Vesta Hiko Guardian

Vesta Hiko Guardian

Firma Hiko pro letošní sezonu představila novou vestu na divokou vodu, vhodnou i do těch nejdrsnějších podmínek. Podívejte se jak dopadl její test.

Dodává: HIKO sport,
www.hiko.cz
Testoval: Snížák

■ materiál vnější: Dupratex
■ materiál vnitřní: Oxford 210D
■ materiál výplně: Corex
■ výtlak: 70N pro velikost L/XL
■ barevné provedení: červená, modrá
■ infocena: 3 980 Kč

HiKO po dlouhém vývoji představilo na loňském Paddle Expu vestu na divokou vodu pojmenovanou Guardian a my jsme se v redakci nemohli dočkat, až jí otestujeme na vodě. Když tedy v půli února došlo na vyzvednutí ještě trochu vylepšené vesty, bylo jasné, že na vodu se půjde zima nezima.

Vesta Guardian je revolučním výrobkem ve škále vest HikoUchycení kovového kruhu provlečeného harness popruhem

Vesta Guardian je řekněme revolučním výrobkem ve škále vest Hiko, které byly doposud víceméně na „jedno brdo“ a lišily se spíše výbavou. Díky dlouhému vývoji a zapojení jezdců z početného Hiko týmu se podařilo vytvořit perfektní vestu, kterou se nemusí bát obléct i ti největší extrémisté do nejdrsnějších podmínek, a navíc opatřenou hned několika zajímavými a inovativními detaily.

Vesta je vyrobena z předního a zadního pěnového dílu, přičemž pěny (pěna Corex) v těchto dílech jsou předehnuté, aby dobře obepínaly tělo. Musím uznat, že toto předehnutí funguje skvěle a hned při prvním obléknutí (kdy bývá většina vest ještě tuhá a neomačkaná na tvar vašeho těla) vesta perfektně sedla.

Stahování třemi popruhy na přezku

Díly jsou mezi sebou na jednom boku spojeny napevno a na druhém boku lze vestu rozpojit, tedy se do ní obléknout z boku. Mimo pohodlného oblékání má tento systém výhodu i v případě (například) zranění. Vestu lze ze zraněného relativně dobře sundat a není nutné ji hned rozstříhat. Boční spojení mají asi nejzajímavější detail k zadnímu dílu vesty jsou pevně přišité dva menší pěnové panely, které trčí směrem dopředu, pro které je v předním dílu vesty přichystán tunýlek, do kterého se zašupují. Tímto detailem je elegantně vyřešeno nepříjemné krabacení materiálu na boku vesty a díky pěnové konstrukci zasunovacího panelu je navíc kajakář chráněn na poměrně velké ploše i z boku (krytá jsou hlavně spodní žebra). Ačkoliv je tunýlek opatřen šipkou, stalo se mi několikrát, že vestu půjčenou kamarádům nebylo intutivní obléknout správně, tedy se zasunutím pěny do tunýlku a díky tomu si potom stěžovali, že vesta tlačí. Pokud se ovšem zapnutí provede správně, funguje vesta na výbornou. Na vodě tento systém nemá žádný vliv na pohyblivost. Vesta se z boku stahuje třemi popruhy na přezku. Chvíli mi trvalo, než jsem si na ně zvykl a naučil se s nimi zacházet, přece jenom tři popruhy nad sebou už umožňují snadné přepnutí o patro výš či níž, ale jde to celkem rychle nacvičit.

Vestu lze rozepnout z boku

Zadní díl vesty je v oblasti ramen vykrojen, aby nebránil v pohybu, ale připadlo mi, že je možná vykrojení až přehnané a zádový díl působí doslova titěrně. Na první pohled zezadu vám přijde, že se jedná spíš o závodní model pro slalomáře než o vestu na divokou vodu, která by měla i trochu krýt choulostivé partie. Na vodě potom ale oceníte vynikající pohyblivost. Samozřejmostí je u vesty tzv. harness popruh, který je na zádech veden skrz několik bytelných oček, která jsou testována i na vlečení zachraňovaného na karabině nebo na nacvaknutí. Nevím, zda bych jim věřil, navíc když mám mnohem spolehlivější možnost, ale je to další ze zajímavých detailů, které se mi hodně líbí. Samozřejmostí je potom uchycení kovového kruhu provlečeného harness popruhem k vestě na suchý zip (to už by snad mělo být standardem), aby držel na svém místě a neujížděl vám do stran. Toto velmi oceníte, když jde do tuhého a potřebujete se rychle cvaknout na karabinu.

Vesta perfektně sedí

Dalším velmi povedeným detailem jsou vpředu nastavovací ramena, která fungují bez problémů a navíc umožňují celý stahovací mechanismus včetně plastového žebříčku ukrýt do pružného tunýlku z neoprenu, takže vám nebude nikde nic plandat nebo vás tlačit. Při stažení jsou navíc ramena pružná, takže se vám při nějakých extrémních pohybech vesta stále pizpůsobuje. Logicky při plném povolení ramena průžná nejsou. Za tento systém nemohu jinak než dát palec nahoru. Poslední částí vesty, kterou jsem zatím nepředstavil je její přední díl osazený velkou dělenou kapsou.

Kapsa se rozepíná shora dostatečně dlouhým zipem, který umožňuje její široké rozepnutí a otevření tak, abyste měli přehled. Uvnitř velké kapsy je navíc všita menší síťovaná kapsička pro lepší organizaci věcí a v kapse je i několik oček z ploché gumy, také pro lepší orientaci a přehledné uložení materiálu. Kapsa funguje i naložená karabinami a smycemi skvěle a lze se v ní skutečně dobře orientovat. Na kapsu je zvenku našitá ještě menší kapsička z neoprenu, která trochu vystupuje před povrch vesty. Uvnitř malé neoprenové kapsy je ještě ukrytá gumička s plastovou přezkou pro přichycení čehokoliv co má na sobě očko. Tato kapsa je pravděpodobně myšlena jako kapsa na mobil, velikostí tomu odpovídá, ale neumím si představit, že mobil dávám do něčeho, co je vytrčené před vestou a v případě, že třeba jen špatně zaberu pádlem a to se mi opře o tělo, si telefon zničím. Nicméně na pohotovostní sušenku nebo cokoliv dalšího co nárazem neznehodnotím je kapsička ideální.

Uvnitř velké kapsy je všita menší síťovaná kapsička pro lepší organizaci věcí

Trochu nešťastné je umístění píšťalky na vnější straně kapsy a její přichycení gumičkou. Píšťalka je díky tomu sice hned po ruce, ale díky gumičce je to také solidní chytátko větví a jim podobných nástrah, a navíc prvek který z vesty nepřirozeně trčí. Co si ale budeme povídat, stačí píšťalku schovat do vnější neoprenové kapsy a je vyřešeno. U píšťalky ještě musím podotknout, že nepíská příliš silně a po zalití vodou chvíli trvá, než vodu vyfoukáte a z píšťalky dostanete alespoň nějaký kloudný zvuk. To by určitě sneslo nápravu. Vedle píštalky je umístěná spona na uchycení nože, ale pokud si do ní nůž skutečně dáte, máte na hrudníku dvě velké plastové boule a při předklonu vám nůž, který má větší rozměry, bude překážet.

Umístění píšťalky a její přichycení gumičkou

Pokud bych měl zhodnotit vestu Guardian, budu ji určitě chválit. Po mnoha jízdách na divoké vodě můžu potvrdit, že vesta perfektně sedí na těle a během jízdy se nikam nehýbe. Při pádlování nijak neomezuje v pohybu a skoro o ní nevíte (mám možnost srovnání s několika dalšími vestami a oproti nim v tomto ohledu Guardian jasně vede). Kladně hodnotím i zapínací systém a zašupovací boky vesty, které dobře fungují a nijak nenarušují celkové fungování vesty. Tady se Hiko skutečně vytáhlo! A samozřejmě mě potěšila i propracovaná kapsa na předním dílu vesty. Pokud si vestu ponechám určitě pořeším píšťalku a dám si jí do kapsy a nůž v připraveném místě určitě vozit nebudu, abych nepřišel o zuby, ale to je tak vše co mohu pohanit.

Celkově tedy jednoznačně zvedám všechny palce co mám (a zvedají je i kamarádi, kterým jsem vestu na ozkoušení půjčil) a doufám, že se můžeme brzy těšit na další podobně vyvedené kusy vybavení z Jíloviště.

Kratší recenze vesty Guardian vyšla také v HYDROmagazínu 1/15.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: