RECENZE: JAMAN RT-X – vodácká bunda, která uspokojí i ty nejnáročnější

RECENZE: JAMAN RT-X – vodácká bunda, která uspokojí i ty nejnáročnější

Bunda RT-X (River Top Extreme), od českého výrobce vodáckého oblečení Jaman, mi dorazila k testování v listopadu roku 2018. Ihned po vybalení jsem okouknul zpracování, které je na velmi vysoké úrovni. Zároveň se mi líbil bytelný materiál Aquamax, ze kterého mám pocit, že musí vydržet všechno. Takový materiál mám osobně velice rád. Ano, znamená to trochu vyšší hmotnost bundy, ale budete radši pádlovat o pár gramů těžší nebo mokří? Budete radši pádlovat v suchu, nebo se u každé větve bát, jestli už náhodou není bunda protržená? Materiál Aquamax je 4-vrstvý laminát s vysokými hodnotami vodního sloupce i paropropustnosti (viz. údaje výrobce).

Dodává: JAMAN Liquid Lifestyle, www.jaman.shop

Testoval: Petr Snížek

Údaje výrobce:

Materiál: Aquamax (25 000 mm H2O, 8.000 g/m2/24 h)

Manžety: latex, překryté 2 mm neoprenem

Dvojitý komín

Infocena: 5 400 Kč

Střih bundy je pohodlný. Je ušitá takovým způsobem, aby na ní bylo co možná nejméně švů, které jsou nejchoulostivějšími místy takovýchto produktů. Kupříkladu rukávy s horním dílem bundy (ramena, hrudník) tvoří v podstatě jeden díl materiálu. Toto dokáže málo výrobců zvládnout tak, aby byla bunda pohodlná, zde se to ovšem povedlo. Alespoň mě tedy střih sedí. Rukávy jsou dostatečně široké a i při pádlování v zimě, kdy je člověk trochu nabalený izolačními vrstvami, bunda nikde neomezuje. Latexový límec a manžety jsou chráněné 2mm neoprenem, který dobře přilehá díky kónickému tvarování.

Stahování v pase je řešeno skvěle, prostor na umístění suchého zipu je veliký
Stahování v pase je řešeno skvěle, prostor na umístění suchého zipu je veliký

V pase má bunda propracované vnější stahování, které je moc povedené. Na bedrech jej tvoří široký neoprenový pás (má i izolační funkci) a vpředu je našité a zároveň dobře prošití uchycení pro suché zipy, které jsou na obou bocích. Toto uchycení je dostatečně vysoké, takže si dopnutí výškově utáhnete přesně v těch místech, kde je vám to pohodlné. Já jsem měl z počátku tendence utahovat bundu v pase spíš víc, až časem jsem se naučil, že není potřebo dotahovat tolik a průniku vody bude stejně zabráněno. Vnitřní komín je vyroben ze stejného materiálu jako bunda samotná (na ničem se tu nešetřilo) a na spodním lemu je opatřen protiskluzovým pogumovaným proužkem. Samozřejmostí na celé bundě jsou precizně podlepené švy.

I v nejnamáhanějším spoji v podpaží drží přelepy švů po půlročním používání skvěle, jsou odřené jen okraje pásek
I v nejnamáhanějším spoji v podpaží drží přelepy švů po půlročním používání skvěle, jsou odřené jen okraje pásek

Bundu RT-X jsem používal v podstatě nepřetržitě od listopadu 2018, tedy více než půl roku. Minimálně jednou týdně se mnou byla na kanále v Troji včetně zimních měsíců. Několikrát jsem ji vytáhnul na teplejší jarní řeky a třeba přes Velikonoce se mnou jezdila 4 dny v kuse na řekách v Alpách. V bundě jsem i po takové době intenzivního používání zcela v suchu, pokud se tedy silně nepropotím. Materiál nejeví žádné známky poškození a to ani v místech, kde je silně namáhán (ramena, lokty, předkloktí). Před sepsáním recenze jsem s velikým zájmem studoval všechny přelepy švů, které často selhávají jako první, ale nenašel jsem jediné slabé místo.

Prohlédněte si všechny fotografie z testování…

Za mě tedy pro Jaman RT-X palec nahoru a wow! Tenhle kousek výbavy se zlatým českým ručičkám skutečně povedl a pokud jste nároční pádleři nebo máte prostě rádi bytelné vybavení, které něco vydrží a nemusí se každou chvíli obměňovat, pak bude tato bunda určitě správnou volbou. A na závěr ještě jeden bonus. Na vodě budete taky dobře vypadat, protože u Jamana se velice dbá na whitewater dress code!

Nejvíc jsem toho s bundou napádloval v Troji
Nejvíc jsem toho s bundou napádloval v Troji
Bunda se svezla taky na Trnávce
Bunda se svezla taky na Trnávce

Líbí se mi:

  • bytelný materiál
  • zpracování
  • odolnost

Mohlo být lepší:

  • neshledáno

Zkušenosti čtenářů

jan šťovíček

moje zkušenosti s oděvy od firmy jaman jsou přesně opačné

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: