RECENZE: WARMPEACE SHELTER TARP – plachta na milion způsobů

RECENZE: WARMPEACE SHELTER TARP – plachta na milion způsobů

Nízká hmotnost, minimalistické balení, absolutní volnost při stavbě… A dalo by se pokračovat. Tohle všechno je totiž inovativní plachta Shelter Tarp od českého výrobce Warmpeace, kterou na vodě i při pěšárnách testoval horský vůdce a seakajakář Vojta Dvořák.

Dodává: WARMPEACE, www.warmpeace.cz
Testoval: Vojtěch Dvořák

Údaje výrobce:
Rozměry: 298 x 298 cm
Hmotnost: 760 g včetně kolíků
Materiál: oboustranně silikonizovaný nylon 30 D s ripstopem
Součástí balení: tarp, 6 ks duralových kolíků, 6 ks reflexních šňůr, obal
Cena: 2 990 Kč

Balíček

Balení vypadá jako malý lodní vak s rolovacím uzávěrem. Materiál obalu je stejný jako vlastní tarp. Aby zarolování drželo, je třeba provést dostatečný počet otáček. On totiž ten kvalitně silikonizovaný materiál je kluzký až hrůza. Uvnitř balíčku kromě tarpu naleznete ještě kolíky a sadu šňůr. Jako extra vychytávka tohoto balení je možnost jej použít na zafixování konců pádel (nebo třeba trekových holí) a vytvoření podpěry tarpu. Pro složitější stavby bych doporučil ještě nějakou šňůru navíc.

Díky malým rozměrům se Shelter Tarp vejde i creekovky, kde nebývá příliš místa na bagáž
Díky malým rozměrům se Shelter Tarp vejde i creekovky, kde nebývá příliš místa na bagáž

Plachta

Rozměr takřka tři na tři metry je bohatě dostačující pro spaní dvou vodáků, ale zvládne i tři kusy. Při použití jako „párty“ stan pro sezení se pod něj vejde spousty dobrých lidí. Unikátní je na této plachtě především použitá lemovka. Plachta je totiž po svém obvodu opatřena „nekonečným“ množstvím ok k fixaci nebo dopnutí plachty do požadovaného tvaru. V rozích jsou pak pevná a silná oka k základnímu zafixování. Vybrat si můžete ze dvou barev: olive green, nugget gold. Každá barva má svoje. Osobně bych chtěl obě. Testována byla varianta zelená, která je v přírodě opravdu nenápadná. Materiál je oboustranně silikonizovaný ripstop nylon 30D pro maximální pevnost a odolnost, při minimální hmotnosti plachty. Při balení je však materiál jako živý a klouže po sobě. Balení chce cvik, ale za to se vám Shelter Tarp odmění minimalistickým balíčkem.

Shelter Tarp shora
Shelter Tarp shora

Stavění

Až desítky variant postavení, umožňující nejen postavení přístřešku, závětří, ale i zásobárny na vodu. Kdybych ještě kombinoval všechna oka a jejich permutace dostal bych šílené číslo s nekonečným počtem nul. Unikátní systém variabilních kotvících ok kromě celého obvodu je totiž i ve středním švu! Ten můžete použít třeba i na zavěšení čelovky nebo moskytiéry tak, aby nevisela splihle, ale co nejlépe vás chránila před dotěrným hmyzem. Já osobně ustrnul na klasickém áčku s různým sklonem střechy. Taktéž jsem Shelter Tarp využil pro posezení osob v kempu při seakajakových výpravách. Seakajakáři (ale i další vodáci) se rádi druží, a navíc jezdí takřka za každého počasí. A mají rádi kempovaní, takže si vezou všechno s sebou. A taková šikovná plachta je přesně ono. Na spaní i pobyt u vody. Rohová kotvící očka by však mohla být větší, aby se tam vešly i třeba nouzově vyrobené kolíky z klacků a větví. Drysack můžete použít, jak jsem už zmínil, pro fixaci pádel a vytvoření podpěrného bodu, když chybí vhodné stromy. Pádla, nebo jiné podpěry, k sobě stáhnete obalem a zajistíte plastovou sponou.

Kvalitní duralové kolíky a reflexní šňůry
Kvalitní duralové kolíky a reflexní šňůry
Upevnění je možné kdekoliv po obvodu plachty
Upevnění je možné kdekoliv po obvodu plachty

Kompletní sada k postavení

Součástí balení je tedy plachta, ale i sada 6 ks duralových kolíků a 6 ks reflexních šňůr. Kolíky jsou navíc opatřeny textilním okem (tenkou, avšak pevnou reflexní šňůrkou) tak, aby za něj šly snadno vytáhnout ze země. Reflexní napínací šňůry se hodí, abyste za ně v noci nezakopávali. Tenhle detail oceníte vždy, když je na fleku nebo v kempu více stanů. Šnůry jsou tenké, ale dostatečně pevné a délkově stavitelné. Vzhledem k malému průměru doporučuji se naučit zadrhávací či rekuperační uzly tak, aby se vám šňůry nezatáhly. Na webu jsou jednoduché návody, jak vypnout Shelter Tarp včetně ukázek zmíněných uzlů a uzlíků.

Možnost zavěšování věcí pod středový popruh s oky
Možnost zavěšování věcí pod středový popruh s oky

Použití

Shelter Tarp se stal součástí mých jarních a letních seakajakových výprav ať už jako záložní přístřešek nebo jako společenský stan, který natáhnete mezi stromy, k autu nebo si vypomůžete pádlem či větví. Stejně tak jsem neváhal při použití tohoto tarpu na dvoudenní splutí Jizery od soutoku s Mumlavou do Semil. Dále mi posloužil při víkendové výpravě a přechodu Vysočiny při kompletaci „Koruny Vysočiny“ (výstup na všech 14 vrcholů nad 800 m). Jak magická číslovka ta osmička. Stejně jako ležatá ve variantách postavení a používání tarpu od české značky Warmpeace.

Líbí se mi:

  • kotvících očka po celém obvodu tarpu
  • zesílení hlavních kotvících oček
  • obal typu „drysack“, umožňující fixaci např. pádel nebo turistických holí

Mohlo být lepší:

  • klouzavý materiál plachty

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: