RECENZE: Plovací vesta HIKO GUARDIAN 3.D

RECENZE: Plovací vesta HIKO GUARDIAN 3.D

Plovačku Guardian od Hika asi není potřeba českým vodákům dlouze představovat. Na trhu je už nějaký ten rok a výrobce stále pracuje na jejím vylepšování, které nastalo i pro sezonu 2020. Zaměříme se tedy v recenzi hlavně na novinky, které na vestě najdeme.

Dodává: HIKO, www.hiko.cz

Testovali: Petr Snížek, Ondra Müller


Údaje výrobce:

Vnější materiál: Polyester 600D (Dupratex)

Nosný materiál: Corex

Velikosti a výtlaky: XS (65N), S/M (75N), L/XL (85N), 2XL (90N)

Norma: EN ISO 12402-5, EN ISO 12402-6

Barevné kombinace: Waikiki, Inferno, Stealth

Infocena: 4 590 Kč

Jednou z hlavních novinek, které si každý všimne ihned, je vizuální podoba vesty. Hiko začalo razit cestu pestrých barev, a tak je k dispozici barva Waikiki, která kombinuje černou modrou a oranžovou, dále Inferno, které je červeno černo oranžové, a konečně barva Stealth, která je prostě černá. Hraní s barvami způsobilo, že vesta vypadá mnohem líbivěji a veseleji než v dřívějších verzích, konzervativní jedinci si jednoduše vezmou černou.

Prohlédněte si všechny fotografie z testování...

Oproti modelu 2019 byla značně vylepšena kapsa na předním dílu vesty, která už konečně nemá ani jeden neoprenový prvek, což bylo časté místo poškození. Hlavní dvířka kapsy jsou tuhá a je možné je doširoka odepnout pomocí plastového zipu YKK. Po vyklopení dvířek vznikne improvizovaný „stoleček“ a přehled v kapse je díky tomu naprosto perfektní. Dobře se dostanete k věcem umístěným přímo v kapse, v síťkované menší kapse, v gumových očkách nebo k věcem uloženým v síťkové mezikapsičce umístěné na vnitřní straně dvířek. Další menší kapsa je na vnější straně dvířek a vede do ní také plastový zip YKK. Uvnitř této kapsy je plastová karabinka na kulaté spirálovité pružence. Na vnější straně dvířek je ještě plastový čtvercový držák nože a chlopeň, pod kterou lze nůž hezky ukrýt. Možností, jak do kapes uložit materiál je tedy hodně a když se snažíte, tak toho naložíte opravdu dostatek. Zároveň díky mnoha organizačním prvkům nehrozí, že byste se ve věcech ztratili. Ze zkušenosti ale víme, že plně naložená přední kapsa už má poměrně velký objem, tak to s nákladem nepřehánějte.

Prostorná kapsa s prvky pro organizaci materiálu
Prostorná kapsa s prvky pro organizaci materiálu

Inovovaný je také střih vesty zejména v oblasti ramen a zad. Snahou bylo, aby vesta zase o něco lépe seděla na těle (odtud také přízvisko 3.D v názvu vesty) a to se, dle našeho názoru, povedlo. Pod jiným úhlem našitá ramena dobře sedí a nikde neodstávají ani při mezních pohybech. Navíc jsou celá ramínka širší než dříve, což jsme ocenili hlavně při nošení lodi (polstrování) a taky se lépe chytají, když za ně potřebujete někoho vytáhnout z vody. Samozřejmostí je také dotahování ramenních popruhů, které je šikovné ukryté do neoprenových tunýlků (ty bychom raději měli z méně choulostivého materiálu).

Vesta dobře kopíruje tvar těla, ramínka neodstávají
Vesta dobře kopíruje tvar těla, ramínka neodstávají

Anatomičtěji tvarovaný je i zádový díl, který přirozeně kopíruje tvar těla. Absolutní pohodlí v nastavení přesně na tělo pak doplňuje již osvědčený systém teleskopických pěnových boků vesty, které se zasouvají pod přední díl, trojice bočních plochých popruhů, které se dají na pravé straně rozepnout plastovými přezkami, aby se do vesto dalo lézt bokem a vše navrch stahuje klasický harness popruh, který je snadno vyměnitelný. Podtrženo sečteno si nedovedeme představit vodáka, který na sebe nedokáže vestu pohodlně napasovat.

Vesta se na pravém boku stahuje třemi plochými popruhy a popruhem harness
Vesta se na pravém boku stahuje třemi plochými popruhy a popruhem harness

Na závěr ještě musíme zmínit výtlak, který je u modelu 2XL, jež byl předmětem recenze, naprosto parádních 90 N (to je nejvíc na trhu, klidně se podívejte).

Velký výtlak se na vodnaté Futaleufú dost hodil / F: Honza Rott
Velký výtlak se na vodnaté Futaleufú dost hodil / F: Honza Rott

Testování probíhalo po celou sezonu 2020. Začalo v lednu a únoru v Chile, kde si v ní Snížák kromě splutí parádních řek zvládnul také zaplavat v přibližně 400 kubíkové Futaleufú (tady se velký výtlak opravdu hodil). Dále se vesta podívala na mnoho domácích i zahraničních řek (tady si taky střihla rozplavbu) a ještě jsme ji průběžně tahali na kanál v Troji na běžné tréninky, abychom zjistili, jak bude po sezoně vypadat. Verdikt je jasný – vesta obstála, nepovedlo se nám zničit nebo znehodnotit vůbec nic, při plavání opravdu dobře nese, a i přes větší výtlak se nestalo, že by nám vesta nějak překážela, jak při pádlování, tak při pohybu okolo vody.

Líbí se nám:

  • Barevné zpracování
  • Velký výtlak
  • 3.D tvarování

Mohlo být lepší:

  • Materiál tunýlků na ramenních popruzích

Zkušenosti čtenářů

Střelec

Asi by nebylo od věci soustředit na ramínka/tunýlky reflexní prvky a výrazně barevné materiály použít na horní část vesty – usnadní to hledání plaváčka za zhoršené viditelnosti, vrbičkách, náplavách odpadků a podobně.
Klasická červená je vidět jen ve dne, za šera a za tmy se jeví jako černá (a černá jako tmavá šedá). Světle modrá a různé odstíny žluté a žlutozelené se po tmě jeví jako světle šedé (nejlíp z toho vychází světlá žlutozelená, při pohledu na kterou ve dne bolí oči). Bílá se za tmy jeví jako středně šedá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: