RECENZE: „Zoomovací“ čelovka LED LENSER MH5

RECENZE: „Zoomovací“ čelovka LED LENSER MH5

Ledlenser MH5 je lehká, skladná, jednoduše ovladatelná čelovka, která však disponuje dostatečným výkonem i pro náročnější výpravy. Výrobce ji navíc vybavil řadou zajímavých technologií, které vám používání jistě zpříjemní. Pojďme se na ní tedy detailně podívat.

Dodává MORIS design s.r.o., www.ledlenser.cz

Testovali: Martin Slezáček, Petr Snížek

Hmotnost: 94 g

Barevné varianty: šedá, modrá, bílá, oranžová, žlutá

Napájení: baterie, akumulátor (dobíjecí)

Druh baterie nebo akumulátoru: AA

Pozice napájení: interní

Počet akumulátorů nebo baterií: 1

Mody svícení: 2

Světelný tok v jednotlivých modech: 400 / 20 lm

Doba svícení v jednotlivých modech: 4 / 35 hod.

Dosvit v jednotlivých modech: 180 / 40 m

Voděodolnost: IP54

USB konektivita: ano

Infocena 1 390 Kč

Charakteristika

Na čelovce Ledlenser MH5 oceníte především délku svícení na maximální režim (výrobce udává 4 hodiny a 400 lm), velmi intuitivní ovládání jedním tlačítkem a fakt, že si noční svícení můžete zpříjemnit červeným světlem a ulehčit tak svým očím. Na pohodlnosti používání přidává dlouhý magnetický dobíjecí kabel (120 cm, což je opravdu velkorysé) a možnost volby mezi akumulátorem 14500 a klasickou AA baterií.

Design a konstrukce

Čelovka působí v ruce drobně, kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Vše k sobě krásně lícuje, nic nevrže. Hýbe se pouze to, co se hýbat má. Váhu nám ukázala 94 g, tedy to, co udává výrobce. Abychom byli detailnější, tak samotná čelovka bez akumulátoru váží 45 g, pásek 28 g a akumulátor 14500, jež byl součástí balení 31 g.

Prohlédněte si všechny fotografie z testování…

Vzhledem k tomu, že je čelovka plastová, tak bychom se u ní nebáli menšího pádu, hrubější zacházení by se ale mohlo projevit. Seřízení je intuitivní, nepovoluje se. Pružnost pásku je tak akorát. Tělo čelovky se nacvakává do patice ve dvou bodech, naklápění je pak zajištěno kontaktem se silikonovým pruhem v patici. Na popruhu se nachází očko, které může sloužit např. k zavěšení čelovky. Když vycvaknete čelovku z patice, máte možnost využít kovový klip. Jeho tuhost je dostatečná, bude pevně držet na popruzích batohu, v kapse nebo na čemkoliv jiném.

Čelovku Ledlenser MH5 je při výměně baterií potřeba vyndat u patice / F: Martin Slezáček
Čelovku Ledlenser MH5 je při výměně baterií potřeba vyndat u patice / F: Martin Slezáček

Nabíjení

Nabíjení probíhá pomocí magnetického USB kabelu, což hodotíme, jako hodně praktické. Čelovka má na spodní straně dva kontakty, ke kterým se kabel připojuje. Síla magnetů je dostatečná, nežádoucí vycvaknutí přichází v úvahu pouze při použití síly. Výrobce doporučuje nabíjet čelovku vypnutou např. pomocí USB zásuvky, USB portu počítače nebo powerbanky. Doba nabíjení je cca 2 hodiny při využití powerbanky. Během nabíjení svítí stavová dioda červeně, při plně nabitém akumulátoru se rozsvítí zeleně (platí u nabíjení ze zásuvky, PC, televize, u powerbanky se zelená nerozsvítí). Klasické AA dobíjecí baterie v čelovce bohužel nenabijete. Pro vyjmutí baterie je třeba vycvaknout tělo čelovky z patice, otočením uzávěru s kovovým klipem se dostanete dovnitř.

Pro nabíjení čelovky Ledlenser MH5 využijete akumulátor 24500 nebo klasické AA baterie / F: Martin Slezáček
Pro nabíjení čelovky Ledlenser MH5 využijete akumulátor 24500 nebo klasické AA baterie / F: Martin Slezáček

Světelné módy a ovládání

Čelovka Ledlenser MH5 je ideální produkt pro všechny, kteří neradi čtou návody k použití. K dispozici totiž máme pouze jedno tlačítko. Základní možností je volba mezi bílým světlem a červeným světlem. Provádí se dlouhým stisknutím tlačítka (cca 3 sekundy). Pokud jste v „bílém módu”, máte na výběr silný svit (400 lm) a slabý svit (20 lm). Přepínání se provádí krátkým stisknutím tlačítka. Posloupnost je následující: vypnuto – slabý svit – silný svit – vypnuto. Pokud jste v „červeném módu”, je k dispozici pouze jedna intenzita svícení. Krátkým stisknutím tlačítka pouze zapínáte/vypínáte diodu. Přechod z „červeného módu” do „bílého módu” a naopak je možný jak při slabém svitu, tak při silném svitu.

Technologie Advanced Focus Systém, což je to v nadpisu článku zmíněné zoomování, vám umožní přizpůsobit světelný kužel aktuální potřebě. Změna se provádí otočením a vysunutím okraje reflektoru. Zasunutý reflektor osvětluje bližší okolí, zesílený střed není patrný. Přechod při okraji mezi světlem a tmou je dost zřetelný. Vysunutý reflektor vytváří úzký paprsek pro osvětlení vzdálených předmětů. Přechod při okraji mezi světlem a tmou je pozvolnější.

Ovládací tlačítko čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček
Ovládací tlačítko čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček

O stavu baterie orientačně informuje stavová dioda. Naleznete zde tři barvy: zelená (baterie je nabitá), žlutá (baterie je cca v polovině) a červená (baterie se brzy vybije). O stavu baterie vás čelovka informuje krátkým svitem vždy, když ji zapnete.

Testování

Snadnost ovládání oceníte ve chvíli, kdy máte omezený cit v prstech (např. v rukavicích, u vodáků typické zmrzlé a mokré ruce). Jednoduché krátké zmáčknutí tlačítka vám to velmi usnadňuje. Na ovládání si oba testeři zvykli velmi rychle, ovládací tlačítko nahmatáte vcelku lehce, ale mohlo by být i výraznější. Čelovka si nepamatuje poslední volbu, zapíná se vždy podle výše popsaného schématu.

Čelovka Ledlenser MH5 má automaticky a neměnně nastavený Energy Saving mód, při kterém dochází k postupnému snižování výkonu. V praxi šetřící mód znamená, že čelovka třikrát blikne a sníží se její svit. U maximálního výkonu 400 lm s využitím akumulátoru 14500 je to přibližně po 3,5 hodinách, což je hodně pěkné. Následně čelovka třikrát blikne a přepne se do nižšího světelného módu. Takto dokáže svítit dalších cca 1–1,5 hodiny.

Magnetický konektor čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček
Magnetický konektor čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček

Zvláštní situace nastává při využití klasických AA nabíjecích baterií (ENELOOP PRO 2500 mAh). Po cca 4,5 hodinách čelovka třikrát problikne, ale nepřepne se do nižšího režimu. Jednoduše po chvíli zhasne. Pokud ji zkusíte znovu zapnout na nižší režim, po chvíli opět zhasíná.

Z jiných čelovek jsme zvyklí na množství světelných režimů. U čelovky Ledlenser MH5 si musíte vystačit se dvěma. To se v praxi ukazuje jako trochu limitující (400 je moc a 30 lm málo). Jakmile přepnete z 400 lm na minimální režim 30 lm, je to obrovský skok.

Pokusíme se nyní jednotlivé světelné intenzity trochu charakterizovat. Režimy svícení jsme porovnávali při osvětlování přesně 200 m vzdálené informační tabule s reflexním prvkem, kolem níž stojí jednotlivé stromy.

Nízká intenzita – široký kužel: Stromy ani informační tabule nejsou vidět. Pro pohyb v nenáročném terénu stačí. Světelný kužel je směrovaný docela dost dopředu, vaše nejbližší okolí tudíž neosvětlíte bez neustálého otáčení hlavy.

Nízká intenzita svitu a široký kužel čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček
Nízká intenzita svitu a široký kužel čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček

Nízká intenzita – úzký kužel: Stromy vidět nejsou, na informační tabuli lze zaznamenat pouze reflexní prvek. Pro svit do dálky nedostatečná intenzita, pro osvětlení blízkého okolí moc úzký paprsek.

Nízká intenzita svitu a úzký kužel čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček
Nízká intenzita svitu a úzký kužel čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček

Vysoká intenzita – široký kužel: Stromy ani informační tabule nejsou vidět. Pro pohyb v náročném terénu stačí. Intenzita je opravdu dostatečná i pro důkladné prozkoumání terénu do cca 50 metrů.

Vysoká intenzita svitu s širokým kuželem čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček
Vysoká intenzita svitu s širokým kuželem čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček

Vysoká intenzita – úzký kužel: Jde rozeznat jednotlivé stromy, informační tabule je zřetelně viditelná. Značku bych na takovou vzdálenost bohužel neviděl, což ale není chyba čelovky. Tento režim se hodí především na průzkum vzdálenějšího okolí.

Vysoká intenzita svitu s úzkým kuželem čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček
Vysoká intenzita svitu s úzkým kuželem čelovky Ledlenser MH5 / F: Martin Slezáček

Nastavení pásky jde velmi hladce, netahá za vlasy a nepovoluje se. Nastavování jde tak hladce, že občas pásek povolíte pouhým dotekem, což by se dít nemuselo. Dotažení je možné i v rukavicích či se zmrzlýma rukama. Obvod je nastavitelný od 30 cm do 60 cm. Délka popruhu je dostatečná i pro využití s helmou. Polohovatelnost nahoru a dolů je u čelovky absolutně dostačující, bez problému si tak můžete při chůzi svítit na špičky bot. Nastavený úhel drží pevně, ani při otřesech se nemění. Chybí nám možnost zamknutí čelovky proti nechtěnému zapnutí při přepravě. Během testování se ale čelovka samovolně nikdy nezapnula.

Pásek čelovky Ledlenser MH5 je pohodlně nastavitelný / F: Martin Slezáček
Pásek čelovky Ledlenser MH5 je pohodlně nastavitelný / F: Martin Slezáček

Čelovku jsme vyzkoušeli při dynamickém pohybu – běhání, kdy je již váha kolem 90 g znát. Pro bezpečné usazení na čele při otřesech bylo třeba pásek hodně utáhnout, přesto měla čelovka tendenci sjíždět do čela. Toto by asi vyřešil nějaký DIY pásek přes hlavu. Při rychlém pohybu se světelný kužel jevil relativně úzký, ztrácíte tak přehled o okolí („tunelový běh”). Červené světlo se stalo oblíbeným při nočním čtení a nutných odchodech ze spacáku / stanu. Možnost dobíjení čelovky pomocí USB portu je dost pohodlná.

Čelovka Ledlenser MH5 vám z helmy nespadne ani při prudkých pohybech / F: Martin Slezáček
Čelovka Ledlenser MH5 vám z helmy nespadne ani při prudkých pohybech / F: Martin Slezáček

Odolnost IP54 (částečná ochrana před prachem a ochrana proti stříkající vodě z každého směru) vás možná trošku znejistí před celonočním lijákem. Pro řadu uživatelů to může být limitní parametr. Při testování se však žádný problém neprojevil (cca 30 minut silnějšího deště na rozsvícenou čelovku).

Červené světlo čelovky Ledlenser MH5 využijete při čtení / F: Martin Slezáček
Červené světlo čelovky Ledlenser MH5 využijete při čtení / F: Martin Slezáček

Závěr

Čelovka Ledlenser MH5 osloví slušným výkonem, jednoduchostí ovládání a možností využívat klasické AA baterie. Každý si musí zvážit sám, jestli mu dva režimy svícení stačí.  Maximální režim 400 lm je opravdu dostatečný i pro náročné noční aktivity. Dosvit kolem 200 m oceníte při prozkoumávání terénu. Červené světlo je příjemným bonusem. Na USB nabíjení si člověk velmi rychle zvykne. Přidáme-li 7 let záruky, Ledlenser MH5 se jeví jako spolehlivý noční parťák.

Zaujalo nás:

  • regulace světelného kuželu
  • jednoduchost ovládání
  • červené světlo

Mohlo být lepší:

  • příliš snadné povolení pásku

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: