Zpráva o sjetí „kaňonu“ Šembery

Zpráva o sjetí „kaňonu“ Šembery

Na začátek si dovolím citaci popisu řeky z Wikipedie: „Šembera pramení severně od Jevan. Protéká Českým Brodem, Klučovem a Poříčany. Ústí do Výrovky, u obce Zvěřínek, na jejím ř. km 3,4. V okolí jejího toku se vyskytují zbytky tvrzí a hradišť (Šember, Dolany, Tuchoraz a Slovanské hradiště). Pod obcí Doubravčice je tok Šembery zahlouben v údolí s balvanitým řečištěm a skalkami na březích.“

Léta tam chodíme na pěší výlety a jezdíme na bajku (MTB – nikoli motorky, aby bylo jasno). Léta sníme o tom, jaké by to bylo projet na lodi to krásné strmé balvaniště, kde jsme nikdy neviděli vodu, která by se alespoň vzdáleně podobala sjízdnému stavu. Mnohokrát jsem tam byl, když všude teklo úplně všechno, samozřejmě vždy s výjimkou Šembery.

Celou akci jistí ze břehu Zuzka se zrcadlovkou v jedné a kamerou v druhé ruce, s Kubou na zádech a házečkou u pasu. Děti mě povzbuzujou, to se hnedka jede líp.

Během balení věcí do auta rozmlouvám s obyvatelem přilehlé chaty. Tvrdí, že tu voda bývá každoročně. Ještě ale prý neviděl sjízdný stav z tajícího sněhu. Většinou prý Šembera teče v létě z místních přívalových srážek, sjízdný stav trvá tak 1 – 2 hodiny, ne víc.

Shrnutí:

Exponovaný úsek začíná u soutoku Šembery s Lázným potokem (GPS: 50°0’48.254″N, 14°48’3.086″E), jeho délka je tak 1 km.

Obtížnost WW III s několika místy WW IV.

Od silničního mostu u rozcestí Na Šembeře (GPS: 50°1’11.649″N, 14°48’53.243″E) až k ústí do Vavřince je to vrbičkárna obtížnosti ZW.

Sjízdnost WW úseku lze částečně odvodit z vodočtu na Vavřinci v Plaňanech – asi od 11 kubíků je jistá naděje, že v Šembeře něco teče. Kulminace Šembery tak o 6 hodin předchází kulminaci Vavřince v Plaňanech.

15.1.2011 sjel na singlu a zapsal

Bednítko

Zkušenosti čtenářů

Vojta

bezvadný, fakt měla vodu každá strouha a tohle máme jen na kole a než to zas pude na lodi tak asi zestárnem. Móc pěkný….
Vojta

Jirka Fiala

Nááádhera, taky jsem dlouho doufal, že tady bude voda. Tak se to konečně povedlo… Moc hezké fotky.
Hele Bednítko nestala se náhodou chybka? Ta mapa s rybníkem v Úvalech – to říčka Výmola a ne Šembera, ale to jen tak na okraj.
Píšeš taky o vrbičkárně obtížnosti ZW až do ústí do Vavřince. Jednou jsem to jel v záchvatu letního zoufalství z Klučova do Zvěřínka. Byla to meliorační brázda se stojatou vodou, zaříznutá 5 metrů pod terénem. Tedy vážení kolegové moje srdečné doporučení je NEJEZDIT a to ani v případě, že už nebudete vědět co roupama.
Jirka

Stenly

Mám to za rohem a mrzí mne že jsem to s tebou nedal!!!Když jsem jezdil kolem toho na kole tak jsem si říkal jaký by to byl nařez pokud by to mělo vodu.Ty jsi měl to štěstí gratuluji.Stenly Troja toho času Říčanskej.

bednítko

na umravnění fotek se pracuje – Výmola tam nepatří, ač k ní došlo týž den. kompletní galerie (i s označením co je co) je na bednitko.net

bouky

za vtipnej a zároveň vzorovej report napsanej s důkladností vlastní obchodního manažera, nic nechybí, za většího průtoku bych zvážil použití vhodnějšího typu kajaku.-))))

Václav

jsem na Raftu kladl dotaz, jestli už tenhle úsek náhodou někdo nedal. Reakce žádná. Možná máš zařízlej prvosplav… Gratuluju. Ono je tam moc hezky i na procházku, ale na lodi to musel bejt hukot.Co nafukovadla – zvládly by to? (mysmyslím tedy s jezdcem na palubě 🙂
Co se týče spodní partie Šembery – už léta mám nutkání, po předcházejícím komentáři si ho možná odpustím…

Vojta B.

Taky gratuluji k skvělé akci. Tohle si člověk prostě užít musel!

Rosťák

Bednítko, gratuluju. a závidím 🙂

Kmochacek

Takže gratuluji nejen ke sjezdu, ale i k tomu si na Šemberu při tání vůbec vzpomenout! Což mne taky nějak minulo 🙁

Jinak lze pro ní využít i jiný vodočty – zleva Říčanský potok (pvl.cz) a hned zprava Bylanka (hladiny.cz)

bednítko

to Bouky: nedráždi hada bosou nohou, vrtulníku 😉

Grázl

Na takovouhle vodu může přijít jenom singlíř… Senometi si mastěj ego na děsně drsnejch vodách :-))))
Hustý karamáde 🙂

Steblo

Zdar kámo,
mooc pěkný!!! Mně teče Šembera za barákem (Sadská), teď v zimě kolem ní jezdim na mašině a vidim ten pěknej stav. Řikal jsem si, cakra škoda, že ona nemá nějakej zajímavej úsek. A ona má. Tak mi příště dej vědět, vyrazíme spolu sousede !!!
ČAO STB

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: