Rio Botičo

Rio Botičo

Letos se opět podařilo pořadatelům na splutí pražského potoka Botiče pouštění vody a tak se mají nejen pražští vodáci na co těšit. Sejdou se v neděli 19. října opět pod hostivařskou přehradou, aby si sjeli 13,5 km toku potoka Botiče o obtížnosti ZWC – WW I.

Výklad trati: 9:30 + 10:30

Start 9:30 až 11:30 pod vodní nádrží Hostivař (50°2’35.934″N, 14°31’43.887″E).

Poteče 3 – 4 m³/sec, po dobu 3 hodin, to je asi do 11:30.

Cíl je možný kdekoliv a kdykoliv, příjemný je po koupeli pod Grébovkou, ještě příjemnější na Vltavské náplavce po proplutí tunelu.

Startovné 10 Kč za list použitého pádla.

Na startu a v cíli bude zajištěno občerstvení – pivo, klobásy, káva čaj.

Botič je zpočátku potůček s meandry, drobnými peřejkami. První 0,5 metrů vysoký jízek na vás čeká po asi jednom kilometru plavby. Ten nejvyšší, jez Marcela v Práčích vysoký 2,5 metru, následuje po dalších dvou kilometrech. Dá se po levém břehu přenést, zkušení jezdci jej mohou i sjet. Při podzimním splutí bývá jeho koruna snížena cca o 1 metr, ale je pod ním velký vývar.

Další jez u Záběhlického zámečku je sjízdný propustí u levého břehu, lze jej i přetáhnout přes korunu jezu.

Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Jsou tu drobné stupně a jízky a také dva tunely, první má 50 a druhý 200 metrů.

Následující rovný regulovaný úsek za Michelskou plynárnou končí 80 cm vysokým stupněm, jehož válec není dobré podcenit. Přistání nad ním je v silném proudu a ve vydlážděném a úzkém řečišti vždy zajímavé. Odsud je už plavba pouze mezi zdmi.

Další těžký stupeň (1 m) s válcem na vodáky číhá pod železničním mostem na konci Michle, za příznivého stavu jej můžete jet nebo stáhnout podél pravé zdi, za vysoké vody je nutné jet a bojovat, případně. zkusit využít žebříky ve zdi.

Trochu vyšší je pověstný stupeň „Grébovka“ (1,5 m) na konci stejnojmenného parku. Přistát a prohlédnout jde na pravém břehu.

Je třeba vědět, že všechny stupně s válci jsou sjízdné. V případě nedobrovolného plování je pod nimi jen zhruba po prsa vody a jsou divácky velmi vděčné.

Vyvrcholení plavby je cca 900 metrů dlouhý tunel pod Nuslemi. V tunelu je absolutní tma, pořádná baterka je nezbytná, čelovka na tu tmu nestačí. Bývají tam naplavené překážky a ve dvou třetinách tunelu je malý jízek, který je lépe sjízdný při levé straně. Potmě to je zážitek. V uzavřeném prostoru tunelu voda, padající ze 30 cm, řve jako Niagara. Z tunelu jsou vodáci vyplivnuti do Vltavy pod Železničním mostem.

Jak vidíte, čeká na vás spousta zajímavých míst a proto nevynechejte výklad trati.

Vybavení: povinné plovací vesty a helmy, loď zajištěná proti potopení. Doporučujeme zavřené lodě.

Nezapomeňte, že pro jezdce do Vltavy je DOBRÁ baterka NUTNÁ!!!

Doprava: vlastní, nejlépe na panelovku „k jezeru“ a odtamtud pěšky odnést lodě na místo startu.

Doporučujeme nechat zaparkovaná auta v Hostivaři, doprava zpět z cíle bude zajištěna pro řidiče mikrobusy za cenu 40 Kč/osobu.

Dodržujte pokyny pořadatele Kotvy Braník a pravidla silničního provozu.

Placená inzerce:
Půjčování na Botiči, kajaky Železný a Pyranha, rafty, nafukovačky, kanoe otevřené a zavřené, neopreny a další vodácký materiál

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: