Celkem 32 ročníků splutí „Litického oblouku“ uspořádali vodáci z Týniště nad Orlicí pro širokou vodáckou veřejnost. Počátek plavby byl z Bohousové, kde se Divoká Orlice začíná zařezávat do žulového masivu a od železniční stanice Litice vytváří peřeje.
Zvýšení průtoku v oblasti „Litického oblouku“ bylo zabezpečeno odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí. Řeka čile proudila do Potštejna, kde končilo pro většinu vodáků splutí. Akce se těšila oblibě a každoročně se jí účastnili tisíce lidí ze všech částí České republiky, ale i sousedních států.
[b]Pořádajícímu oddílu tato situace není lhostejná a proto se rozhodl, že v roce 2012 už nepožádá o odstavení vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí a další ročníky splutí „Litického oblouku“ nebude pořádat.[/b]
text: Lukáš Vondrášek z pořádajícího oddílu
nemůžu tomu uvěřit:-(, co to bude za květen bez Litičáku:-/
A chtěl bych se zeptat, z Nekoře do Bohousové to sjízdné taky nebude?
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Také tomu nemůžu uvěřit.. Kdo myslel při tomto rozhodnutí na obyčejné, třeba začínající vodáky, pro něž je tento úsek Orlice jedním z mála, který sjedou sami např. i na kajaku?
ALkoholu neholduju a jsem milovník přírody, leč byl jsem hozen do jednoho pytle s opilými rafťáky…
Loni jsem jel Litičák poprvé. Celý rok jsem se těšiol na opakování a teď se dozvím, že jsem jel zřejmě poprvé a naposledy, mj. protože jsem z Prahy a nemám informace a šanci sám vystihnout den, kdy na jaře voda teče sama.
Co takhle udělat akci ve všední den nebo oznámit termín těch 14 dní předem, jak navrhuje další komentář, to by byl rozumný kompromis.. Tohle je jen řez do živého masa.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
Jel jsem vloni Litický oblouk poprvé a byl jsem nadšený. Krásná řeka s krásným okolím. Pro tuláka na kajaku obzvlášť. Bohužel co se dělo na vodě, to byla katastrofa. Díky byznysu se bohužel na vodu dostanou i lidé, kteří toho mají více společného s vodkou než s vodou. Je mi to líto, ale rozhodnutí pořadatelů chápu. . .
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
..to ověem platilo jen proto že na tuto akci se pouštěl minimální průtok 12 m3/s.Což je hodně málo.A elektrárna odebírá něco kolem 5m3.Tudíž se musela odstavit elektrárna aby bylo splutí možné.Na splutí tedy teoreticky stačí cca 17 m3 a bude tam stejnej průtok jako při akci.Často tam jezdíme trénovat a vím že 20 m3 stačí i pro sjezďák.
Po loňských zkušenostech jsem letos naši účast na Litičáku neplánoval. Jen jsem měl v plánu využít pouštění vody a vyrazit na spodní úsek z Doudleb do Týniště.
Je to smutné, co se na té vodě děje.
Po téhle diskuzi je zřejmé, že řada vodáků neklientů by se ráda na Litický oblouk dále vydávala, ale nemají potřebné znalosti. Co kdyby někdo ze zde diskutujících napsal o Divoké Orlici průvodce pro ostatní? Stačí pak jen nalistovat průvodce, podívat se kolik má být a kolik je vody a vyrazit. A je jisté, že řeka bude bez opilých klientů apod. Třeba Kuba se tváří, že má úsek zmáknutý nejen co se týče vodních stavů. Pokud by se nějaký dobrovolník, který by chtěl Divokou Orlici popsat pro ostatní vodáky, našel, ať určitě napíše na redakční mail.
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Na Moravici naopak. Campaňula by mohla přijít o zákazníky, tak raději nechá v Žimrovicích odstranit kameny ze slalomky, aby se mohl ještě více zvýšit počet rafťáků.
Řešení jak Litičák překonat je dobře popsané zde http://www.raft.cz/Clanek-Jak-to-bude-letos-s-Liticakem.aspx?ID_clanku=1338
Osobne si taky myslim ze je hrozna skoda zrusit tak nadhernou akci. Nadruhou stranu poradatele naprosto chapu, protoze loni jsem na Liticaku byl (poprve a bez cestovky) a byla to opravdu sila. Ozrala tlupa pitomcu kteri s vodakama nemaji nic spolecneho opravdu dokazala pokazit jinak super akci. To same bylo loni na Moravici a par takovych typku prijelo uz i na Jihlavku. Resenim by opravdu mohly byt akce oznamene na posledni chvili ikdyz v dobe internetu a mobilu nemusi pomoc ani tohle.
Jinak pro toho kdo chtel toho vodackeho pruvodce Divoke Orlice ho muze najit zde: http://www.raft.cz/cechy/divoka.aspx?ID_reky=&kilo=kilom&kfoto=1
Nevím proč se všichni opíráte o cestovky a dáváte jim za vinu bordel na vodě a opilé vodáky. Ty časy kdy se na člun vzali i úplně na šlupky ožralí klienti a svezli se dolů jak pytel brambor už jsou naštěstí dávno pryč. Naopak cestovka je zárukou organizovaného splutí, nasedne na nasedacím a vysedne na vysedacím místě. Průvodce, který jede na každém člunu může vykázat z plavby účastníka, který je na mol a dělá bordel. Je i v jeho zájmu, aby byla plavba klidná a bezpečná. Toto je velký problém hlavně vodáckých půjčoven, které prostě vypůjčí materiál ale nemohou logicky zajistit chování nájemce. A v době kdy má půjčovnu lodí už snad každá vesnice nad 100 obyvatel je problém někde jinde. Už se opravdu přestaňte zaslepeně dívat na cestovky skrz prsty. Mnohé se v těchto službách změnilo k lepšímu až byste se mnozí divili. A protože sedmdesát procent Čechů jezdí ožralejch na horách a dělají tam bordel, mohli by v Krkonoších třeba kvůli tomu, že tam cestovky vozej tyto klienty, přestat zasněžovat sjezdovky. Protože kdo chce lyžovat tak si přece vždycky vychytá termín, kdy nakydá sníh a pojede si zajezdit. Na služby cestovky a to platí především na českých řekách se z drtivé většiny přihlásí zodpovědný klient, který si chce, jakožto začátečník, divokou vodu sjet pod dozorem zkušeného průvodce. Nedělejte proto dál z klientů CK ožralý prasata který se neumějí chovat. Díky
Takovou pitomost, jako že Campanula nechala zlikvidovat Žimrovickou slalomku, to může plácnout jen někdo, kdo se po ránu ještě pořádně neprobudil. Úpravu koryta nechalo udělat Povodí Odry, Campanula s tím nemá nic společného a naopak jsou z toho smutní stejně jako my všichni. I oni mají Moravici rádi, i oni se při jejím splutí na slalomku vždy těšili. Vážně si, Martine, myslíš, že si nějaký vodák dobrovolně a na vlastní žádost nechá zničit jedno z mála technicky zajímavých míst na řece? Bonbónek, na který se účastníci akce těšili?
Nedělejme ze splutí žádné partyzánské akce, to k ničemu dobrému nevede. Naopak budeme muset všichni přimout pro sebe a vyžadovat po ostatních dodržování jasných pravidel. Když se někdo chová jako prase, musíme se podílet na tom, že ho dostaneme z řeky pryč. Svým svědectvím, případně foto- nebo videodokumentací umožníme pořadatelům, aby zabránili pitomcům v pokračování v plavbě, nebo aby si poznamenali půjčovnu či cestovku, které příště účast na akci nepovolí. Ale musíme udělat ten krok a sami se do toho angažovat, i kdybychom si měli připadat jako práskači. Jinak ty pitomce pryč nedostanem, a pak je zbytečné zpětně lamentovat, jak se nepovedl Litičák, nebo jak se nepovedla Moravice.
Souhlasím s Fantomasem. Bordel dělaj většinou lidi, kteří mají loď z půjčovny a zdůrazňuju ta půjčovna za to nemůže. Pokud jede někdo s cestovkou guidi si většinou dokážou pohlídat aby se jim klienti nevožrali páč jim jde v případě úrazu či utopoení o kriminál. Ostatně klienti co jezdí se mnou se těhle akcí neúčastněj protože právě hledaj něco kde nejsou lidi, kde je příroda a klid. Takže když to zjednoduším, nemůže za to cestovka, nemůže za to půjčovna může za to jednotlivá konkrétní osoba.
Čtu tady různé názory, můj je takový: cestovky, tzv outdoorové ani jiné, na tyhle akce (většinou tradiční, bývalé VTJZ) nepatří. Rozlišovat vodáka se svojí lodí a lodí z půjčovny je nesmysl. Sám provozuji půjčovny i cestovní sgenturu, ale nikdy bych neposílal klienty na akce tohoto typu. Je to parazitismus.
Ahoj, mit ruzne pruvodce je urcite dobra vec a jeste ke vsemu aktualni :-). Ale proc delat uz hotove? Vim, je to sice na konkurencnim webu, ale prave tam tihle zacatecnici najdou dost potrebneho.
Zdravím,
myslím že argumenty o půjčovnách a cestovkách jsou z části klamné a z části pravdivé. Fantomas, když píše o organizovanosti tak má určitě pravdu, ale zároveň si odporuje. Kolik organizovaný a teď hledám slušné slovo d…lů na Hamerském potoku a jiných ČPV parazituje? Jezdíme pravidelně na většinu ČPV a to hlavně kvůli našemu vodáckému potěru, aby mohl potrénovat. Většinou ho však musíme zachraňovat před hordami nafukovaček . . . ano jak z půjčoven tak od cestovek. A v tomto slova smyslu je mi celkem jedno jestli jsou a nebo nejsou organizovaní v nějaké cestovní agentuře.
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Fantomas: to je chycení za slovo a asi nepochopení. Použil jsem slovo parazitismus v tom smyslu, že cestovka využíje akce (dříve VTJZ, nyní různé splouvání apod) pro své komerční účely. Nevím, zda nějak přispívají pořadatelům, podle reakcí soudím, že ne. Jak jsem psal, sám provozuji půjčovny a cestovní agenturu, ale protože souhlasím s názory kritiků, na organizované splouvání zmiňovaných typů bych klienty neposílal.
Nevím jak ostatní CK ale naše cestovka za svoje klienty splouvání platí.
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Jsou klienti cestovky jinými účastníky než ostatní? Mají nějaké výhody, za které by měli platit něco navíc? Cestovka jim přece nezprostředkovává žádné extrabuřty. Že si klienti zaplatí, aby je na té akci doprovázel zkušený guide, který umí loď řídit a umí v případě potřeby poskytnout pomoc a záchranu, to už je jejich vztah s cestovkou a ne s pořadateli akce. A že by snad cestovka měla pořadatelům platit výpalné? To jsme snad někde na Sicílii? Jistě, cestovky by se mohly taky zapojit do samotného pořádání podobných akcí. No ale to bychom si měli položit otázku, jestli to náhodou některé z nich už nedělají, než je začneme osočovat z parazitování. To sice detailně nesleduji, vím však minimálně o vypouštění Bystřičky, které řadu let pořádá či spolupořádá CK Pohorka. A věřil bych, že se nejspíš najdou i jiné příklady.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Poplatek za splutí neoznačuji za výpalné. Ten přece i ti, co jedou s cestovkou platí jako všichni ostatní. Já jsem z toho příspěvku ale nabyl dojmu, že by snad cestovky měly platit organizátorům za to, že si akci organizovanou někým jiným cestovka dá do svého kalendáře. A to mi tedy skutečně jako výpalné přijde.
Tou krásnou obhajobou cestovek, ale nemyslíš třeba CK CVOK :-)). Je notoricky známo, že jejich přítomostí na kterékoli vodě roste obtížnost o několi stupňů a jsou ochotni s chopni nasáčkovat do lodí kohokoli a hodit ho do vody jakékoli obtížnosti. Výsledek tomu většinou odpovídá :-))
Ahoj,
za 12 dní tu máme Odemykání Doubravy a tak se obracím s prosbou na všechny vodáky.Chovejme se k sobě a k svému okolí jako kamarádi s tím abychom mohli pokračovat i v dalších ročnících této vodácké akce a nedopadli jako pořadatélé na Orlici.
Franta-Bobr Ronov nad Doubravou
A je to tady. To muselo přijít když jsem se tu ozval zrovna já. To je nejlepší otřít se do nějaký konkrétní cestovky. Trochu zaškodit co? a ani o tom nemusim moc vědět. Tak třeba si si ulevil
Jediné čím se CK CVOK provinila je to, že má své logo na lodích, které půjčuje a tak jsou jí připisovány viny všech lidí co si vypůjčili lodě. Většina těch co dělají problémy se vyznačuje tím, že nemají dostačující vybavení (tj.většinou nemají helmy a vesty) a to by IMHO cestovka klientům nedovolila, když má za ně zodpovědnost.
Fantomasi to máš za to že se nemodlíš :-)) příště už si tu svoji nevymáchanou klapačku nebudeš pouštět na špacír. Ale uklidním tě pokaždý se zařeknu že do těhle diskuzí nebudu psát páč to nemám zapotřebí ale nikdy to nevydržím když čtu některé komentáře takže velím do útoku můj milý Sancho Pansa
Možná se vrátí komunisti – zakážou podnikání ( konec cestovek i půjčoven ), zakážou možná i všechno nafukovací , všechno nedřevěné, nelaminátové,neplastové …..
Pak budou mít oddílovi sobci ( kteří pravidelně a poctivě platí krakorečné ) řeku konečně zase pro sebe
……………. …..né , to už se snad vážně nevrátí ?!:-)
je lepší ukázat na půjčovny a cestovky, které jsou viditelně označeny. Možna byste mohly okouknout take jejich vybavení, ktere se obcas nemuze rovnat s vami ,,machry,, vodaky. Tyto organizace si nedovolí pustit vodaky bez poradne vesty, helmy a neoprenu, ktere obcas chybi tem ,,profi,, vodakum. I tyto ,,profi,, vodaci musely nekde zacit??. Nehlede na to, že bez poplatku za vodu, ktere hodne chybi tem ,,lepsim vodakum,, by je nepustily.
To Ivstan: To uz je tedy trochu jina diskuze, ale neda mi to neodepsat. Kdyz jsem si zamluvila vybevni v jedne pujcovne na Morave (tady uz zminene) s presnou zadosti o dany pocet vest takove a makove velikosti, ani nebudu psat, co jsem dostala. A kdy se kouknu na ty hlemy nekterych klientu cestovek, kteri maji cele celo a dalsi kus hlavy odkryty tak, ze obcas premyslim, jestli ji nemaj obracene (ostatne myslim, ze je fotil prave Fany), tak vaham jestli tohle nebo nic je horsi. Asi nic… ale tenhle prispevek je opravdu mimo misu (Tvuj i muj).
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Rozkecal ses, ale vykecals to tak, že pod to by se asi každý hned podepsal. Potíž je asi jen v tom, že když klient zapůjčený materiál vrátí v pořádku a bez poškození nazpět, půjčovna nemá jak poznat, že nad moudrými radami sice pokýval hlavou, ale pak stejně jel jako čuně.
No to jsem si pocet. Fantomasi nic proti Cvokovi, ale uvaz ze ma vlastne dve tvare a lidi videj hlavne tu druhou. Prvni je ta v Rakousku kdy opravdu vsichni jedou pod dozorem osvalenejch gajdu a je to v pohode. Druha je ta na Vavrinci, kde na svoji zakladne u rybnika nafoukate x palav a poslete na nich lidi po proudu dolu. Co se tam s nima deje tady nebudu rozepisovat, snad jen poznamka k tomu vybaveni: co jim date je jedna vec, otazkou je co, z toho si na sebe opravdu vezmou a radne pripevni (mohli bysme treba najmout hokejovy rozhodci, aby kontrolovali zda se mezi pasek helmy a bradu vejde prst).
Samozrejme pristup tech pravovernejch vodaku taky neni uplne v pohode, nemaj pravo nikomu zakazovat uzit si te trochy radosti ze splouvani reky. Proste lidi je vsude jak tech sracek a maj dost volnyho casu na to, aby si navzajem prekazeli.
Nejvetsim soucasnym problem tedy je to, jak zajistit spluti pro vsechny a tady se narazi na problem financi, kdy proste kazda kapka ma svou cenu a dana reka nemuze tyct tejden aby se v klidu v predem danym terminu (kterej je suprovej pac se daj domluvit pocetne zajezdy a to nejen cestovek ale treba i oddilu) vystridali jak zavodnici CPV tak i vsichni ostatni (ve ctvrtek cvok, v patek ten a ten, v sobotu zavod…)
Reseni, ze kdo chce ten si to sjede, kdyz to toce, je super ale jenom pro mistnaky kdy skocej ve dvou odpoledne po praci do auta a jedou. Jestlize si to chci sjet napriklad s oddilem tak informace o splutelnosti den predem je k nicemu, nehlede na to ze se situace muze behem cesty zmenit (hlavne kdyz je usek pod prehradou, jako napriklad ve Spindlu).
Takze jak z toho ven? Nevim, vyvesovat fotky provinilcu a dat jim ban v pujcovnach? Co s neohleduplnyma ozralama na vlastnich lodich?
No asi stacilo, tak Ahoj na Vavrinci a Trech jezech, asi jsem skrytej masochista 😀
Nechápu,že v době finanční krize nikoho nenapadlo jak vydělat peníze.Rěšením by bylo pouštět vodu z vodácky exponovaných přehrad co možná nejčastěji,třeba 2xměsíčne.Vždyť ty tísíce vodáků přinesou do pokladen místních obchodů,kempů,hospod,benzinových pump atd.spousty peněz.Zároveň by to rozředilo ty kvanta cestovek a na vodě by bylo volněji.
Když někdo bude schopný zaplatit vodohospodářům víc než kolik vydělají prodejem pitné vody domácnostem, užitkové vody podnikům a hnací vody vodním elektrárnám, může s nimi zkusit jednat o častějším vypouštění – ale pořád pak ještě bude limitován poměrem mezi přítokem, odtokem a výparem z hladiny. Do některých přehrad přitéká v létě i méně než kubík, tak zkus popřemýšlet, co je realita a co jen Tvoje zbožné přání.
Ahoj, jak tak čtu ty komentáře a vzpomínám na juniorská léta v oddílu, tak je mi dnes těch dětí líto. Já bych zavedl volné splouvání na ČPV jen s čísly (jinak barevná pro závodníky a jiná pro volné splouvače). Čísla by byla vydávaná jen oddílům a nebo půjčovnám a cestovkám. Oddíly cestovky i půjčovny by museli ručit pod pokutou a nebo zákazu pro další rok za svoje lidi. Takle se pořád tady jenom hádáme kdo za to může, že jsou tydle akce přecpané idiotama který se neuměj chovat. Podle čísla by byli dohledatalný a příště by hold měli smůlu.
Chtěl bych se tímto tak trochu zastat CK CVOK. Na vodu jezdím od 13 let, kdy jsem ji okusil na tzv. putovním táboře na Lužnici. Vzhledem k tomu, že jsem se nikdy z časových i jiných důvodů nedostal k tomu naučit se na kajaku, jezdím celý život na otevřenkách. Dokonce jsem si před 25 lety s kamarádem postavil laminátový dvoukajak, který jsme si upravili na kanoi.Kopyto nám zapůjčili vodáci z Týnce nad Sáz. Ještě dnes se mi válí z piety na zahradě a žena se mě každý rok táže, když už jí vyvezu na skládku. Na vodu jezdím každý rok, většinou s celou rodinou, nebo se svými syny. Vzhledem k tomu, že se věnuji ještě dalším aktivitám a to trochu intenzivněji než vodáctví (potápění), není pro mě jak z ekonomických, tak i z časových důvodů (cestovka se postará nejen o materiál ale i o veškerou logistiku výletu a odpadají mi přesuny vozidel atd.)výhodné pořizovat si vlastní vybavení. Věci si prostě půjčím a jedu. Se cvokem jezdím na výlety cca 3 roky. Absolvovali jsem s nimi na kanoi Salzu, Chorvatsko a naposledy odemykání Doubravy. I mě na vodě samozřejmě vadí tlupy siláckých opilců, stejně jako davy lidí na některých řekách, nicméně se domnívám, že problém není v cestovách, nýbrž v obecném poklesu slušnosti a ohleduplnosti. A tady je každá rada drahá. Alespoň Vás pravověrné, ordoxní a slušné vodáky můžu potěšit konstatováním, že se toto děje ve všech sportovních oblastech, pod vodou je naštěstí ale pořád trochu více místa než na našich řekách, niméně na blbce prostě narazíte všude… Ahoj, Karel.
Ahoj, to co popisuje Lukáš je bohužel pravda. A chápu, že je nebaví pořádat akce na kterých se exhibuje pár blbečků, kteří to berou jako další místo k pití. Nemohou však za to pouze půjčovny, i když s jejich přístupem (snad chybí jen stavění stanů v kempu) už může jet úplně každý. Bohužel tím, že to vzdají nadšenci pořadatelé, přijdeme o možnost se svézt my všichni. Nemám žádný chytrý nápad, jak tomu zabránit a držím pouze palce těm, kteří to vydrží. Ale je to stejné jako na kole – je to pro všechny… A doporučení – nechtějte vidět Vyšší Brod a podobná místa v sezoně.
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Souhlasím s tím. Jel jsem to minulý rok a byla to opravdu hrůza!!! Hlava na hlavě, bezohledné chování rafty s ožralíma… Myslím si, že toto je dobré a průlomové rozhodnutí! Kdo si bude chtít opravdu Litičák dát, tak si vychytá termín vypouštění a vydá se tam sám, letos to už teklo cca 5 dní a na jaře do konce května a po velkých deštích to teče docela často. Tím odpadnou ty cestovky a jejich „klienti“, jelikož nebude dán pevný datum akce na který se všichni sjedou. Souhlasím s tímto rozhodnutí a smekám před ním i klobouk, páč to muselo pořadatele asi hodně bolet…
Ahoj Aleš
Obdobně bych postupoval i s akcemi typu Moravice. Toto by mohlo na řeky vrátit lidi co jim je voda více než „adrenalín přes cestovku“ a kteří dnes tyto akce opuštějí kvůli výše popsaným skutečnostem.
Smutné, ale chápu, že nutné.
Jiné řešení „odcestovkování“ těchto akcí by mohlo být ohlášení akce třeba týden-14dní předem (pokaždé v jiném termínu) 🙂 Tak rychle nestihnou nabrat tolik lidí 😉 Nebo akci pořádat ve všední den.
Kdo chce (a má štěstí), tak si vodu najde. I na Litičáku. Z článků o loňském organizovaném splutí se zdá, že to musel být velký hnus. Myslím, že takovejch zrušení bude přibejvat. To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou. U Kamenice to asi nehrozí.
„…To je problém méně obtížných řek, kam se prostě za „adrenalínem“ nahrne mnoho exotů, co si na takovou vodu troufnou…“
..Kdo není zkušený vodák, co sjíždí na kajaku Kamenici, je snad exot?
Kde má ale ty zkušenosti nabrat, budou-li lehčí akce rušeny???
Pokud jsi z Prahy, tak dostat se na Litičák je otázka plus minus tří hodin.A pokud si tento úsek budeš chtít sjet stačí sledovat vodočet a až to poteče klidně vyrazit.Během roku teče celkem často a když už teče většinou pár dní vydrží.Popřípadě se dá zavolat na přehradu, kde ti sdělí jak ještě dlouho, a kolik vody budou vypouštět.Takže rozhodně nehrozí, že by jsi ho jel naposledy.Jen si to musíš zorganizovat sám,nikdo to za tebe neudělá.Výhoda je ta že ti koryto nebudou blokovat „oplilí rafťáci“
…díky za dobrou radu, jenže v článku se mj. praví, že „potřebný průtok v oblasti Litického oblouku byl zabezpečen odstavením vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí.“ Takže to budí dojem, že buď odstavím i elektrárnu, nebo se jakožto méně zkušený vodák otluču o kameny 🙁
Věřím, že to muselo organizátory hodně naštvat, když už rozhodli o zrušení splutí Litičáku a na druhou stranu se jim vůbec nedivím, protože žádný vodák, který má rád přírodu a ctí nepsané zákony řeky a lesa by nemohl najít zalíbení v mega masové akci,kde každý chce urvat co se dá,ožralci a rádoby vodáci,řev a přecpaná řeka,odpadky a skládky,děs a hrůza.Né nadarmo běžel před časem v Tv dokument“Konec vodáctví v Čechách“ na zcela stejné téma: o tom, že lidi, jsou jako zvěř,nerespektují vůbec nic,zákazy,nebezpečné jezy,pořádek či noční klid,jedou se na vodu ožrat,najít adrenalín a myslí si, že když si zaplatili, tak pro ně všechno ostatní končí a můžou si na řece dělat co chtěj.A nejsmutnější na celé věci je to, že do jednoho pytle s touhle sortou lidí spadnou i opravdový vodáci, kteří nehrajou na výmluvy tipu, že už nikdy v životě nebudou mít možnost splout si Litičák či jinou řeku.Protože jí stejně splouvaj mimo profláknutej termín, když zrovna teče z jara a na březích leží ještě sníh… .
Takže my jsme prostě vodáci a klienti cestovek jsou paraziti který na řeky nepatřej. Mezi klienty CK pro kterou pracuji už dost dlouho je tak padesát procent vodáků, kteří jezdí na vodu častěji než mnozí přispěvovatelé těchto diskuzí. A z mnohých se stali opravdu dobří vodáci kteří si jezdí už dávno sami a před kterejma smekám. Za všechny můžu snad jmenovat Doktora kterej jako nezaměnitelná postavička zapad mezi nejlepší extrémní kajakáře u nás. Takže se na mě nezlobte ale příspěvky typu „cestovky jsou paraziti“ a podobně mi přijdou jako velkej blábol.
p.s. Katie, holčičko ty si asi v jiný diskuzi
Protože znám pravověrné vodáky,kteří mají vlastní plavidlo a na vodě to umí,přesto jsou schopní v rámci masovek splouvat ve stavu „na plech“. ´´Ouplně stejně, jako klienti půjčoven .Cestovky jsou v tomhle nevinně, tam je aspoń nějaká kontrola. Osobně to vše vnímám jako dań za masovost, obrovské množství lidí, které se sejde na malých českých tocích. Vyskytuje se mezi nimi stejné procento ožralů a idiotů,jako v celé společnosti. Bez ohledu na to, jestli mají plavidlo z půjčovny či nikoliV. Na Hameráku se jako koně rvali o místo u autobusu některá význačná esa…. Není cesty zpět. Jet na masovku znamená akceptovat tuhle skutečnost.A nebo si vychytat jarní vodu a bejt na ní sám. Nadávání na kohokoliv v diskuzích je takové hledání marné hledání nepřítele. Neexistuje nikde jinde, než v nás samotných.
Zdravím,
myslím že došlo k nepochopení a rád danou situaci vysvětlím. Nejde, zde o splacení za splutí, které Vy označujete za výpalné. Což je pro mě trochu šokující (v kontextu kolik nákladů má pořádající oddíl). Ale bavme se například o dodržování pravidel, jak jsem napsal jezdíme na ČPV s dětmi a velmi často dochází k narušení závodů „splouvači“. Osobně nic proti podnikání v cestovním ruchu nemám, ale vše musí mít svá pravidla. Stejně jak fantomas uvedl příklad s Kamenicí.
Ahoj Fantomasi, Bezi a ostatní. Já sám jsem patřil mezi kritiky cestovek, protože jsem podle loga na lodi nemohl nikdy zjistit, zda se jedná o zapůjčenou loď, nebo akci CK. Leckdy má CK půjčovnu anebo naopak. Před x lety jsem řešil stejný problém, jako kluci na Litičáku. Masy splouvajících mezi lidmi s čísly, navíc masy lidí co uměli prd. Řešili jsme to osobními dopisy se slušnou prosbou na cestovky a půjčovny, dostatkem pouštění vody před a po akci a světe div se, pomohlo to. To proto, že ve většině cestovek pracují vodáci, co hodně umí a vodě rozumí. Větší problém vidím v chování lidí, co si jen půjčí materiál. Změnu chování bohužel přinesl na vodu „vodácký průmysl“. Na vodu jezdí daleko větší počet lidí, protože půjčení materiálu je strašně jednoduché. Tak se bohužel dostanou na vodu lidi, co řeku berou jako cestu od hospody k hospodě – stačí se podívat třeba o víkendu na Sázavu, Vltavu atd. V davu banánů máš problém občas dát pádlo do vody. Třeba ČPV Sázava je skoro neregulérní, protože občas čekáš x minut, než si můžeš dovolit přejet třeba pod Pěnkavou, aby Tě nějaký banán nesestřelil.
Jsou cestovky, co dneska zčásti fungují jako oddíly s kontinuální výchovou, mají své vodácké školy, pořádají kursy. Přes mojí veškerou původní antipatii (kterou jsem postupně ztratil) sem přesvědčen, že jedině spolupráce mezi námi pomůže tuhle situaci zvládnout. My zkoušíme prosadit určité věci okolo bezpečnosti, zkoušíme mezi lidi už poněkolikáté dostat nějaké zásady správného chování, předpokládám , že vy taky. Jenže nějak to nestačí na viditelnou změnu na vodě. Dřív, když si člověk musel loď koupit anebo postavit, tak mi připadá, že zároveň s tím se naučil taky chovat se k řece a k ostatním, musel aby na vodě vydržel. Dneska mi tohle vlivem snadné dosažitelnosti – zapůjčení u lidí chybí. Cosi, něco neuchopitelného, se z vody postupně vytrácí. Bohužel.
Nicméně bychom si měli nějak sednout (první pokus byl na podzim) a říct si co a jak. Možná je tou správnou cestou to , jak se snaží některé cestovky si vzít určitou řeku jako svou domovskou a starat se o ní. Už se to na několika řekách děje. Možná je správnou cestou uspořádání akce pro věřejnost, jako jsou třeba akce ČPV. Určitě by bylo dobře, kdyby ve více půjčovnách věnovali pár minut klientovi s tím, že mu vysvětlí obtížná místa atd včetně správného chování na vodě, a to i v případě alkoholu. Když pojedu na vodě, a budu mít na lodi znak oddílu a udělám bordel, tak (i když já jsem tlama profláklá, takže by asi řekl každý, že Ešus je dobytek), tak uslyším , že Bohemáci jsou i.dioti a prasata. Když lidi uvidí na lodi logo cestovky či půjčovny, tak nikdo nezjistí, že ten a ten je prase, ale řekne, že klienti téhle firmy jsou prasata, a že tahle firma je zkasíruje, a vysype na vodu a dělejte co umíte. Co proti tomu dělat? Poučovat, snažit se o to, aby tam , kde je nutné dát prostor lidem s čísly, jet v čase po dohodě s pořadateli anebo si vzít čísla, a jinak zase poučovat a prudit a vysvětlovat, a možná taky třeba některou akci spolupořádat a pomoct pořadatelům s organizací. Je toho hodně, a pokud si to v rámci spolupráce nedomluvíme my, tak to může začít organizovat někdo zhora, a to by byl asi problém.
No to jsem se zase rozkecal.
Ahoj Ešus
Nejnovější články
Nové karbonové a sklolaminátové žerdě u pádel TNP
Expedice na řeku Moisie
David Sodomka byl hostem pořadu Casablanca
Zajímavé vybavení
Salomon XA Pro 3D GTX
Jistota na každém kroku.
Salomon XA Pro 3D GTX
Jistota na každém kroku.
Altra Lone Peak 8
Legendární běžecká bota na dlouhé tratě!
Altra Lone Peak 8
Legendární běžecká bota na dlouhé tratě!
Kalendář akcí
Vánoční Sázava
Štědrodenní Ohře
Vánoční jízda – poslední jízda po Lužnici
Štěpánský sjezd Desné
Vánoční splouvání Otavy s Lubomírem Brabcem
Vodácký bazar
EXO helixier S
C1 Dagger Cascade vč vybavení, dobrý stav, ježděno jak na laminátu
Exo Zion Slalom L
Perception carolina 12xs