S paddleboardem na řeku aneb jak si to užít hned na první pokus

S paddleboardem na řeku aneb jak si to užít hned na první pokus

Vyrazit s paddleboardem na řeku je jiné, než vyrazit na rybník nebo jezero. Tekoucí voda a pohyb na ní má svá specifika a určitě je dobré zvolit i odpovídající vybavení. Uvidíte, že když řeku zkusíte, bude vás to bavit, ale nejdřív si přečtěte pár řádek o tom, jak se na svoje první říční zkušenosti ve stoje připravit, aby to nedopadlo špatně.

Výběr materiálu

Plovák na řeky zvolte spíše širší, tedy 32‘‘ a více, a určitě ten se třemi ohebnými a napevno přidělanými ploutvičkami. Pevná plastová fina se může na řece snadno zlomit a pádlovat delší úsek řeky bez ploutviček nebo jen se dvěma menšími není zrovna pohodlné.

Své drahé celokarbonové pádlo nechte raději doma. Většina dražších a lehčích karbonových pádel totiž nemá dostatečnou ochranu čepele listu, i když výjimky se najdou (TAMBO SCALPEL). Jistota je pádlo s plastovým listem, který lépe přežije kontakt s kameny.

Oblečení zvolte dle počasí a terénu. Jsou úseky, kde není helma a vesta nutností, ale pakliže se chystáte překonávat peřeje, mělčiny a jezy, měly by být samozřejmostí. Stejně tak neopren je nejen dobrý izolant, ale i příjemná ochrana těla při pádech. Boty do vody doporučuji i na ty nejsnazší úseky řek, podrážka by měla být dostatečně pevná, ale jen tak, abyste neztratili kontakt s plovákem. Z ochranných pomůcek bych ještě zmínil nákolenky, které mi již ušetřily mnoho zranění.

Na jezech myslete na bezpečnost – helma, vesta, nákolenky, boty / F: archiv Paddleboardshop.cz
Na jezech myslete na bezpečnost – helma, vesta, nákolenky, boty / F: archiv Paddleboardshop.cz

Technika

Technika jízdy na řece se výrazně neliší od té na klidné vodě, snad jen, že se snažte mít ještě širší postoj a jednou nohou si nakročte o stopu vpřed, což výrazně zlepší předozadní rovnováhu. Také těžiště je dobré dostat co nejníže, proto si o něco zkraťte pádlo a zvolte širší úchop, toto vás bude nutit jít více do podřepu a být měkčí a obratnější v kolenou.

Překonávání mělčin, peřejí a jezů bude nejzásadnější z celého výletu. Tam, kde si nejste jisti dostatečnou hloubkou, případně tušíte pád, doporučuji první splutí v kleče. Není to ostuda a když zjistíte, že úsek je bezpečný, můžete si jej dát ještě jednou ve stoje.

Známý vltavský jez U Bílého mlýna / F: archiv Paddleboardshop.cz
Známý vltavský jez U Bílého mlýna / F: archiv Paddleboardshop.cz

V peřeji se snažte mít těžiště co nejníže a pádlo neustále ve vodě, není nic horšího než jej na začátku peřeje používat jako balanční tyč nad hlavou. Zpravidla následuje záklon a pád. Pádlovat nepřestávejte ještě několik desítek metrů za peřejí, protože tam často narazíte na zrádné proudy, které mají tendenci převracet.

Pokud se blížíte k mělčině, nakročte si na plováku jednou nohou ještě o stopu až dvě vpřed a téměř přiklekněte na přední nohu. Tím zatížíte příď – nehrozí, že se zaseknete o ploutvičky a také se tím nachystáte na případný pád, pokud už by se zasekly. Nejdůležitější je v takovém případě padat na plovák do kleku a opřít se o ruce. Plovák je široko daleko nejměkčí a nejpříjemnější místo kde skončit. Až z něj se případně překulte do řeky.

S dopravou paddleboardů nebudete mít sebemenší problém / F: archiv Paddleboardshop.cz
S dopravou paddleboardů nebudete mít sebemenší problém / F: archiv Paddleboardshop.cz

Vhodné řeky

Všeobecně lze říci, že tam, kde propluje plně naložený raft, propluje i paddleboard, proto při limitech sjízdnosti sleduji právě limity pro rafty a ještě si pro jistotu trochu přidávám.

Na začátek bych zvolil jednodušší řeku, kde je dostatek vody a jde spíše o romantickou plavbu s občasnými peřejkami.

SUPer pohled na svět / F: archiv Paddleboardshop.cz
SUPer pohled na svět / F: archiv Paddleboardshop.cz

Pokud si nevíte rady a chcete si půjčit vybavení, obraťte se na nás v Paddleboardshopu – půjčíme vám na den, víkend nebo déle vhodné plováky a vytipujeme společně úsek řeky, který zrovna jet, případně doporučíme půjčovnu v místě splutí.

Sázava

Oblíbený mám úsek z Kácova do Šternberku, který má díky jezům dostatečnou hloubku většinu vodácké sezony, kolem řeky jede vlak (snadný transport), v kácovském Bisportu mají příjemné občerstvení a poradí co a jak i co se týče paddleboardů. Náročnější úsek je z Týnce do Pikovic, který však mívá vodu jen po deštích nebo z jara. Optimum je 12 m3/s na vodočtu v Nespekách. Na tento úsek rozhodně doporučuji helmu, vestu a nákolenky!

Morava

Na Moravě si člověk může připadat jako v pralese. Krásný je úsek z Moravičan do Litovle. Jistota vody vás čeká na úseku od soutoku s Bečvou do Kojetína, případně až do Kroměříže. Na Moravě je potřeba si dát pozor zejména na padlé stromy. Na řece se o vás postarají a boardy zapůjčí v Tambík Zlín.

Berounka z kraje léta krásně kvete / F: archiv Paddleboardshop.cz
Berounka z kraje léta krásně kvete / F: archiv Paddleboardshop.cz

Jizera

Pro paddleboardy je vhodnou základnou půjčovna Sundisk na Žluté plovárně na Malé Skále, zde začíná také vhodný úsek do Dolánek. Pokud toužíte po větším dobrodružství, můžete se zastavit na peřejích areálu Paraplíčko nad Železným Brodem.

Ohře

Na Ohři jsou paddleboardy jako doma. Jednak díky půjčovně Dronte, která disponuje početnou flotilou, ale také díky tábořišti na peřeji Hubertus, kde majitel Tomáš paddleboardy rád zapůjčí a taky rád poradí. Úseky vhodné pro boardy jsou od Karlových Varů níže. Po deštích je možné jet i úsek z Lokte do Varů.

Berounka

Na poklidné Berounce vás nečekají záludné úseky. Vhodná pro plavbu s boardy je v podstatě od svého vzniku v Plzni až po soutok s Vltavou. Paddleboardy si můžete půjčit v H2O Sportu Sikyta v Plzni.

Dyje

Dyje je jednou z českých „perel“. Oblíbený je hlavně úsek od Krhovic, známý jako meandry Dyje. Jako kratší výlet pak doporučuji Zámeckou Dyji v Lednicko-valtickém areálu. Půjčení výbavy zde zajišťuje Sundisk.

Vltava

Vltava je naší nejsplouvanější řekou. Pro začátek můžete zvolit snazší úsek ze Zlaté Koruny. Pro zkušenější je úsek z Vyššího Brodu do Českého Krumlova. Zejména Krumlov je zábavný díky množství jezů (vesta a helma nutností!). Pro paddleboard je fajn, pokud Lipno II pouští alespoň 6 m3/s, od 10 m3/s výše už jde o moc pěkné svezení.

Samotnou kapitolou je potom Vodácké centrum v Českých Budějovicích, kde mají umělý kanál vhodný i pro paddleboardy. Ty vám zde na kanál nebo plavbu jinde po Vltavě rádi půjčí.

Početná paddleboarďácká skupinka vyráží na Vltavu / F: archiv Paddleboardshop.cz
Početná paddleboarďácká skupinka vyráží na Vltavu / F: archiv Paddleboardshop.cz
Pokud tě zajímá paddleboarding a vše okolo něj, pak určitě koukni na web www.paddlebordista.cz nebo facebookový profil www.facebook.com/paddleboardista.cz, kde najdeš další informace i parťáky pádlující ve stoje.

Zkušenosti čtenářů

Martina

Svratka…i řeka Svratka není k zahození mezi úseky Bystrc, Komín, Jundrov …kratší, ale hezké.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: