry: 11,5 x 3,5 cm
Kapacita / životnost: 378 000 l
Technologie: porézní filtr Sawyer PointONE
Velikost pórů: 0,1 µm (mikrometr)
Splňuje normy: EPA, NSF, SOP 06.0.52, ČSN EN ISO 9308-1 a SOP 06.0.3, ČSN EN ISO 6222, 2008/60/EC, 95/45/EC a 2008/84/EC
Vyrobeno v: USA
Infocena: 1 290 Kč

Lahev Sawyer S3 Foam Filter
Hmotnost: 190 g
Objem: 600 ml
Hmotnost: 216 g
Rozměry: 25 x 6,5 x 6,5 cm
Materiál lahve: silikon
Odstraní: bakterie, prvoky, cysty, viry, chemikálie, pesticidy, těžké kovy
Počet použití: 400
Infocena: 2 730 Kč

Skládací lahev CNOC Vecto 3 l
Materiál: TPU bez BPA
Hmotnost: 85 g
Provozní teploty: -6 až +49 °C
Velikost plného vaku: 43 x 17,5 cm
Infocena: 590 Kč

Filtr Sawyer Micro Squeeze

S předchůdci filtru Micro Squeeze jsem měl tu čest, a tak jsem byl zvědavý, co se tady změnilo. První, co mě překvapilo hned při otevření balení byla velikost filtru. Ten je zhruba o 2 cm menší, než byl předchůdce Mini Squeeze. To se počítá. Dokud byl filtr v suchém stavu překontroloval jsem i udávanou hmotnost, která je dle výrobce 45 g. Já navážil 52 g, ale takový rozdíl asi nikdo nepostřehne.

V balení s filtrem dále byla skládací lahev o objemu 1 l, pochopitelně se závitem, který pasuje na filtr, dále brčko, redukce pro našroubování PET lahve na výtokovou část filtru, stříkačka na průplach filtru, náhradní těsnění a víčko s picím uzávěrem on/off, který je dobře známý třeba z cyklistických lahví.

Redukce pro průplach filtru pomocí PET lahve
Redukce pro průplach filtru pomocí PET lahve

Samotný filtr je tvořen válcovým plastovým tělem, které má na vtokové straně vnitřní závit o průměru 28 mm, jímž lze filtr našroubovat na PET lahve a mnoho dalších rezervoárů na vodu, které jsou na trhu k dispozici. Z druhé strany (výtokové) je filtr opatřen vnějším závitem o stejném průměru. To hlavní se ale skrývá uvnitř. O samotnou filtraci se stará tzv. porézní technologie, jež se oficiálně jmenuje Sawyer PointONE, která spočívá v tom, že voda se natlačí do drobných „trubiček“, jejich stěny jsou perforované otvory (póry) o velikosti 0,1µm (mikrometr). Tyto póry jsou tak malé, že nedovolí projít skrz drtivé většině (výrobce udává 99,99999 %) prvoků a bakterií. Důkazem účinnosti filtru budiž výčet norem, které filtr splňuje, výše v údajích výrobce. Filtr normy nejen splňuje, ale dokonce je prý výrazně převyšuje. Výhodou technologie je snadné použití i údržba, nevýhodou je, že filtr je citlivý na mráz. Pokud by zmrznul, tak se stěny trubiček naruší, póry se zvětší a účinnost filtru je pryč. Na toto je tedy třeba myslet. Já jsem s filtrem letěl do Gruzie a naštěstí mi došlo, že v zavazadlovém prostoru může i mrznout, takže jsem si filtr vzal do kabiny do příručního zavazadla. Při letištních kontrolách nebyl jediný problém.

Co se týká údržby a použití, tak si u filtru nemusíte hlídat, kolikrát jste jej použili, respektive, kolik přes něj proteklo vody. Výrobce garantuje, že zmákne alespoň 378 000 litrů vody, což je ohromné číslo. Kdybych denně vypil 4 litry vody, tak mi filtr vystačí na 258,9 roku a toho se tedy nejspíš nedožiju. Zajímavý je také přepočet na cenu jednoho litru vody, který vychází na příjemných 0,0034 Kč.

S brčkem se snadno napijete přímo z potoka nebo řeky. Zde pití z Doubravy.
S brčkem se snadno napijete přímo z potoka nebo řeky. Zde pití z Doubravy.

Jediná údržba, kterou filtr vyžaduje je jednou za čas zpětné propláchnutí. To se provádí čistou vodou a buď k němu lze použít dodávanou stříkačku, nebo na výtokový závit našroubovat redukci a do ní našroubovat PET lahev, ta se zmačkne a je propláchnuto. Za redukci jsem byl při praktickém použití na cestách opravdu rád, protože oproti stříkačce nezabere skoro žádné místo a nějaká lahev s klasickým PET závitem se taky vždy najde. Zároveň musím ocenit vysokou variabilitu filtru, protože použití na PET lahvi nebo dodávané skládací lahvi, možnost pít přímo z řeky z pomoci brčka atd. to je prostě super.

Lahev S3 Foam Filter

Velikou slabinou filtrů Sawyer doposud bylo, že nedokážou z vody dostat chemikálie a těžké kovy, které člověk v přírodních zdrojích vody, bohužel, potkává stále častěji. Tuto slabinu nyní řeší filtrační lahve Sawyer S1 až S3 opatřené vnitřním pěnovým filtrem. Já jsem měl k vyzkoušení nejlepší lahev S3, která z vody odstraní snad úplně vše, a ještě prý zlepší její chuť. Lahve S1 a S2, jsou na tom o něco hůř a jsou na trhu proto, aby si každý vybral, co mu sedí dle zamýšleného použití.

Celý systém funguje velice jednoduše. Na první pohled se jedná o klasickou „houbu“ v pružné silikonové lahvi o průřezu čtverce. Právě houba je ale schopná zachytit zmíněné chemikálie a těžké kovy (jejich podrobnější výčet okoukněte výše v údajích výrobce). Lahev má široké hrdlo, v kterém je umístěno plastové sítko pro zachycení hrubých nečistot. Hrdlo je uzavřeno plastovou zátkou, která je uprostřed osazena 28 mm vnějším závitem pro našroubování libovolného filtru Sawyer, uzavření pomocí PET víčka,…

Sítko na hrubé nečistoty v hrdle lahve S3
Sítko na hrubé nečistoty v hrdle lahve S3

Celý proces filtrace probíhá následovně. Do lahve naberete vodu po určenou rysku, která odpovídá vrchní hraně vnitřní pěny. Na lahev našroubujete filtr, v mém případě Micro Squeeze. Lahev nejméně 10 sekund mačkáte z nejrůznějších stran, aby se voda „proprala“ skrz pěnu a vodu pak přes filtr vymačkáte ven nebo rovnou pijete. Proces je velmi jednoduchý a je v podstatě nemožné něco pokazit, což je určitě plus. Zároveň je málo pravděpodobné, že se poškodí nějaká část celého systému.

Do lahve se dá, dle tvrzení výrobce, nabrat lehce přes 600 ml vody, ověřil jsem, že je to pravda. Takový objem je na jedno napití bohatě dostačující. Životnost pěny je udána na 400 použití, takže tady je třeba si počet alespoň orientačně sledovat. Při vypití 4 l vody denně odejde filtr za nějakých 100 dnů a i cena 1 litru vody je zde trochu vyšší – 11,3 Kč plus nějaký ten halíř za použití filtru Micro Squeeze. Za to, že ale můžete vypít v podstatě jakoukoliv vodu, na kterou narazíte, je to vynikající cena.

Pití z lahve s filtrem je poměrně pohodlné. Zmakčnutím lahve se výrazně zvýší průtok vody.
Pití z lahve s filtrem je poměrně pohodlné. Zmakčnutím lahve se výrazně zvýší průtok vody.

Stejně jako má filtr nevýhody, má je i lahev. Výrobce udává, že lahev a zejména pěna uvnitř by se měly co nejméně vystavovat tlaku, aby nedocházelo k jejich trvalé deformaci a tedy degradaci. To je bohužel na cestách obtížné zajistit, protože člověk většinou mačká věci v zavazadlech, kam může, aby se vešel. Nicméně zajistit filtru alespoň nějaký komfort určitě lze. Zároveň by se měla pěna nechávat vyschnout, a ne skladovat uzavřená v lahvi bez přístupu vzduchu. Já jsem lahev vždy po příjezdu domů nechal zavěšenou hrdlem dolů, aby co nejvíce vody zadržené v pěně za pomoci gravitace vyteklo a pak jsem ji uložil s otevřeným hrdlem.

Skládací lahve CNOC Vecto 3 l a 2 l

S lahví S3 a filtrem Micro Squeeze jsem dostal ještě skládací lahve, lépe asi říci vaky, Vecto 2 a 3 l, přičemž jsem využil zejména velikost 3 l. Při složení je rozměrově skoro stejná s dvoulitrovou a litr navíc se vždy hodí. Vaky jsou vyrobeny z průhledného TPU a je na nich stupnice pro kontrolu objemu vody uvnitř. Spodní strana vaků je opatřena 28 mm vnějším závitem, u kterého je přidělané plastové víčko a na který lze našroubovat i filtr Micro Squeeze. Na horní straně je vak otevíratelný v celé šíři a uzavírá se tzv. slider systémem s pojistkou proti samovolnému otevření. Slider je v podstatě tuhá plastová lišta, která se po přeložení vaku nasune přes plastové drážky a vak uzavře. Slider je opatřen i okem pro případné zavěšení vaku. Vaky Vecto lze použít jako samostatné picí vaky (camelbag), pro přepravu nebo uskladnění vody a já jsem je také používal jako pomocníky při potřebě filtrace většího množství vody. Do vaku jsem dal vodu určenou k filtraci, na závit jsem dal filtr Micro Squeeze, za slider jsem vak pověsil a vodu nechal skrz filtr gravitačně protékat. Třílitrový vak se takto přefiltruje za 16 až 20 minut (vycházím z několika měřených pokusů) a výhodou je, že během filtrace se můžete věnovat jiným činnostem, kupříkladu stavbě přístřeší.

Vaky Vecto hodnotím jako velmi povedené. Jejich materiál je dostatečně pevný, manipulace s víčkem i sliderem je bezproblémová a skladnost je fantastická.

Gravitační filtrace. Vak CNOC + filtr Micro Squeeze.
Gravitační filtrace. Vak CNOC + filtr Micro Squeeze.

Závěrem

Na závěr už jen zmíním, že výše popsaný filtrační set pro mě představuje přesně to, co bych si s sebou vzal i na opravdu náročnou expedici. Filtr Micro Squeeze je malý, skladný, nenáročný na údržbu a životnost je bezkonkurenční. Lahev S3 pomůže vylepšit vodu všude tam, kde byste raději neriskovali „pouhé“ přefiltrování přes Micro Squeeze a vaky Vecto jsou tak skladné, že je prostě můžete mít s sebou i kdybyste je nakonec nevytáhli. Dohromady je celý set neuvěřitelně variabilní.

Já jsem set zkoušel při tuzemských vodáckých výpravách, při vodácké výpravě do Gruzie na 10 dnů a také pří pěších výpravách v českých horách a jsem absolutně spokojen. Pil jsem vodu z mnoha řek, potoků a říček, u nás i z takových jako jsou Labe kousek pod Pardubicemi, Dyje, Morava, Olše, Vltava v Praze a filtrace nejspíš vždy zafungovala, protože jsem se ani po jednom z pití nepotentočkoval, za což jsem velice rád.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: