Trnava-X-race 2014

Trnava-X-race 2014

Slunečné počasí posledního květnového víkendu přímo zvalo navštívit areál nejtěžšího českého slalomového kanálu Trnávka. Konala se zde víc jak podařená akce se spoustou zábavy, nabízející rozmanité závody prověřující sílu, techniku i odhodlanost závodníků, vtipně postavené tratě i možnost volného ježdění až do prochození vašich neoprének. Ano, to byl první ročník Trnava-X-race 2014 pořádaný partou Vodáci Choceň.

Loni na podzim jsme se s Dejvem trénujíce na našem homerunu na Tiché Orlici rozhodli, že uděláme změnu. Po těch mnoha ročnících sparťanských závodu na Kamenici uspořádáme kvalitní závod v kayakcrossu na Trnávce a to se vší parádou. Ukázalo se, že pro letošní rok to byla správná volba. Po letošní extrémně suché zimě neteklo v Jizerkách lautr nic, leda slzy z vodáckých očí.

Kanál Trnávka je pro takovou akci ideální terén. Trať o délce 700m s převýšením 11m, obtížnosti WW IV–V a navíc krásný rozlehlý areál pod přehradou Trnávka obklopený přírodou i kulturním zázemím v Želivském klášteře. Snažili jsme se naplánovat závody tak, aby se i během celého víkendu svezli i ti bez závodních choutek. Rodiny závodníků zde mohly strávit příjemný víkend, nabízelo se ubytování přímo v areálu, trampolína pro děcka, občerstvení…

Sobotní závodní den jsme po hodince rozpádlování rozjeli ve velice rychlém tempu. Závody odstartoval rozjezd „Sprint“, který vedl přes celý kanál. Na startu byla postavená vyladěná válečková rampička industriálního vzhledu. Ta závodníky jednotlivě nakopávala plnou parou vpřed do první jízdy, která závodníků přidělila místo do odpoledního „Kayakcrossu“. Letošní rok jsme vsadili na profesionální časomíru a myslím, že každý ten rozdíl poznal. Během „Sprintu“ nejlépe bodoval Míra Kodada. Před polednem jsme si ještě užili slalomářských technik během „Funslalomu“ na horní polovině kanálu, s pěti bodovanými místy, kde pro změnu dojel nejlépe Jeník Kolář.

Odpoledne bylo ve znamení „Kayakcrossu“ na spodní polovině kanálu s několika velice technickými místy, kde i ti nejlepší ukázali svoji krysu na poslední brance pod závěrečným skokem. I přes velice silnou mužskou konkurenci si Evina Lásko dojela pro parádní třetí místo. Myslím, že „Champions Killer“ na Ötzu zde získal dobrého lokálního konkurenta. Závodní odpoledne jsme ukončili „Teamracem“ s letmým startem z horního bazénu.

Na startu se potkalo 50 závodníků, z toho bohužel většina kajakářů, pouze dvě sličné ženy a 3 singlíři. Celkové vítězství si odnesl Míra Kodada, následoval Jeník Kolář a trojici uzavřel Viktor Legat. Na krásném 4.místě se umístil singlíř Honza Choutka a na 22.místě Evina Lásko.

Po vyhlášení celkových výsledků následovalo vylosování bohaté tomboly, která se nám naplnila díky štědrým darům našich sponzorů. Hlavní cenou byla loď Director od ZET Kayaks. Na závěr dne následovaly dva koncerty kapel Až Napší a Uschne a kapely Jo!Ska.

Během nedělního dopoledne se kanál zaplnil nafukovacími kánoemi Rio Kutlíci. Krtkové dovezli flotilu svých výrobků – své umění je ovládat mohl každý prověřit během KutlikRacu na spodní půlce kanálu. Finále tohoto závodu nabídlo skvělou podívanou – favorizovaná dvojice Kolář-Pour ačkoli byla na startu „přátelsky pozdržena“ si nakonec pro první místo po tvrdém souboji dojela. A pak už jen jezdit, jezdit, jezdit, uklízet a vše odstěhovat.

Děkuji Všem, kteří pomohli uspořádat a zrealizovat tuto akci a to nejenom všem sponzorům, ale také členům oddílu Vodáci Choceň, bez nichž by nic nebylo. Děkujeme všem zúčastněným, za jejich sportovní výkony i za nadhled, se kterým přešli drobné zádrhele… Tak doufejme opět za rok na Trnava-X-race 2015.

Fotky, výsledky a video najdete na www.vodaci.cz

text: Eda Doskočil

Zkušenosti čtenářů

Honza Motýl

Nejlepší závody, Trnávka je na to fakt jak dělaná. Doufám že to nebylo naposled.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: