RECENZE: Vodotěsný batoh ORTLIEB ATRACK 45L

RECENZE: Vodotěsný batoh ORTLIEB ATRACK 45L

Batoh Atrack jsem dostal k otestování před tripem do Chile, takže hned letěl se mnou. To jsem ještě nevěděl, jak se mi bude hodit. Všechny věci jsme si totiž vozili na korbě auta a proměnlivé počasí v kombinaci s prašnými patagonskými cestami odolnost batohu prověřily dokonale. Předesílám, že obstál. Další vodácké i nevodácké výpravy v průběhu roku jen potvrdily, jak dobrý kousek výbavy Atrack je.

Dodává: AZUB BIKE, www.azub.cz
Testoval:
Petr Snížek

Údaje výrobce:
Materiál: PS33
Rozměry: 62 x 32 x 30 cm (verze 45 l)
Objemové verze: 25, 35, 45 l (testováno)
Hmotnost: 1 560 g
Zip: TIZIP
Odolnost: IP67
Infocena: 5 390 Kč

Ortlieb Atrack 45 l z přední a zadní strany

Konstrukčně se jedná o batoh, který se ale uzavírá na zip (vodotěsný plastový TIZIP) jako taška. Zip je umístěn na zádech batohu, mezi popruhy. To je na jednu stranu praktické, protože vám do batohu nikdo nechtěně nevleze, na druhou stranu ale i nepraktické, protože kdykoliv v batohu potřebujete něco hledat, musíte ho kompletně sundat ze zad. Na nějaké „prosímtě vyndej mi z batohu“ nebo přehození batohu dopředu tady můžete zapomenout. Z umístění zipu jsem měl trochu obavy i co se týká údržby. Obával jsem se, že čerstvě namazaný zip by mi mohl špinit oblečení. To se ale nepotvrdilo, protože zádové popruhy jsou bytelně polstrované a mezi zády a batohem je dostatek prostoru. To zároveň umožňuje výborné odvětrání. Možnost rozevřít batoh jako tašku je skvělá pro orientaci v zavazadle. Na drobnosti jsou navíc po obou stranách zipu připraveny menší kapsičky na zip, takže ztratit se je v podstatě nemožné.

Ukončení TIZIPu na horní straně batohu
Ukončení TIZIPu na horní straně batohu

Jak jsem už zmínil, nosný systém na batohu je bohatě polstrovaný. Zádové popruhy jsou v jednom kuse se zády a samostatně jsou na batoh připevněny bederní popruhy. Vše je vyztužené, polstrované a vyrobené z nenasákavých materiálů. Nosný systém je na batoh upevněn pomocí tuhých plastových dílů a záda jsou vyztužena dvěma kovovými dráty. To znamená, že batoh nesrolujete, jako je tomu třeba u lodních pytlů s popruhy, ale komfort nošení je tady úplně jinde. Samozřejmostí je u zádového systému stavitelnost. Lze nastavit polohu celého systému vůči batohu (nastavení velikosti zad), dotáhnout ramenní popruhy pod rukami i nad rameny, sepnout ramenní popruhy k sobě hrudním páskem a také dostatečně utahovat bederní část systému. Bederní popruhy jsou navíc opatřeny malými kapsičkami na zip vyrobenými z elastické síťoviny.

Uvnitř batohu je čtveřice kapes na drobnější věci. Výrazně to zlepšuje orientaci v zavazadle.
Uvnitř batohu je čtveřice kapes na drobnější věci. Výrazně to zlepšuje orientaci v zavazadle.

Na vnější straně batohu najdeme čtyři ploché popruhy pro stahování z boku, které jsou odnímatelné a potom centrální stahovací popruh vedený shora dolů. Tímto popruhem dáváte batohu tvar a menší objem, když jej máte zabalený. Na obou bocích batohu jsou dvě kapsičky z elastické síťoviny, do kterých je možné uložit třeba lahve. Horní i dolní strana batohu má navíc malá očka (tzv. daisy chain), do kterých se dají snadno připnout další doplňky od Ortliebu nebo se do nich dá nacvaknout třeba karabina. Na zádové straně batohu je potom dokonce otvor na hadičku od picího vaku. Ten buď uzavřete špuntem tak, že je vodotěsný nebo do něj vložíte špunt s prostupem pro hadičku a nebo ho necháte úplně volný. Za mě perfektní vychytávka.

Záda má batoh polstrovaná a dobře řešená
Záda má batoh polstrovaná a dobře řešená

S Atrackem jsem absolvoval víc než rok aktivit. Jak již bylo zmíněno v úvodu, první velkou akcí bylo Chile. Tam batoh tři týdny trpěl na korbě auta, kde ho skrápěl déšť, vypalovalo slunce a sedal na něj prach. Takto najezdil asi 6 000 km. Vše uvnitř samozřejmě zůstalo čisté a v suchu, jen jsem po návratu musel batoh vyčistit. Dále jsem batoh používal na klasické pěší výpravy a taky na vodácké výlety. Znamenitě se mi osvědčil v kombinaci s packraftem, který se mi do batohu pohodlně vejde i s další výbavou. Naopak, když jedu na lodi, tak nemusím cpát věci do komor packraftu, ale stačí, když si hodím batoh za záda. S Atrackme se dá jet i na paddleboardu – můžete ho dát na prkno nebo na záda. I pro běžné vodácké výpravy v kánoi byl Atrack skvělý. Nejvíc mě v porovnání s klasickými loďáky bavila snadnost otevírání a přehlednost díky širokému rozevření. Komfort nošení je pak třešničkou navrch.

Batoh je ideální na kombinaci pěších a vodáckých výletů
Batoh je ideální na kombinaci pěších a vodáckých výletů

Po recenzi si Atrack nechávám a budu ho nadále nadšeně používat, protože jsem se prostě a jednoduše zamiloval. Místy bych možná ocenil, kdyby měl batoh ještě odpínatelný zádový systém, ale to už bych toho po výčtu všech kladných funkcí chtěl asi moc.

Líbí se mi:

  • Zádový systém
  • Prostup pro hadičku od picího systému
  • Variabilita

Mohlo být lepší:

  • Odnímatelný zádový systém

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: