RECENZE: Plovací vesta Aquadesign Upano

RECENZE: Plovací vesta Aquadesign Upano

Během jarního a letních měsíců jsem testoval plovací vestu od francouzského výrobce Aquadesign nazvanou Upano. Nyní bych se rád podělil o své dojmy a zkušenosti.

Dodává: Snowboardel, www.snowboardel.cz

Testoval: Petr Snížek

Údaje výrobce:

Materiály: Cordura 1000 D, PVC pěna

Zipy: plastové YKK

Barevné varianty: černá/modrá, černá/červená

Certifikace: ISO (EN 12402-5)

Infocena: 3 690,- Kč

Vestu jsem obdržel v červeno černé verzi a velikost jsem zvolil tu největší možnou, tedy XL / XXL s výtlakem 50 N, určenou pro lidi nad 80 kg. Hned při vybalování vesty mě překvapilo, že je k ní standardně dodávána i hopšňůra a velká karabina bez zámku. Hopšňůru nepoužívám, takže tu jsem odložil, ale karabin není nikdy dost. Hned na úvod tedy moc příjemné překvapení.

Co se týká konstrukce vesty, tak tak je poměrně jednoduchá. Zadní díl vesty má jednoduchý tvar a nečekejte od něj nějaké složité tvarování pěny. Ramena tvoří široké ploché popruhy, které lze délkově nastavit pomocí žebříčkových spon z tvrdého plastu. Ramenní popruhy jsou podloženy širokým pásem neoprenu a provlečeny skrz krátký tunýlek, aby držely na svém místě. Trochu mi chybělo něco, kam bych mohl zasunout plandající konce popruhů po utažení ramen, ale to beru spíš jako detail, navíc snadno řešitelný svépomocí. Popruhy ramen jsou prošité křížem přes záda a také přes přední díl vesty, takže by měly vydržet, i kdyby vás za ně někdo nouzově tahal z vody. V praxi jsem to zkoušel jen u mola v loděnici a popruhy obstály. K bojovému testu naštěstí nedošlo.

Detail zapínání vesty
Detail zapínání vesty

Přední díl vesty tvoří velký pěnový díl a s ním dva menší boční pěnové dílky v oblasti břicha. Přední díl vesty je výrazně větší a objemnější než díl zadní. Vesta má rozpínací pravý bok (plastový zip), což usnadňuje její oblékání a musím říct, že jsem si na toto řešení rychle zvykl a oblíbil jsem si jej. Boční části vesty nejsou nijak polstrované, což někteří extrémní jezdci určitě odsoudí, protože v dnešní době je krytí žeber u vest na divokou vodu vyžadováno. O dotahování vesty na těle se stará dvojice užších plochých popruhů, které nejsou nahusto tkané (viz. foto). Jeden popruh jde přes žebra a druhý je umístěn v pase. A samozřejmě nechybí široký prsní popruh, tzv. harness. Ten je oproti ostatním popruhům na vestě opravdu široký. Samozřejmostí u tohoto popruhu je plastová „quick-release“ spona a zadní kovové oko připevněné na suchý zip, aby bylo stále ve správné poloze. Všechny díly vesty obsahující pěnu jsou na spodní straně opatřeny otvory pro snadný odtok vody.

Rozdílná hustota tkaní popruhů
Rozdílná hustota tkaní popruhů

Přes přední díl vesty jsou umístěné prostorné kapsy. Všechny se uzavírají na plastové zipy. Výrobce u zipů uvádí, že jsou YKK (včetně zipu k zapínání vesty), ale já jsem toto označení na žádném z nich nenašel. Kapsy jsou asi nejprostornější, jaké jsem kdy u plovací vesty zažil. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych dal do vesty všechno, co potřebuju a pořád mi v kapsách zbývalo místo. Opravdu paráda.  Přímo u těla je první velká (a hluboká) kapsa se zipem širokým přes celou vestu. Bohužel v kapse není úplně šikovně umístěno očko s plastovou karabinkou ani šňůrka s píšťalkou a občas se o ně zip zadrhne. Já jsem z toho důvodu v této kapse nevozil nic, co mohu urgentně potřebovat. Další kapsa je vystouplá, umístěná před tou největší a v přední stěně této kapsy je ještě jedna malá kapsa a na ní je ještě plastový držák nože.

Prohlédněte si všechny fotografie z testování…

Co se týká praktického použití, tak jsem byl s Upanem spokojen. Přiznám se, že po vybalení jsem se trochu obával, co mě asi čeká, protože vesta na pohled působí trochu low-cost dojmem, ale ve výsledku jsem si jí velmi oblíbil a na vodu jí velmi rád vozím. Je pravdou, že na nějakou expedici nebo náročnější akci bych asi zvolil jiný model (třeba kvůli krytí žeber), ale na běžné ježdění do WW IV je vesta úplně parádní a bohatě dostačuje. Při pádlování o ní ani nevím, což je u jednoduše střižené a ušité vesty poměrně unikátní. Ve vestě jsem zkoušel i plavat a konstatuji, že dobře držela na těle, což je zásadní. Cvičně jsem ověřil i funkci „quick-release“ systému a také fungoval dobře.

Na jarní Trnávce
Na jarní Trnávce

Pokud by někdo sháněl cenově dostupnou vestu na takové to sportovní trojkové až čtyřkové ježdění, pak mu Aquadesign Upano směle doporučím a věřím, že nemůže být nespokojen.

Líbí se mi:

  • Prostor v kapsách
  • Systém oblékání
  • Široká ramena

Mohlo být lepší:

  • Zipy
  • Krytí žeber

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: