Vodácké muzeum se otevírá

Vodácké muzeum se otevírá

Jistě jste někdy procházeli loděnicí, otírali rukou zaprášené laminátky a říkali si, že tyhle lodě by se hodily leda tak do muzea. Vyhodit je je škoda (přeci jen jsou děravé keni součástí historie oddílu), ale na vodu už byste se s nimi vydat nemohli. Kdyby tak nějaké to muzeum vodáctví bylo… A ono bude!

Myšlenka vytvoření expozice vodáctví určitě mnoho vodáků napadla. Přeci jen se v oddílových loděnicích skrývají historické skvosty, kroniky přetékají černobílými fotografiemi z vodáckých zájezdů a na všechno jen usedá prach. To by bylo prima se o všechny ty věci podělit! Vždy ale chyběly prostory, kde expozici vytvořit, peníze na jejich opravu a nebo pak ještě odhodlání se do projektu vodáckého muzea pustit.

 Historický vlek na lodě od vodáků z Peček

Při opravě zámku ve Zruči nad Sázavou se ale vyskytly prostory o ploše zhruba 500 m čtverečních výstavní plochy, a tak se parta kolem Míly Pražáka dala do práce. Na facebookovém profilu vodáckého muzea si můžete prohlédnout, jak muzeum vznikalo, jak Míla dovážel exponáty nebo kdo vodácký materiál daroval. Můžete se těšit nejen na exponáty lodí, ale také vybavení, které k vodáckému sportu neodmyslitelně patří. Mezi zajímavosti pak jistě patří například dary od hudebních skupin Hop Trop nebo Pacifik.

Dřevěná rychlostní kánoe od Filipa Kolmana

Práce na muzeu se již blíží ke zdárnému konci, a tak vás srdečně zveme na jeho slavnostní otevření, které je plánováno na 19.9.2015 od 14 hodin. Součástí akce je také malý festival, kde vystoupí skupiny GLADLY SW, Devítka, Hromosvod a COP.

Z Prahy je vypraven historický vodácký autobus RTO do Zruče. Zájemci, hlaste se. Dále je také v plánu společné splutí z Horky nad Sázavou do Zruče nad Sázavou, start je ve 12:00 pod jezem v Horce. Zapůjčení kánoí je možné za 60 Kč.

Vstup do muzea a na festival je zdarma. Pokud byste chtěli něčím přispět i vy nebo máte vodácké vybavení, které byste byli ochotni darovat, zavolejte Mílovi Pražákovi na číslo 605 242 362.

Za realizací Vodáckého muzea stojí Míla Pražák, Jan Gazda, Matouš Vazač, Honza Šup, Jitka Hermanová a Vojta Jančar. Exponáty dále přispěli: DDM Sova Cheb – Petr Polák, Bukanýři Praha 6, Vodáci Pečky – Vašek Polák, V.Kučera – Huberťák – Hop Trop a Tony Linhart – Pacifik.

Foto: facebook Expozice vodáctví

Zkušenosti čtenářů

Jára

Ahoj kluci,
drželi jsme vám poalce, ale neměli jsme sílu pomoct. Tak blahopřejem a rádi bychom jeli na otevření. Moc díky za práci a úsilí. Kam se máme hlásit na cetxsu erťákem? Jára

Míla

Ahoj,

autobus do muzea jede v sobotu od Kotvy Bráník v 9:00 s možností přivázat svou historickou loď a pak je ještě možný nástup na Roztylech na nástupišti číslo 6 v 10:00

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: