RECENZE: Solární set GOAL ZERO Nomad 7 Plus a powerbanka Venture 30, elektrická energie kdekoliv

RECENZE: Solární set GOAL ZERO Nomad 7 Plus a powerbanka Venture 30, elektrická energie kdekoliv

K vyzkoušení jsem obdržel sadu solárního panelu a powerbanky od výrobce Goal Zero. Solární panel se jmenuje Nomad 7 Plus a jedná se o kompaktní a odolný panel ideální na cesty kamkoliv do přírody. V sadě s „nomádem“ je ještě powerbanka Venture 30, která taky snese trochu drsnější podmínky outdoorového pobytu. Pojďme se na oba produkty podívat detailněji.

Dodává: Moris design s.r.o., www.goalzero.cz

Testoval: Petr Snížek


Údaje výrobce:

Powerbanka Goal Zero Venture 30

Rozměry: 11,4 x 8,25 x 2,5 cm

Hmotnost: 250 g

Kapacita: 28 Wh / 3.6 V / 7800 mAh

Baterie: Li-ion NMC

Doba nabíjení USB: 5 h

Doba nabíjení přes panel Nomad 7 Plus: 8-16 h

LED svítilna: 65 lm

Výstupy: 2x USB port: 5 V, až 2.4A max. 12 W

Vstupy: USB – micro port: 5 V, až 2.1A max 10,5W

Odolnost: IPX6

Certifikace: FCC, CE, RoHS

Provozní telota: 0° – 40°C

Životnost: stovky cyklů


Solární panel Nomad 7 Plus

Rozměry složený: 16,5 x 22,2 x 1,95cm

Rozměry rozložený: 33 x 22,2 x 1,27 cm

Hmotnost: se stojánkem 363 g, bez stojánku 260 g

Výkon: 2 až 7 W

Typ panelu: monokrystal

Výstupy: mini solar port (2.5 mm) 8-9 V, až 0,8 A (7 W max.); USB port: 5 V, up to 1 A max. 5 W

Infocena: 5 590 Kč (celá sada)

Venture 30

Venture 30 je kapesní powerbanka, kterou využijete zejména v případě, že na cestách neřešíte nějaké náročnější energetické operace typu denního nabíjení baterií do kamer, dronu nebo třeba notebooku. Pokud potřebujete mít uloženou zásobu energie pro dobití telefonu, tabletu, MP3, čelovky a dalších menších zařízení, pak pro vás bude Venture 30 dostatečnou volbou.

Venture 30 je akumulátor o kapacitě 7 800 mAh a v mém případě bohatě stačí třeba na 3 plná nabití telefonu Sony Xperia Z5. Dále jsem powerbanku používal k dobíjení čelovky, čtečky knih a sporttesteru. Velikou výhodu vidím v tom, že lze z powerbanky nabíjet i víc zařízení současně a nebo powerbanku dobíjet a zároveň s tím nalévat energii do dalších zařízení, prostě jste variabilní. K výstupu energie z banky slouží dvojice portů USB a ke vstupu USB micro port. S powerbankou je dodáván odolný, pogumovaný, plochý kabel, který je usazen po jejím obvodu do připravené drážky. U kabelu jsem jako nevýhodu shledal hodně pogumované USB micro, které je krátké a třeba u telefonu v silikonovém pouzdře se mi často ztrácel kontakt. Většinou jsem ale používal kabel vlastní, který s sebou stejně mívám.

Diody signalizující úroveň nabití
Diody signalizující úroveň nabití

Venture 30 má robustní pogumované tělo, které snese i nějaký ten pád nebo lehké ocáknutí vodou, ale udaná odolnost IPX6 rozhodně neznamená, že by se mohla powerbanka koupat nebo dokonce potápět. Pogumování má i protiskluzový charakter, což se mi hodilo nesčetněkrát. Pro outdoorové použití je powerbanka navíc vybavena nouzovou LED svítilnou, kterou zajišťuje 5 diod umístěných na čelní straně. V případě, že diody nepoužíváte jako svítilnu, tak svítí nebo blikají modře a označují nabití powerbanky nebo aktuální stav a rychlost nabíjení – když všechny diody blikají je plně nabito, rychlost blikání diod koresponduje s rychlostí nabíjení, počet svítících diod ukazuje stav nabití (každá dioda značí 20% kapacity).  K ovládání diod slouží dvě gumová tlačítka umístěná hned vedle LED panelu. Jedno slouží právě k ovládání svícení, druhé k ovládání funkcí akumulátoru. Zde mi chvíli trvalo, než jsem z návodu nastudoval všechny možnosti ovládání powerbanky, ale povedlo se. Právě díky této zkušenosti doporučuji vyzkoušet si manipulaci s powerbankou dřív, než ji vezmete do terénu. Už jen proto, abyste naplno využili její potenciál.

Powerbankou lze nabíjet i více zařízení najednou
Powerbankou lze nabíjet i více zařízení najednou

Venture 30 je uzpůsoben k nabíjení pomocí solárního panelu a v mém případě, ve spojení s Nomadem 7 Plus, se mi na ostrém slunci podařilo akumulátor nabít za nějakých 10 hodin. Dále je powerbanka vybavena funkcí inteligentního nabíjení. To znamená, že powerbanka si „popovídá“ s aktuálně nabíjeným zařízením, navíc lze tuto funkci zapnout pro každý port zvlášť(!), a optimalizuje přísun energie tak, aby nabíjení trvalo co možná nejkratší dobu. Ovládání opět probíhá velmi jednoduše přes dvě tlačítka po bocích LED panelu a powerbanka si použité nastavení pamatuje, dokud ji nezresetujete.

Prohlédněte si všechny fotografie z testování…

Nomad 7 Plus

Stejně jako powerbanka Venture 30, je i solární panel Nomad 7 Plus spíše menším kusem vybavení a využijete jej spíš pro nabíjení drobných zařízení.

Nabíjení smartphonu solárním panelem
Nabíjení smartphonu solárním panelem

Panel je přeložen na 2 části. Jeho konstrukce je robustní, takže něco vydrží, ale stejnak jsem na něj byl při ukládání do zavazadel vždy opatrný a ukládal jej tak, abych nešel nějakému zlomení nebo velkému stlačení naproti. Panel se mnou byl na několika pěších výpravách a také na několika vodáckých (nejdéle 10 dnů v Gruzii) a vše přežil bez problémů, odolný vůči vodě ale není a bylo třeba jej vodotěsně balit.

Modré diody označují aktuální výkon
Modré diody označují aktuální výkon

Samotný panel je velmi skladný – tloušťka bez stojánku je 2 mm s ním pak 1,3 cm, po přeložení a se stojánkem jste na tloušťce něco málo přes 1,5 cm, což je slušné. Další tloušťku přidá případné naplnění kapsičky stojánku. Stojánek je k panelu připevněn pomocí magnetů, takže jeho demontáž nebo montáž je otázkou vteřin, nejvíce času zabere provlečení kabelu. Stojánek jsem si na panelu velmi oblíbil, protože obsahuje praktickou kapsičku, ve které jsem měl uloženo veškeré příslušenství, které jsem k panelu potřeboval, a to jsem pak nemusel nikde štrachat – univerzální kabel USB/USB micro, kabel k nabíjení hodinek Suunto, malé karabinky k případnému zavěšení panelu (součást balení).

Zadní strana panelu
Zadní strana panelu

Výrobce se chlubí tím, že panel je inteligentní. Znamená to, že sám pozná, jestli se nabíjené zařízení odpojilo z důvodu plného nabití nebo z důvodu poklesu výkonu. V případě, že panel detekuje druhý jmenovaný případ, sám se dokáže znovu připojit a v nabíjení pokračovat až do plné kapacity, systém tedy nepotřebuje žádnou vaši kontrolu ani aktivitu. Dalším praktickým prvkem je indikátor intenzity slunečního svitu. Tento údaj reprezentují 4 modré diody umístěné přímo na USB kabelu (plastová krabička) vedoucím z panelu. 1 dioda značí výkon 2 W, čtyři pak výkon 5 W a více. Maximálně panel dokáže dávat 7 W. Světla v průběhu nabíjení blikají, což (stejně jako u powerbanky) značí rychlost nabíjení.

Panel nabíjí powerbanku, powerbanka nabíjí telefon
Panel nabíjí powerbanku, powerbanka nabíjí telefon

Na závěr bych už jen zmínil, že set solárního panelu Nomad 7 Plus s powerbankou Venture 30 se mi osvědčil, neměl jsem s jeho používáním žádný problém a pro moje účely byl bohatě dostačující. Sice jsem díky němu na cestách mnohem hůře unikal výdobytkům moderní doby, ale to už je každého věc.

Líbí se mi:

  • velikost a hmotnost
  • inteligentní funkce
  • odolnost

Mohlo být lepší:

  • neshledáno

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: