Řeky nejsou smetiště

Řeky nejsou smetiště

Na řece Divoké Orlici byl vyčištěn úsek z Doudleb nad Orlicí do Hradce Králové (cca 55 km), na Tiché Orlici úsek Borohrádek (jez) – Albrechtice nad orlicí (cca 8 km). Jednalo se už o 4. ročník čištění řeky Orlice.

Co se rozumí pod pojmem civilizační odpad? Jde hlavně o odstranění PET flašek, igelitů, ostatního plastu, hadrů, pneumatik, skla, flašek s nebezpečným obsahem, sudů, ledniček, sporáků, kusů nábytku, králíkáren, polystyren, ostatní plasty, nepoužité kuchyňské nádobí. Jsou to věci, které do řeky nepatří, ať už tyto věci do řeky naházeli sami lidé, nebo je „odložili“ na břeh blízko koryta nebo je voda při zvýšených průtocích zanechala v řečišti v zátokách či slepých ramenech.

Dík patří samozřejmě i organizačnímu týmu celé akce.

Nadšení a píle s jakou se účastnici vrhli do čištění Přírodního parku Orlice je opravdu potřeba vyzdvihnout a poděkovat všem za příkladný aktivní přístup k ochraně a údržbě životního prostředí. Dokazují, že ne všem je stav přírody lhostejný.

Účastníci čištění řeky věří, že si lidé uvědomí, že řeka není žádné smetiště a zlepší svůj přístup k ochraně životního prostředí. Klub dětí a mládeže předpokládá že bude v této chvályhodné aktivitě pokračovat v dalších letech nejen ve stávajících úsecích řeky Orlice, ale zaměří se i na další lokality v Přírodním parku Orlice.

Každý, kdo se této akce zúčastnil, obdržel pamětní triko s logem. 4. ročník čištění řeky Orlice.

Zkušenosti čtenářů

Ešus

Ahoj
hluboce smekám, ví co je to za dřinu. Smutné na tom ale je to, že za rok to tam většinou bude znovu. A navíc se domnívám , že jsou to většinou odpadky lidí, co tam poblíž bydlí, nebo mají chaty. Před lety, kdy jsme znovu čistili asi měsíc po oficiálním čištění Sázavy úsek Týnec- Pikovice, jsme nasbírali cca 90 padesátikolvých pytlů odpadků. Na Brejlově jsme třeba odlovili starý mrazák. V Podělusích náhle zbělal potůček-stoka pod jezem vpravo. Někdo asi pral. Dole nad Lesní šlajsnou přímo před náma sysúpala jedna paní z přilehlých chat odpadky do řeky. Když jsme jí vynadali, tak na nás chtěla poštvat místní chlapy. Bohužel i tam je již trampský, bodácký i vandrácký duch dávno v háji. Sice si v hospodě nostalgicky zapějí, Řééééééka hůůůůůůůčí, ale druhý den z ní část těhle lidí udělá smeťák. A s úsměvem pozorují, jak každý rok parta bláznů vybagruje řeku od nejhoršího. Například jedna dobrá duše za námi v Krhanicích přišla s tím , že už rok je v dituně stromu nacpaný gumový kajak, a jestli bychom ho taky nemohli uklidit. Ale proč ho neuklidila ona už před rokem , to ví jen bůh. A pročo ho tam nějaký idiot složený narval a nestrčil vedle do popelnice ……
Tak ahoj zase někdy na našich stokách 🙂
Ešus

francesco

Dobrá práce, díky přátelé, Čistá řeka Sázava zdraví čistou Divokou orlici…ano, Ešusi, je to běh na dlouhou trať, ale zdá se, že by se to přeci jen mohlo postupně lepšit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: