RECENZE: Warmpeace Scale 200 – péřový spacák, který dáte kamkoliv

RECENZE: Warmpeace Scale 200 – péřový spacák, který dáte kamkoliv

Když jsem uviděl parametry útočného péřového spacáku Scale 200 od českého výrobce Warmpeace a popsané rozměry po sbalení, nemohl jsem tomu ani uvěřit. Takže jsem se těšil, až dorazí.

Dodává: Warmpeace, www.warmpeace.cz
Testoval:
Petr Snížek

Údaje výrobce:
Vnější materiál: Pertex Quantum (100% nylon)
Vnitřní materiál: Colibri 15D
Náplň: husí peří 90/10, 850 cuin
Zip: YKK
Teplotní určení: komfort 11 °C, limit 7 °C, extrém -5 °C
Hmotnost: 410 g, z toho 185 g peří (testovaný model 170 cm)
Po sbalení: 12 x 22 cm
Infocena: 6975 Kč

A ejhle, on je ten spacák fakt malej. Výrobce udává, že objem spacáku po sbalení je 2,5 l, ale je to míň. Dokonce jsem spacák zkusil nacpat do litrové lahve Nalgene a skoro se vešel. Kdybych se nebál, že mu zbytečně ublížím, tak bych ho tam skutečně nacpal.

Spacák se dá zabalit i do litrové lahve, když trochu přitlačíte
Spacák se dá zabalit i do litrové lahve, když trochu přitlačíte

Je logické, že se nejedná o žádný super teplý kousek, do kterého si člověk vleze v trenýrkách i na sněhu a bude v klidu. Na druhé straně to ale není žádný ošizený spacák, který honí každý gram za každou cenu a ve výsledku je k ničemu. Ve Warmpeacu se povedlo velmi dobře sladit požadavky na minimalismus a zároveň zachovat velmi solidní komfort a tepelnou izolaci.

Samotný spacák je vyrobený z materiálu Pertex Quantum z vnější a Colibri 15D z vnitřní strany. Oba materiály na první pohled nepůsobí příliš bytelným dojmem, ale zatím vydržely všechno, co jsem se spacákem absolvoval úplně bez problémů. Dokonce se mi do něj jednou pokoušel uložit náš pes, který si ho sám od sebe vypůjčil z pokoje a při stlaní svými drápy spacáku neublížil. Jak se mu na něm leželo, jsem se ale nedozvěděl. Osobně musím pochválit hlavně vnitřní materiál, který je mi velmi příjemný a sám o sobě vytváří pocit tepla, což dělá spacák opravdu útulným. Za mě je to jedna z opravdu důležitých vlastností, protože fakt nesnáším „rozehřívání“ spacáku, když je člověk úplně zmrzlej a utahanej.

Zip končí cca 50 cm od konce spacáku
Zip končí cca 50 cm od konce spacáku

Spacák je naplněný husím peřím v poměru 90/10 a s plnivostí 850 cuin. V mém případě spacáku pro postavu 170 cm ho je použito 185 g. Celkově pak spacák váží 435 g, co mi ukázala váha (výrobce udává 410 g). I po sbalení do kompresního obalu nebo namačkání do něčeho ještě menšího spacák v pohodě chytne loft během chvilky a je tak velmi brzy připravený k použití. Chválím.

Co se týká jednotlivých částí, tak Scale má klasický tvar, nejširší je v oblasti ramen. Na levém boku je plastový YKK zip s kovovým jezdcem, který končí cca 50 cm od dna spacáku. Zip je jednocestný. V délce celého zipu je široká a pevná léga, která se stará o zabránění tepelným ztrátám a je opravdu poctivá (přesně tady se šetřívá, ale je to na úkor komfortu). S ovládáním zipu nebyl problém, hlavně se mi ani jednou nezasekl, což považuju za malý zázrak. Kapuce je naplněna stejně jako spacák. V zadní části (za krkem) je mírně stažena všitou gumičkou, aby měla tendenci samovolně přiléhat k tělu. Po vnějším okraji kapuce je tunýlek, skrz který vede tenká šňůrka pro stažení kapuce. Na jejím konci je minimalistická plastová sponka, která je na můj vkus minimalistická až moc, v rukavicích nebo se zmrzlými prsty ji člověk musí docela přemlouvat. No a dál na spacáku nic není. Divíte se? Však jsem hlásil už na začátku, že je minimalistický.

Detail sponky na stahování kapuce
Detail sponky na stahování kapuce

Scale 200 bude ideálním spacákem do méně náročných podmínek, pro přespávání na horských chatách, ale třeba taky na lenošení někde v hamace. Určitě zvládne i nouzové přespání v trochu drsnějších podmínkách, ale nebude to na několik nocí. Po asi dvaceti jarních a letních přespáních musím konstatovat, že teplotní určení výrobce docela sedí a komfort 11 °C je trefený (tohle je samozřejmě hodně subjektivní). Při této teplotě jsem ve spacáku několikrát spal v merino triku s krátkým rukávem a trenýrkách a neměl jsem za celou noc problém. Extrém -5 °C jsem neměl možnost vyzkoušet.

Z pohledu vodáka se mi na spacáku líbí, jak je sbalitelný. Na vodě totiž pořád řeším hlavně objem, hmotnost až tolik ne, tu za mě veze voda. Ale i hmotnost je příjemně nízká, takže spacák bude stejně tak dobře použitelný pro trekaře a další outdoorové živly. Osobně jsem si Scale dal natrvalo do auta a používám ho na výše zmíněné lenošení, když se někde zrovna naskytne chvilka. Vejde se do kastlíku a když potřebuju, jako bych ho našel.

Použití v hamace
Použití v hamace

Závěrem se musím přiznat, že mě Scale 200 fakt mile překvapil. Obvykle nemám k minimalistickému vybavení příliš velkou důvěru a už jsem se u něj mnohokrát „spálil“, ale tenhle spacák moje předsudky rozehnal a beru ho jako opravdu vydařený kousek, který jsem natrvalo zařadil do svojí výbavy.

Zaujalo mě:

  • Minimalistické balení
  • Elastický pásek v oblasti krku
  • Kvalitní zpracování

Mohlo být lepší:

  • Sponka na šňůrce kapuce

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: