HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RECENZE: Ortlieb Gear Pack – vodotěsný univerzální batoh

RECENZE: Ortlieb Gear Pack – vodotěsný univerzální batoh

Univerzální vodotěsný batoh Gear Pack je novinkou v produkci německé značky Ortlieb. A slovo univerzální je zde opravdu na místě. Já jsem měl batoh k dispozici skoro půl roku, takže jsem ho zvládnul řádně prověřit a protáhnout všude možně.
Dodává: AZUB bike, www.azub.cz

Testoval: Petr Snížek


Údaje výrobce:

Materiály: PD620/PS620C

Vodotěsnost: IP 64

Hmotnost: 1 200 g

Objem: 32 l

Výška: 64 cm

Šířka: 29 cm

Hloubka: 18 cm

Infocena: 3 690 Kč


Gear Pack má objem 32 litrů. Jeho tvar je spíše plochý (hloubka pouhých 18 cm), což jsem ze začátku trochu odsuzoval, protože jsem měl pocit, že do něj nemohu umístit objemnější předměty, ale ve výsledku se ukázalo, že na jednodenní túry a podobné akce, na které je Gear Pack nejvhodnější, vlastně žádné tolik objemné předměty nenosím. Aby byl batoh vodotěsný, je uzavírání řešeno klasickým rolovacím systémem, který je vyztužen ještě plastovými proužky, jež pořádnému zarolovaní dopomáhají.

Přišli jsme z túry a hned můžeme jít na voduPřišli jsme z túry a hned můžeme jít na vodu

Ve vnitřní části batohu najdete jednu kapsu, umístěnou na zádové straně. Ta je uzavíratelná na suchý zip a je v ní umístěna pěnová výztuha zad, kterou lze bez potíží vyjmout. Po vyjmutí výztuhy kapsu na nic nevyužijete, možná na nějakou složku s papíry.

Na čelní straně batohu jsou dvě řady oček, na bocích je pak vždy jedna řadaNa čelní straně batohu jsou dvě řady oček, na bocích je pak vždy jedna řada

Na vnější straně batohu je asi nejzásadnější částí zádový systém, který je velikostně nastavitelný a také kompletně demontovatelný. Pokud tedy zádový systém na batohu nechcete (zrovna potřebujete samostatný loďák), odepnete ramenní popruhy i bederní pás a je to. Je pravda, že odejmutí není až tak snadné a na prvních několik demontáží to chce mít trochu nervů, ale taky to není žádná hrůza. Asi největší obtíže mi dělalo rozepnout správně všechny suché zipy, které drží popruhy na svých místech.

Detail háčku originálního příslušenství OrtliebDetail háčku originálního příslušenství Ortlieb

Já jsem batoh v terénu používal výhradně s nasazeným zádovým systémem. Ten je opravdu kvalitní a snese i delší a náročnější túry. Bederní pás je tvořen pěnou s perforací (kvůli odvětrání), snadno se zapíná na plastovou sponu a pomocí žebříčkových spon si ho velmi rychle dotáhnete. Ramenní popruhy jsou taky z pěny, jsou dostatečně široké, aby netlačily, i když batoh více naložíte. Dotáhnout se dají stejně jako u klasických batohů na spodní i horní straně. Součástí ramenních popruhů jsou také ploché pásky prošité do oček (pro případné zavěšení drobností) a stahovací popruh přes hrudník (samozřejmě snadno odnímatelný nebo přemístitelný).

Plnohodnotný zádový systémPlnohodnotný zádový systém

Z vnější strany najdeme na batohu akorát připravená očka pro případné připevnění všemožného doplňkového vybavení. Já jsem z tohoto příslušenství měl originál Ortlieb kapsu z pružné síťoviny, do které jsem nejčastěji dával lahev s pitím. Připevnění probíhá jednoduše – provléknete plastovou osu skrz otvor pootočíte ji, aby se zachytila o okraje očka a je upevněno (podívejte se na fotku). Upevňovacích ok je na batohu velké množství. Najdete je na přední straně ve dvou řadách a na boční straně vždy v jedné řadě. Pokud se tedy posnažíte, dokážete na 32 litrový batoh navěšet takovou spoustu věcí, jako byste měli 60 litrovou krosnu. Ikdyž to nejspíš nebude na nošení nic pohodlného.


Ukázka perforace pěny bederního pásu

Plastové pásky usnadňují vodotěsné zarolování

Vnitřní kapsa pro uložení výztuhy zad

 

Prohlédněte si všechny fotografie z testování...


Já jsem byl z Gear Packu hned od začátku nadšený, a to mi vydrželo po celou dobu testování. Nejvíce jsem batoh bral na túry v horách a pak na kombinované túry, kdy jsem byl v jeden den na vodě i na výšlapu kolem vody. Zde jsem opravdu ocenil, že stačí sundat batoh ze zad, hodit ho do lodě a nemusím řešit, zda budu mít mokré věci. Jako úplně ideální vidím použití Gear Packu pro paddleboardisty, kteří ho při pádlování mohou mít jak na zádech, tak připevněný na prkně a v mnoha dalších odvětvích vodáckého sportu v kombinaci se suchozemskými aktivitami. Za těch několik měsíců, co jsem batoh měl, jsem neměl jediný problém, že by se něco poškodilo, nefungovalo, ale na to jsou uživatelé produktů Ortlieb tak nějak automaticky zvyklí. Možná jednu malou výtku bych měl k reflexním prvkům, které by na batohu mohly být trochu zastoupeny. Přece jenom se jedná o výrobek černé barvy, což možnost být ve zhoršených podmínkách viděn, dost snižuje. Jinak je za mě ale vše v nejlepším pořádku a Gear Pack doporučím všem, kdo o něm budou uvažovat.

Gear Pack se dá použít i při boulderingu :-)Gear Pack se dá použít i při boulderingu :-)

Líbí se mi:

  • Univerzálnost
  • Možnost opatření doplňky k zavěšení
  • Odolnost použitých materiálů

Mohlo být lepší:

  • Reflexní prvky

06.12.2018, Petr Snížek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ