ZDrSEMPodzimní Salza

ZDrSEMPodzimní Salza

Ve 1. čísle Hydra 2010 uvedl Fantomas seriál ZDrSEM těmito slovy: „Na podzim jsem se zúčastnil jedný prímový akce, kurzu, který zásadně ovlivnil můj život a pohled na něj. Hlavně na moje činy a jejich důsledky a na řešení důsledků cizích činů.“ Jednalo se o zážitkový kurz první pomoci. Protože není na škodu zopakovat si, jak se chovat v krizových situacích, uvádíme seriál i na webu.

[b]Tonutí, bezvědomí, zástava dechu, zástava oběhu… [/b]

[b]1. krok – Rozhlédni se[/b]

Rozhlédni se okolo sebe a rychle zhodnoť situaci. Rozmysli si, jak dostaneš tonoucího na břeh aniž bys vystavil sebe či ostatní nebezpečí. Nikdy se nevrhej do záchrany bezhlavě . Uvědom si, co vše máš k dispozici a můžeš využít pro záchranu. Vyndej z lodi lékárničku, mobil, házečku a loď zajisti, ať ti neuplave.

[b]2. krok – Reaguj[/b]

Tonoucího jste vytáhli na břeh, leží na zádech a je bledý.

[b][i]Zaúkoluj[/i][/b] konkrétního člověka, ať zavolá záchranku – oblíbené „někdo“ nemusí fungovat.

[b][i]Zjisti[/i][/b] v jakém stavu zraněný je. Oslov ho, zkus s ním zatřepat, zkus bolestivý podnět. Pokud nějak výrazněji reaguje – mluví, hlasitě mručí, hýbe se – zřejmě nebude potřeba ho resuscitovat. Takového člověka ulož na bok, zabal do izofolie a čekej na záchranku, u každého tonoucího hrozí otok plic a měl by ho zkontrolovat lékař.

[b][i]Pokud nereaguje[/i][/b] je v bezvědomí, okamžitě sundej helmu a zakloň mu hlavu. Záklon hlavy zprůchodní dýchací cesty – oddálí měkké patro od kořene jazyka a ten již nemůže „zapadnout“. Hlavu drž stále zakloněnou a zjisti, zda postižený dýchá – vsuň jednu svou ruku pod vestu postiženého, snaž se dostat až na hranici břicha a hrudníku. Druhou ruku přilož dlaní na jeho tvář, před ústa a nos. Deset vteřin (ani více, ani méně) sleduj, zda cítíš pohyby hrudníku či vydechovaný vzduch z nosu a pusy.

[b][i]Pokud tě jasně přesvědčí,[/i][/b] že normálně dýchá, kontroluj dech až do příjezdu záchranky (může kdykoli přestat) a opět zajisti tepelný komfort – zabal zraněného do termofolie.

[b][i] Pokud nedýchá nebo dýchá divně,[/i][/b] např. lapá po dechu „jako kapr“, je třeba okamžitě zahájit resuscitaci. Když si nejste jistí, je vždy tisíckrát lepší resuscitaci zahájit, než vyčkávat.

[b][i] Nejprve sundejte postiženému vestu,[/i][/b] mačkat přes vestu absolutně nemá smysl.

Přes bundu již mačkat můžete. Přiložte své ruce do středu hrudníku, přímo na hrudní kost. Masírujte jen zápěstní hranou dlaně. Propněte lokty a mačkejte celou svojí vahou tak, abyste zmáčkli hrudník postiženého o jednu třetinu. Největší efekt má mačkání s frekvencí 100 zmáčknutí za minutu. Po 30 zmáčknutích následují dva vdechy. Při nich je důležité ucpat postiženému nos a pořádně zaklonit hlavu, jinak se vdech nepodaří.

[b][i]Resuscitujte do té doby,[/i][/b] než postižený začne kašlat, zřetelně sám dýchat, hýbat se, nebo dokud nepředáte resuscitaci záchranářům.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: