RECENZE: Nafukovací kajak s drop-stitch prvky ITIWIT STRENFIT X500 – hodně blízko pevným lodím

RECENZE: Nafukovací kajak s drop-stitch prvky ITIWIT STRENFIT X500 – hodně blízko pevným lodím

Nafukovací kajak s drop-stitch prvky od Itiwitu nazvaný Strenfit X500 je na trhu už nějaký pátek a kromě naší redakce zaujal i mnoho dalších pádlerů. Dotazy, zda jsme kajak testovali nebo testovat budeme, se objevovaly poměrně často. Nakonec se zadařilo, kajak na test dorazil a my do něj nadšeně naskákali.

Dodává: Decathlon, www.decathlon.cz
Testovali: Martin a Míša Bouzkovi, Pepa Beneš, Petr Snížek

Údaje výrobce:
Materiál: PVC, polyester, polyetylen, prvky drop-stitch
Délka: 380 cm
Šířka: 64 cm
Hmotnost: 16 kg
Nosnost: 125 kg
Provozní tlak: 10 PSI (0,7 Bar)
Rozměry transportního batohu: 94 x 50 x 27 cm
Infocena: 17 999 Kč

Výrobce udává, že se jedná o kajak pro pokročilé kajakáře určený pro vyjížďky po jezerech, moři (zde rovnou dodáme, že je určitě myšleno klidném), či po klidných řekách. Už dopředu lze napsat, že toto určení sedí přesně.

Rozbalujeme

Kajak dorazil v transportním vaku určeném pro nošení na zádech, který je standardní součástí a na boku bylo připevněné půlené pádlo s kovovou žerdí a plastovými listy rovněž od výrobce Itiwit. Pádlo nebylo hlavním předmětem testu, ale i zkušení pádleři jej zhodnotili kladně. Pádlo není součástí kajaku, musíte jej koupit zvlášť.

Tohle všechno je součástí balení
Tohle všechno je součástí balení

Transportní batoh se jednoduše rozepne masivním plastovým zipem. Z vaku na vás vypadne kajak, návod k použití, opravná sada obsahující dokonce „fajfku“ pro případnou práci s ventily, které jsou všechny stejné – typu push-push, sedačka a opěrky nohou. Kajak stačí rozbalit, podívat se do návodu, jaké je pořadí nafukování, a pomocí vysokotlaké pumpy nafouknout na požadovaný tlak – 10 PSI nebo 0,7 Bar. Pumpa není součástí balení. Nafouknutí je otázkou chvilky a určitě se hravě dostanete i pod výrobcem udávané tři minuty, protože my to zvládli v pohodě.

Konstrukce

Domníváme se, že kajak zaujal mnoho pádlerů tím, jak vypadá. U nafukovacích lodí, a dokonce i těch s použitím drop-stitch technologie není vůbec typické, aby byly tvarem tak blízko pevným jezerním nebo mořským kajakům. Tím máme na mysli hlavně profil dna, který je zde parádně vyveden do tvaru otevřeného písmene V, které dále přechází v pevné borty. Znamená to, že kajak má odpředu dozadu výrazný kýl (ten se trochu ztrácí jen ve střední části lodě), který výrazně pomáhá nejen rovné jízdě, jež je s kajakem opravdu bezproblémová, ale také s držením směru ve větru. Přechod dna na borty pak tvoří poměrně ostré hrany, u nafukovacích lodí opět něco nevídaného, které dobře fungují a kajak je díky nim dobře řiditelný náklony.

ITIWIT STRENFIT X500 - tak vypadá dno
ITIWIT STRENFIT X500 – tak vypadá dno

Samotný trup lodi je kombinací prvků z PVC v drop-stitch technologii (dno, borty, části paluby před a za límcem) a jednoduchého PVC, které se v podstatě stará o vykrytí míst mezi drop-stitch prvky.

Jak už bylo napsáno, kajak se tvarem blíží klasickým jezerním nebo mořským kajakům. Délkou je ale o něco kratší. Špice lodi jsou dobře profilované, aby rozrážely vodu, což výrazně dopomáhá, aby byla loď rychlá, a navíc jsou poctivě kryté gumovou výztuhou, která určitě prodlouží životnost. Paluba lodi je tvořena zejména PVC materiálem a je plochá, po nafouknutí lodi dobře napnutá, takže nehrozí žádné lavory, ve kterých by měla stát voda. Okolo kokpitu je límec z lité gumy, který je poměrně pružný, ale nasadit na něj jednodušší špricdeku s tenčí gumou bez problémů jde. Silnější gumu a neoprenovou špricdeku jsme na límec nasadit nesvedli. V zadní části paluby je otvor (otevírá se rolováním a ještě ho jistí dvě plastové přezky), kterým se uživatel dostane k ventilům pro nafukování dna a bortů a také si přes něj může naložit náklad do zadní části lodi. Velikost úložného prostoru není nijak závratná, ale na jednodenní vyjížďku se sem zabalíte bohatě a i nějaká ta dvoj až třídenka by se s touhle lodí v pohodě zvládla. Další věci by šlo zabalit před nohy jezdce, ale k těmto věcem se dostanete jen z kokpitu. Pro uložení denních věcí pak může posloužit křížená pruženka před kokpitem, která je ovšem poměrně daleko a pro věci, které do ní umístíte, se musíte docela natáhnout. Před i za límcem jsou ještě drobné drop-stitch prvky s ventily vyvedenými na palubu, které dodávají celé lodi tuhost.

Špice chrání před poškozením extra guma
Špice chrání před poškozením extra guma

Posaďte se

Sezení v kajaku je hodně pohodlné, člověk si připadá jako v křesle. Široká sedačka je tvořena profilovanou pěnou, která je nalepená na tuhé plastové díly. K upevnění sedačky slouží dva výstupky tvaru hranolu, které jsou připevněny ke dnu lodi a na které se sedačka nasadí. Trochu jsme se báli, že sedačka nebude držet, ale i při nošení lodi, vylívání nebo když někdo zaplaval, držela na svém místě. Sedačka je dost široká a opravdu pohodlná, to samé platí pro zádovou opěrku, která se opře o drop-stitch díl za límcem. U zádové opěrky je škoda, že není nastavovací, protože pro svižnější pádlování by se určitě vzpřímenější sezení hodilo. Jediné řešení je si za zádovou opěrku něco vložit.

Sedačka je hodně pohodlná i pro delší jízdu
Sedačka je hodně pohodlná i pro delší jízdu

Opěrky nohou jsou plastové, bytelné a pohodlné i pro bosé nohy. Snadno se do lodi nasadí úplně jednoduchým navléknutím na připravené kolejničky umístěné na bortech lodi – tenhle systém nás opravdu zaujal! Pomocí plochých popruhů jsou opěrky nohou připevněny k plastovým žebříčkovým sponám umístěným na bortech před sedačkou a jejich nastavení máte hotové během chvíle. Při jízdě pak nemají tendenci se povolovat. U sezení nám chyběla možnost opřít si kolena / stehna, což by u kajaku pro pokročilé jezdce už měla být samozřejmost. I bez opření se ovšem dalo s kajakem slušně manévrovat, ale s opřenými koleny bychom dokázali tvar lodi využít ještě mnohem víc. Ve výsledku jsme se shodli, že by stačilo, aby paluba okolo límce byla stejně vyztužená jako před ním a za ním (tedy pomocí drop-stitch prvků), už to by pro lepší opření kolen stačilo.

Opěrky nohou jsou dostatečně velké a stavitelné
Opěrky nohou jsou dostatečně velké a stavitelné

Jak kajak jede a funguje?

Všechny testery při prvním usednutí do lodě překvapila nižší primární stabilita. Tady se také ukázalo, že loď je skutečně určená pro zkušenější jezdce. Kajak jsme nechali osedlat i tři začátečníky, dva z nich se hned koupali a jeden velmi nejistě objel krátké kolečko s tím, že „asi stačilo“. Zkušený jezdec si během chvíle na prvek nestability zvykne, osáhne si sekundární stabilitu, která je zde velmi dobrá a může vyrazit vpřed, aniž by měl při jízdě jakékoliv nepříjemné pocity. Co se týká rychlosti, tak ta je opravdu skvělá a na segment nafukovacích lodí asi bezkonkurenční, alespoň nikdo z nás doposud v rychlejší nafukovače neseděl. Špice krásně krájejí vodu a vy se prostě vezete.

Hlavní část testu probíhala na italských jezerech / F: Martin Bouzek
Hlavní část testu probíhala na italských jezerech / F: Martin Bouzek

Manévrování je také jednoduché a jak už bylo zmíněno výše, všem testerům se loď krásně řídila pomocí náklonů, na které reaguje velice dobře. Tady nás kajak opravdu překvapil. Loď bez problémů obstojí i v menších vlnách, kde je ku prospěchu také její tuhost. Ve větru nás pozitivně překvapilo, že kajak nemá tendence k zatáčení. Loď jsme pro zajímavost zkusili také na výrazně náročnějším terénu, než kam je určena – kontinuální proudící voda okolo WW II a tady už kajak přestával stíhat, hlavně v manévrování. Lehké peřeje na klasických českých turistických řekách s ním ale nebudou vůbec žádný problém. U zkušených pádlerů by se možná snesla i menší šířka okolo límce, ale to už bychom asi chtěli moc. Průšvih to rozhodně není.

Kromě kajaku jsme zkusili i pádlo Itiwit / F: Martin Bouzek
Kromě kajaku jsme zkusili i pádlo Itiwit / F: Martin Bouzek

Co se týká dalších částí lodi, tak se testeři shodli, že jim chybí výše zmíněné opěrky kolen a štelování zádové opěrky. U přístupu do zadního podpalubí není žádný problém, ale je třeba počítat s tím, že zarolování nebude vodotěsné. Přední i zadní madlo lodi je v pořádku, trochu zbytečná nám přišla dlouhá madla na bocích lodi. Určitě by ubrala hmotnost a kajak by se bez nich v pohodě obešel, my jsme je nevyužili vůbec. Párkrát bylo potřeba loď vylít a tady se nám nikdy nepovedlo udělat to do sucha. Vždy bylo potřeba zbytky vody, cca 0,5 litru, vysušit houbičkou. Celkovému vylívání nejspíš vadí drop-stitch prvky okolo límce.

Resumé

Jak to tedy zhodnotit? Kajak Itiwit Strenfit X500 v našem testu jednoznačně obstál. Jeho určení je dobře trefené a kajak plní vše, co se od něj očekává na jedničku. Překvapil nás rychlostí, ovladatelností a kdyby výrobce doladil pár detailů, mohlo by se jednat o špičkovou nafukovací loď.

Líbilo se nám:

  • rychlost
  • ovladatelnost
  • design a práce s drop-stitch technologií

Mohlo být lepší:

  • opěrky

P.S. Pokud by vás zajímalo, jaký význam mají barevné zóny na lodi, kdo a jak dlouho kajak designoval a mnoho dalšího, pak se určitě na loď mrkněte přímo na webu Decathlonu, kde se to všechno píše.

Zkušenosti čtenářů

Střelec

Koukam, že kajak podražil, začátkem léta jsem ho očumoval v dekáči v Plzni a vešel se do šestnácti. Bohužel se do něj nevejdu (nedostanu do něj skrz ouzkou díru nohy), místa je v něm tak na svačinu a pytel se suchýma věcma. Konstrukce ze čtyř „prken“ místo obligátních tří už z něj dělá poctivej mořák, dost se mi ale nelíbí pevné plastové součásti, které zvyšují objem sbalené lodě. Bohužel asi budou nutné k fixaci průřezu po nafouknutí.  V reklamním spotu kdesi na tytrubce na něm dráždili nějakou cvičnou peřej a celkem to šlo. Každopádně to posílá Framuru a Wave po konstrukční stránce kamsi do muzea.

Střelec

Jinak bacha na označení – X500 znamená u Itiwitu patrně drop-stitchovou řadu výrobků – v současnosti zahrnuje SUPy, výše rozebraný kajak a dokonce i klasickou dvou/třímístnou otevřenou kanoi rozměrů cca Malše a hmotnosti kolem 30 kg (s dřevěnýma sedačkama!).

Honza

Mam dotaz ohledne trvanlivosti tehle nafukovacich veci. Jak dlouho vydrzi nez zacnou netesnit (nemyslim prodrenim atd.). Tyka se to i SUP prken.
Nemate nekdo prehled? Dekuji
Honza

Honza

Mam dotaz ohledne trvanlivosti tehle nafukovacich veci. Jak dlouho vydrzi nez zacnou netesnit (nemyslim prodrenim atd.). Tyka se to i SUP prken.
Nemate nekdo prehled? Dekuji
Honza

Střelec

Vidim, že se statečně recykluje. Je škoda, že Frantíci zahodili potenciál tohodle plavidla, při použití trupu dvoumístné verze pro singla a překonstruování sedačky na dropstičovou z toho mohla bejt solidní cestovní/expediční loď i pro rozměrnější jezdce při rozumné skladnosti. Do tohodle bych se nevešel, ani kdybych se smrsknul pod metrák (zadek by zatek, ale nohy tam nedostanu). Bohužel to je hlavní nedostatek většiny nabídky Decathlonu – většina velikostí jim končí u XL (cca 110 cm přes prsa) a kdo má víc, má smůlu.

Leoš

Tento kajak mám už druhým rokem a jsem spokojený. Samozřejmě se svými rozměry (193 cm) mám problém s nohama – nacpat je do otvoru, ale s tím mám problém v každém kajaku.
Podle fotky dna se domnívám, že recenze je na starší verzi (do data výroby tuším 06/2020). Tato verze byla opravdu extrémně vratká a mnoho zájemců to odradilo. Já už mám novější verzi a stabilita je úplně v pohodě. Co jsem ihned vyhodil byla sedačka – tvrdá a nepohodlná. Koupil jsem polstrovanou pro Gumotex Swing a pohoda.
Kajak je rychlý (rychlejší než Swing), ale jezdím s ním jen rovnou vodu. Na kokpit lze bez problémů natáhnout špricku – mám Hiko Basic Fitflex. Není třeba shánět předražený originál od výrobce.
Naprosto bezvadný je batoh – prostorný, s kvalitním zipem a pohodlně se nosí (kam se hrabou batohy Gumotexu). Sestavení a sbalení je velmi snadné a taky velmi rychlé. Vzhledem k tuhosti použitého materiálu a konstrukci není moc co vymýšlet při balení. Postup je jen jeden, ale do batohu ho dáte bez problémů i s pumpou a drobnými doplňky. Dokonce i dvoudílné pádlo připevním k boku batohu, díky kapsám a popruhu. Tady bych nevytknul opravdu nic. Po sbalení je batoh opravdu velký, ale fakt se hezky nosí.
Jednoznačně bych kajak doporučil všem. Určitě se s ním dá sjíždět i snadnější řeka, ale nemám s tím zkušenost. Jen si dejte pozor při nástupu a výstupu, tady se přece jen projevuje jistá vratkost, ale to vychytáte. L.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: