RECENZE KNIHY: Moje vodácké holky

RECENZE KNIHY: Moje vodácké holky

Musím přiznat, že když jsem ve facebookové skupině „vodáci“ narazil na nabízený titul Moje vodácké holky, který napsal a inzeroval Tomáš Hlavica, chvíli jsem váhal, jestli to není jenom nějaký fór, který jsem úplně nepochopil…

Autor: Tomáš Hlavica
Ilustrace: Adam Burian
Vazba: pevná
Rozměry: 212 x 153 x 18 mm
Hmotnost: 390 g
Počet stran: 215
Rok vydání: 2021
ISBN: 978-80-7551-220-8
EAN: 9788075512208
Nakladatel: Jonathan Livingston
Infocena: 329 Kč

Popravdě. Nedokázal jsem uvěřit, že by si někdo „jenom tak“ napsal a vydal knížku, obzvlášť z vodáckého prostředí, v němž dlouhodobě vychází knih jako šafránu. O to větší bylo moje potěšení, když jsem zjistil, že se jedná o skutečnou knihu, skutečného autora a že bude moc rád, když si ji přečtu a něco o ní napíšu.

Domluva o zaslání šla hladce a za pár dnů mi kniha přišla i s vlastnoručním autorovým podpisem, za který moc děkuji. Hned po vyndání balíčku jsem náhodně otevřel, přečetl pár odstavců a seznal, že tohle se mi nejspíš bude líbit. Vždycky když čtu o kánoích, pádlech, letním slunci, táboráku, kytarách a podobných věcech, je to jako balzám na duši.

Kniha má formát A5, takže ji člověk v pohodě přibalí s sebou do batůžku nebo třeba loďáku a nebude nějak extra překážet. Já jsem se do knihy rychle začetl, takže jsem nečekal, až přijde čas přečíst si jí v nějaké pěkné zátoce na písečné pláži u řeky, ale začal jsem si ji brát na cesty vlakem.

Docela mě překvapilo, že kniha neobsahuje řadu krátkých povídek, což jsem tak nějak očekával, nejspíš kvůli zvyku číst v posledních letech knihy z edice Kenyho volej, ale že se jedná o pár dlouhých povídek, jež jsou ovšem o to pečlivěji a detailněji sepsány. Hned od prvních řádků se mi moc líbilo, jak autor pracuje s textem, kolik vtipných, a klasicky vodáckých, průpovídek používá a hodně mě bavilo sledovat, jak odlišně s vodáckým slovníkem pracuje oproti tomu, na co jsem zvyklý. Tedy jsem se i něco přiučil.

Kniha Moje vodácké holky
Kniha Moje vodácké holky

Hodně se mi taky líbilo, jak podrobně autor popisuje i zdánlivě banální věci, jak si dokáže všímat detailů, u jejichž popisu jsem si kolikrát ťuknul do čela a řekl si: „no jo, to jsem si vlastně nikdy neuvědomil / nevšimnul“. Díky za upozornění. Příště musím být všímavější. Místy jsem se trochu obával, aby se kniha nezvrhla v erotický román, ale autor vždy zavčasu vezme „zpátečku“, nechá člověka s jeho vlastní fantazií a sune se v příběhu dál. Na druhou stranu, bylo by velice smutné, kdyby se v knize o vodáckých holkách nic s erotickým nádechem neobjevilo.

Kdo by čekal, že jsou všechny příhody jenom vodácké, ten by se mýlil. I já jsem byl překvapený, když jsem četl jednu povídku z prostředí cyklistické výpravy a jednu dokonce z prostředí pracovního. Nicméně i tyto dva příběhy mají v knize své místo a na ostatní dějově i logicky navazují. Autor totiž v knize sepsal své vzpomínky a autentické zážitky a je pravda, že bez těchto dvou nevodáckých vsuvek by byly neúplné.

Závěrem musím zhodnotit, že jsem se u knihy dobře pobavil, odpočinul si, zavzpomínal na „staré vodácké časy“ a na závěr jsem byl hodně zklamaný, že je konec a musím čekat, až se osmělí další odvážlivec a něco vodáckého napíše. Udělejte to, prosím, někdo brzy! Číst novou vodáckou knihu byl zase velmi pozitivní zážitek.

Zkušenosti čtenářů

vv

Skvělá kniha!!! Vřele doporučuju.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: