Vodácká povídková trilogie se možná opět rozroste

Vodácká povídková trilogie se možná opět rozroste

V roce 2011 obohatila české literární vody kniha povídek s vodáckou tématikou nazvaná, pro někoho možná trochu drsně, Drž hubu a pádluj! Od té doby přibyly ještě další dvě navazující díla a zdá se, že vše pomalu směřuje ke sbírce povídek čtvrté.  My pro vás dnes ale máme souhrnnou recenzi prvních tří knih.

Drž hubu a pádluj!

Rok vydání: 2011

Počet stran: 145

Rozměry: 11 x 18 cm

Vazba: Pevná bez přebalu lesklá

ISBN: 978-80-87373-14-9

EAN: 9788087373149

Nakladatelství: Klika


Trosečníci řek

Rok vydání: 2013

Počet stran: 167

Rozměry: 11 x 18 cm

Vazba: Pevná bez přebalu lesklá

ISBN: 978-80-87373-37-8

EAN: 9788087373378

Nakladatelství: Klika


Říční polobozi

Rok vydání: 2015

Počet stran: 176

Rozměry: 11 x 18 cm

Vazba: Pevná bez přebalu lesklá

ISBN: 978-80-88088-20-2

EAN: 9788088088202

Nakladatelství: Klika

Všechny tři knihy vznikly na základě soutěže vodáckých povídek nazvané Kenyho VOLEJ, která je variací na (kupříkladu) soutěž trampských povídek Trapsavec. Není bez zajímavosti, že některé povídky z Kenyho VOLEJE byly oceněny i v již zmíněném Trapsavci. Soutěž Kenyho VOLEJ má na svědomí Jíří Nosek zvaný Pígo, který ji celou organizuje a následně knihy vydává.

Nemá význam popisovat každou knihu zvlášť, protože bych se nejspíš opakoval a zbytečně byste četli stále dokola to samé. Každá kniha z povídkové trilogie obsahuje povídky různých autorů, které uspěly v předcházejícím ročníku Kenyho VOLEJe. Jedná se ve velké většině o povídky spíše trampského charakteru nebo o povídky o „klasických“ vodácích. Takových vodácích, kteří putují po řekách jen s pinglem a dekou, kteří potřebují každý večer posedět u ohně a na zahřátí mít po ruce trochu rumu, bez které by to prostě nešlo. O takových vodácích, kteří mají rádi přírodu kolem řeky, vše co k řece patří a naopak neradi vše, co člověk postaví řece do cesty nebo okolo ní. Zkrátka o vodácích, jak si je všichni představují v nejromantičtějších představách.

Najdou se samozřejmě i mnohé výjimky a tak v knihách narazíte i na jiný typy vodáků a pestrost navíc dodává různá tematika povídek. Čtenář se tak ponoří do příběhů, ve kterých řeka rozděluje a stmeluje lidi, ve kterých si lidé díky řekám plní své sny, ve kterých jsou do neskutečných detailů popsány zážitky z naprosto běžných vodáckých situací a tak dále.

Vzhledem k tomu, že je kniha souborem povídek od různých autorů liší se pochopitelně i jejich literární úroveň. Necítím se být natolik znalým, abych tuto posuzoval, nicméně se jedná o skutečné literární celky se vším, co mají mít a dle mého osobního názoru se jedná o velice zdařilá díla. Samozřejmě mi jazyk některých autorů vyhovoval více a něco se mi čelo hůře, ale téměř u každé povídky jsem byl pohlcen příběhem a donucen dočíst jí až do konce, což u mě nebývá pravidlem. Ani mi nevadilo, že knihy neobsahují ilustrace, protože o to víc mohla pracovat moje fantazie (jak asi vypadala vodačka v povídce Teče tudy řeka?, apod.) Setkal jsem se i s názory, že povídky mají bídnou úroveň a jedná se o „brak“, ale to už je věc názoru každého jednotlivého čtenáře. Když vezmu v potaz, že je v naší zemi stran vodácké literatury nasazena (velmi) vysoká laťka – díla Zdeňka Šmída, S Matyldou po Indu a další skvosty – přijde mi, že se vodácké povídky v podstatě amatérských autorů dokážou velmi dobře zařadit po bok těchto vodáckých knižních velikánů.

Navíc, když už je dnešní doba jaká je a lidé jsou líní nejen psát, ale i číst, je chvályhodné, že se stále najde někdo, kdo se o literaturu (ve skutečném slova smyslu) s vodáckou tematikou zajímá, stará a rozvíjí ji. Z mého pohledu jsou jednoznačně všechny tři knihy nedílnou součástí každé poctivé české vodácké knihovny a jsem si jistý, že každý kdo takovou vlastní bude z povídek nadšen.

Literární soutěž Kenyho VOLEJ pokračuje už čtvrtým ročníkem a pokud máte bujnou fantazii a pero plné inkoustu neváhejte, sepište svůj smyšlený nebo skutečný příběh a zašlete jej. Třeba se právě vaše povídka bude číst v další knize. Podrobnosti najdete na kenyhovolej.cz. Pro inspiraci je na webu soutěže ke stažení i několik povídek z vydaných knih.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: