RECENZE: LYOfood – dehydrovaná expediční strava pro náročné

RECENZE: LYOfood – dehydrovaná expediční strava pro náročné

Co se skrývá za názvem LYOfood? LYO od slova lyofilizovaný, neboli vysušený mrazem a food je asi jasné. Výsledkem je sušená strava určená zejména do náročných podmínek, kde si člověk jinak, než že si jej dopraví sám, jídlo neobstará. Nám se k otestování dostalo široké škály jídel a od ledna letošního roku jsme je postupně snědli na nejrůznějších akcích.

Dodává: Total Outdoor, www.totaloutdoor.cz

Testovali: Petr Snížek, Ondra Müller, Vojta Dvořák, Marie Snížková,…


Údaje výrobce:

Druh výrobku: lyofilizovaná strava

Určení: expedice, pobyt v přírodě

Ocenění: OutDoor Industry Award 2013 – gold

Vyrobeno v: Polsko

Infocena: 89 – 259 Kč

Co to je?

LYOfood se vyrábí v Polsku ze 100% přírodních surovin. Jídlo se nejprve uvaří, dochutí a pak teprve putuje na šetrné vysušování mrazem (lyofilizaci). V jídle nenajdete žádné konzervanty a podobné chemické nesmysly. Vysušená směs má totiž méně než 2% vody, což zaručuje, že si nic, co by mohlo jídlo degradovat, ani neškrtne. Za tohle dávám hned na úvod palec nahoru.

Škála jídel je pestrá, na své si přijdou i vegetariáni nebo vegani. K mání jsou jídla bez laktózy či bezlepková. Nechybí polévky, hlavní jídla, směsi pro snídaně, sušené ovoce a zelenina, drinky. Jídla mají různé gramáže, takže nepřijdou zkrátka ani větší či menší jedlíci.

Jak to vypadá?

Jídla LYOfood jsou zabalená ve vodo a vzduchotěsných sáčcích. Sáčky mají spodní část naskládanou tak, abyste ji mohli rozložit. Pokud jídlo připravujete přímo ze sáčku, je to velmi praktické, protože sáček naplněný vodou je stabilní. Taková vylitá večeře, když jste pátý den na řece, dokáže opravdu naštvat. Sáčky jsou vkusně designované a na každém je jasný a velký nápis, jaké jídlo najdete uvnitř. Přední strana sáčku obsahuje také informací o gramáži výrobku ve vysušeném i hydratovaném stavu, energetickou hodnotu a info zda je jídlo bez laktózy, lepku atd. Zadní strana obsahuje podrobný návod na přípravu daného jídla (ta se dle typu jídla liší zejména množství vody a délkou přípravy), podrobnější info o složení jídla a o jeho energetické vydatnosti. Zadní etiketa je napůl modrá a napůl bílá. Proč? Modrá barva ukazuje, do jaké výšky byste měli nalít vodu, abyste jídlo připravili správně.

Máme uvařeno!
Máme uvařeno!

Jak se to připraví?

Příprava jídla probíhá typickým způsobem pro tento druh stravy a je velmi intuitivní. Na bocích sáčku jsou dva zobáčky, které označují místo pro odtržení a otevření. Začínáme tím, že odtrhneme sáček v horní části. Pod ním je ukryté uzavírání, které otevřeme a po nalití horké vody znovu uzavřeme. Než do sáčku nalijeme vodu, tak si rozložíme jeho základnu a nezapomeneme z něj vyndat pohlcovače vlhkosti. Prý nechutnají dobře, tak jsem to ani nezkoušel. Do sáčku nalijeme horkou vodu do výše modré rysky (už jsme o ní pal výše) a obsah sáčku pořádně promícháme (hlavně v oblasti ohybů dna, aby nám některé části jídla nezůstaly dehydrované) a necháme odstát po požadovanou dobu.

Horkou vodu nalijeme do výše modré rysky umístěné na vnější straně obalu
Horkou vodu nalijeme do výše modré rysky umístěné na vnější straně obalu
Pečlivě promícháme, aby se vodou nasytil veškerý objem jídla a necháme odstát
Pečlivě promícháme, aby se vodou nasytil veškerý objem jídla a necháme odstát

Než budeme v přípravě jídla pokračovat, přidám pár zkušeností. 1. chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že ryska pro nalití vody je na vnější straně sáčku. Měl jsem tendenci hledat ji uvnitř, kde nic takového není. 2. po nalití horké vody začaly některé sáčky na chvíli lehce zapáchat po plastu, ale na chuť ani vůni jídla to nemělo žádný dopad. Zápach nebyl cítit už ani po znovuotevření, když má být jídlo hotové. 3. výrobce v návodu udává dost přesné množství vody, kterou byte do sáčku měli nalít (273 ml a podobně). Asi těžko s sebou do přírody berete odměrku, tedy jsem tento údaj bral jen jako orientační a stejně jsem se řídil modrou ryskou, kde se trefíte docela přesně. Při delším používání se stejně ukázalo, že když se o něco málo seknete, zas tolik se nestane. Kdo by hladový řešil, že má ve špagetách trochu řidší omáčku, že?

Fotografie z přípravy jídla a další fotografie z testování si prohlédněte ve fotogalerii…

A teď už dál k přípravě. Po uplynutí dané doby odtrhneme sáček v místě druhého zobáčku, čímž se zbavíme zipu, jídlo ještě jednou promícháme a můžeme začít jíst.

Takových kusů masa a zeleniny potkáte v každé porci spoustu
Takových kusů masa a zeleniny potkáte v každé porci spoustu

Jak to chutná?

Musím se přiznat, že jsem od LYOfood neočekával žádný zázrak. Prostě to bude instantní jídlo. Dokud ale neochutnáte, tak nepochopíte, jak moc jsem se pletl. LYOfood je opravdu vynikající a vlastně jsem se během testování nesetkal s jídlem, které by mi nechutnalo nebo by mě přišlo něčím divné. Za mě je na jídle nejlepší asi to, že se nejedná jen o prášek s příchutí, který vám obarví a zahustí vodu. U LYOfoodu když si dáte třeba hovězí nebo kuřecí jídlo, tak v něm skutečně najdete kousky masa, v houbové polévce zase kousky hub a tak by se dalo pokračovat. Namátkou uvádím, jak nám chutnala některá základní jídla: houbová polévka – vynikající, hustá a jak jsem už zmínil, plná kousků hub; hovězí stroganoff, boloňské těstoviny – v mnoha „restauracích“ podél českých silnic si stěží dáte něco tak chutného (vážně nepřeháním). Sušené ovoce? Skvělé jak suché jen tak na zobání, tak zvlhčené vodou či mlékem.

Snídaně šampionů je připravená - ovesná kaše s kokosem, borůvkami, fíky a chia semínky
Snídaně šampionů je připravená – ovesná kaše s kokosem, borůvkami, fíky a chia semínky

Jídel jsem samozřejmě ochutnal širší škálu a při ochutnávání mi pomáhala manželka a kamarádi a v podstatě všichni se shodli, že je jídlo výborné. Musím poznamenat, že u některých jídel jsem přišel na to, že je lepší nechat je v horké vodě trochu déle, protože chutě jsou pak výraznější a některé složky jídla se lépe nasytí vodou, ale i když striktně dodržíte časy, které výrobce udává v návodu, bude jídlo v pořádku. Párkrát se mi stalo (při přípravě v sáčku), že jsem jídlo nedokázal v záhybech sáčku dobře rozmíchat a zůstaly tam malé suché kousky, ale tomu se asi člověk neubrání.

K vydatnosti jídla můžu říct jen to, že se z běžné porce v pohodě najím a to samé platí pro dva lidi u porce dvojité.

Maruška ochutnává gulášovou polévku. Chutnala jí!
Maruška ochutnává gulášovou polévku. Chutnala jí!

Jak to tedy zhodnotit?

LYOfood mě nadchnul a je celkem jasné, že na nějakou větší výpravu si ho budu chtít pořídit. Když si vzpomenu, jak jsem si už několikrát tři večery po sobě tlačil do krku čínskou polévku, tak nad sebou jen kroutím hlavou. Ano, LYOfood nebude tak levný, ale co se týče energie, kterou mi dodá a chuti, kterou si užiju, je to úplně jiný vesmír. Zkuste to sami a uvidíte.

Líbí se mi:

  • pestrý výběr jídel
  • žádné konzervanty
  • skvělá chuť

Mohlo být lepší:

  • zápach sáčku po nalití horké vody

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: